Марк Зукърбърг накисна администрацията на Байдън: Крещяха ни да цензурираме теми за COVID: Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на Meta (компанията-майка на Facebook и Instagram), разкри в интервю за Джо Роугън, че администрацията на Байдън е оказвала сериозен натиск върху неговата компания да цензурира информация, свързана със страничните ефекти на ваксините срещу COVID-19 по време на пандемията. „Те ни притискаха супер силно да сваляме неща, които бяха истински и верни“, заяви Зукърбърг. Той допълни, че въпреки убеждението си, че ваксините са „повече положителни, отколкото отрицателни“, съжалява за цензурирането на съдържание, което впоследствие се оказва вярно.
Зукърбърг посочи, че служители на Байдън са настоявали за премахване на всяка публикация, която споменава възможни странични ефекти от ваксините. „Те крещяха и ругаеха служителите ни“, сподели той. Въпреки че самият той не е участвал директно в тези разговори, Зукърбърг разказа, че служителите на Meta са били подложени на интензивен натиск.
NEW: Mark Zuckerberg says the Biden administration would call META to scream and curse at them to censor *true* information on their platforms.
Holy sh*t.
Zuckerberg said the administration would call them and tell them to censor true information including a Leonardo… pic.twitter.com/p5RtiBcPCP
— Collin Rugg (@CollinRugg) January 10, 2025
Промяна на политиката на Meta за проверка на фактите
На фона на тези събития, Meta обяви промени в своята политика за проверка на фактите. Зукърбърг заяви, че новият подход ще е подобен на системата „Community Notes“ на платформата X (бившия Twitter), което цели деполитизиране на процеса.
„Концепцията за дезинформация е много спорна, защото кой може да прецени кое е невярно и кое е вярно?“ заяви Зукърбърг. Той допълни, че мнения често биват цензурирани, защото не съвпадат с общоприетото разбиране, което създава риск от ограничаване на свободата на изразяване.
Натискът от страна на администрацията и грешките по време на пандемията
През август 2024 г. Зукърбърг изпрати писмо до Конгреса, в което посочи, че администрацията на Байдън многократно е оказвала натиск върху Facebook да премахва определено съдържание, свързано с COVID-19. Сред исканията били заличаване на публикации, включващи хумор или сатира относно пандемията. „С предимството на ретроспекцията и новата информация, нямаше да вземем същите решения“, написа той в писмото, като допълни, че Meta е готова да устои на подобен натиск в бъдеще.
На 7 януари Meta обяви, че ще прекрати програмата си за проверка на факти, като ще се фокусира върху възстановяването на свободата на изразяване. „Ще намалим грешките, ще опростим политиките си и ще възстановим свободата на изразяване“, заяви Зукърбърг във видео обръщение. Промените включват премахване на проверката на факти и замяната ѝ с Community Notes, първоначално в САЩ.
🚨 BREAKING: Mark Zuckerberg announces sweeping changes to Facebook and Instagram to move toward Free Speech including:
-Ending Third-Party Fact Checking and Replacing it with Community Notes like 𝕏
-Removing Reduction of Political Content
-Lifting Topic Restrictions pic.twitter.com/9Y2DVQSrpk— Benny Johnson (@bennyjohnson) January 7, 2025
Коментар на Meta за новата насока
Джоел Каплан, главният директор по глобалните въпроси на Meta, заяви, че промяната е отговор на необходимостта от възстановяване на баланса между свободата на изразяване и модерирането на съдържание. „Това е чудесна възможност да възстановим корените си“, каза той. Каплан подчерта, че предишната система за проверка на факти често е показвала политически пристрастия, което е подкопавало доверието в платформата.
Новият подход ще позволи на потребителите да добавят бележки към публикации, които, ако получат широка подкрепа, ще се включват като допълнителен контекст. Същевременно Meta ще продължи да модерира съдържание, свързано с тероризъм, незаконни наркотици и експлоатация на деца, като ще се фокусира върху „незаконни и сериозни нарушения“.
Възстановяване на доверието
С тези промени Meta цели не само да се дистанцира от политически пристрастия, но и да възстанови доверието на своите потребители. Според Каплан, новата посока е ключова за насърчаване на свободната дискусия в платформите на компанията, като същевременно се осигури защита срещу наистина вредно съдържание.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски