Израел хвърли 60 авиобомби над Йемен

Бомбен удар над Йемен от Израел

Израел хвърли 60 авиобомби над Йемен: В петък израелските медии разкриха подробности за скорошен израелски въздушен удар срещу цели в Йемен, предизвиквайки значителен резонанс в региона. Операцията е била разрешена от премиера Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Израел Кац, но не беше обсъдена с тесния съвет на министрите по сигурността, според Public Broadcasting Corporation.

F-16, генерирано изображение от ИИ

мисията на Израел включва прелитане на две хиляди километра и хвърляне на повече от шестдесет бомби през нощта над Йемен

Според източници на министрите от кабинета е дадена само обща информация за развитието, без да се уточняват конкретните цели на нападенията. Израелски резервист, участвал в атаката, отбеляза сложността на мисията, която включва прелитане на две хиляди километра и хвърляне на повече от шестдесет бомби през нощта. Полетната операция продължила приблизително шест часа, което подчертава нейната техническа сложност.

Атаката беше насочена към йеменската столица Сана, пристанищния град Ходейда и петролното съоръжение Рас Иса. При нападенията бяха убити девет души, включително служители на нефтеното съоръжение, и няколко други бяха ранени.

Бенямин Нетаняху, министър-председател на Израел

Операцията е била разрешена от премиера Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Израел Кац

Израелските медии, включително Ynet и Israel Hayom, съобщиха, че подготовката за операцията е отнела две седмици. Въпреки че операцията беше официално свързана с изстрелването на повече от 200 ракети и 170 дрона от Йемен към Израел, служители на израелската армия подчертаха, че атаката е била предварително планирана и не е била импулсивен отговор.

Израел Хайом твърди, че целта на операцията е не само да нанесе щети на йеменските сили, но и да задълбочи разузнавателните способности на Израел. Атаката съвпаднала с повишеното напрежение в региона и нарастващите антиизраелски настроения, причинени от продължаващия конфликт в Газа, пише изданието.

В Йемен се проведоха поредица от масови демонстрации в подкрепа на Газа. В столицата Сана стотици хиляди хора излязоха на улицата с призив за мобилизация и готовност за отпор на всякаква агресия.

В Йемен се проведоха поредица от масови демонстрации в подкрепа на Газа. В столицата Сана стотици хиляди хора излязоха на улицата с призив за мобилизация и готовност за отпор на всякаква агресия. Лидерите на Йемен заявиха, че ангажиментът им да защитават страната и да подкрепят палестинците остава непроменен.

Важно е да се отбележи, че на 19 декември 2024 г. в района на Рамат Ефал се случи инцидент с балистична ракета, изстреляна от Йемен. Според израелски източници нападението е извършено от хусите, група, свързана с Иран. Целта може да бъде стратегически обект, като летище Бен Гурион.

Системата за противоракетна отбрана Hetz-3 се опита да прихване ракетата в космоса. Според наличната информация първото прехващане на значително разстояние от Израел е неуспешно и ракетата е навлязла в атмосферата. На този етап бойната глава, след като се отделила от основното тяло, се превърнала вече трудна цел за последващи опити за прихващане.

Т.е. ПВО на Израел не може да прихваща йеменските балистични ракети.

Падането на ракетни отломки е регистрирано в района на Рамат Ефал. Една от осколките е паднала в близост до жилищна сграда, но за щастие няма пострадали. Военни експерти твърдят, че ако бойна глава с тегло около 500 кг е попаднала в жилищна сграда, последствията са можели да бъдат катастрофални.

Израелските въоръжени сили продължават да анализират ситуацията. Този инцидент повдига въпроси относно подобряването на системите за противоракетна отбрана и ефективността на защитата срещу нови видове балистични заплахи. Атаката също сигнализира за повишена активност на подкрепяните от Иран хуси на фона на напрежението в региона, пишат израелски медии.

Израелските власти отново призоваха гражданите да вземат предпазни мерки по време на сигнали за въздушна атака, напомняйки им за необходимостта да се подслонят в специално оборудвани убежища.

Системата за противоракетна отбрана Hetz-3 (Arrow-3) е израелска противоракетна система, разработена съвместно със Съединените щати за прихващане на балистични ракети на големи височини и обхвати извън атмосферата. Той е част от многопластовата система за противоракетна отбрана на Израел, заедно с Iron Dome, David’s Sling и Hetz 2. Основните характеристики на Hetz-3 включват способността за унищожаване на ракети със среден и голям обсег, включително междуконтинентални, чрез кинетично прихващане („удар-удар“). Системата влезе в експлоатация през 2017 г. и е много точна благодарение на използването на модерни радарни и насочващи технологии. През 2022 г. започна използването му за износ, включително доставки за Германия. Hetz-3 се използва активно за защита на Израел от ракетни заплахи, включително възможни изстрелвания от Иран или други страни в региона, което го прави една от най-ефективните системи за противоракетна отбрана в света.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!