Иран вкарва Сирия в капан. Спира ѝ петрола. Страната може да изпадне в още по-тежка криза
Компанията за анализ на морски данни Kepler каза, че иранският танкер Lotus е променил курса си преди да влезе в Суецкия канал на 8 декември и се е насочил на юг към Червено море. Танкерът, превозващ около милион барела суров петрол, напусна петролния терминал на иранския остров Харг, но новата му дестинация не е уточнена. Данните на Tanker Trackers също потвърдиха, че корабът е променил посоката си в Червено море.
Ситуацията е тревожна, защото Сирия, чиято петролна индустрия е до голяма степен унищожена от гражданска война, е силно зависима от доставките на петрол от Иран. От началото на 2024 г. Иран е изпратил около 19 милиона барела суров петрол в Сирия, поддържайки работата на сирийските рафинерии и подхранвайки местната икономика, според Kepler.
Ако доставките на ирански петрол бъдат прекратени, Сирия ще бъде изправена пред тежка горивна криза.
Спирането на автомобили, прекъсванията на отоплението през зимния сезон и липсата на гориво за работата на пекарните могат допълнително да влошат и без това тежкото положение на сирийското население. Експертите предупреждават, че хуманитарната ситуация може да достигне критична точка, тъй като милиони хора остават без достъп до основни ресурси.
Международните хуманитарни организации вероятно ще бъдат принудени да увеличат помощта си, за да предотвратят мащабна хуманитарна криза. Това обаче може да не е достатъчно за пълно стабилизиране на ситуацията, ако не се възстановят редовните доставки на гориво в страната.
Въпросът дали страните от Персийския залив могат да заменят Иран в доставките на петрол за Сирия остава открит. Анализаторите отбелязват, че отношенията между Сирия и редица арабски страни от Персийския залив остават напрегнати, особено поради присъствието на екстремистки ислямски групи в сирийското правителство. Това затруднява получаването на помощ от държави като Саудитска Арабия и ОАЕ.
Наблюдателите посочват и възможното въздействие на санкциите, наложени на Иран, което може да е причината за промяната на маршрута на танкера. Подобни действия често са свързани с опити за заобикаляне на ограниченията и доставка на петрол в избягване на международните санкции.
Днес говорителят на новото правителство на Сирия заяви, че конституцията и парламентът на страната ще бъдат спрени за времето на тримесечния преходен период след свалянето на президента Башар Асад. Това пише Arab News.
„Ще бъде създадена комисия по правосъдието и правата на човека, която ще разгледа конституцията и след това ще внесе изменения“, заяви Обаида Арнаут.
Действащата конституция е от 2012 г. и в нея ислямът не е посочен като държавна религия.
Бойци, ръководени от ислямистката войнствена групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, превзеха столицата Дамаск в неделя, което накара Асад да избяга в изгнание. Във вторник те назначиха Мохамед Ал-Башир, който оглавяваше самопровъзгласилото се „правителство на спасението“ на бойците в северозападния им бастион Идлиб, за временен министър-председател на страната до 1 март.
Арнаут заяви, че във вторник ще се проведе среща „между министрите от „Правителството на спасението“ и бившите министри“ от администрацията на Асад, за да се осъществи предаването на властта.
„Този преходен период ще продължи три месеца“, добави той в интервю за АФП.
„Нашият приоритет е да запазим и защитим институциите.“
Говорейки в централата на държавната телевизия, която вече е завзета от новите бойни власти, Арнаут обеща, че те ще въведат „върховенство на закона“.
„Всички, които са извършили престъпления срещу сирийския народ, ще бъдат съдени в съответствие със закона“, добави той.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски