Зукърбърг изхвърли фактчекърите на улицата: Връщаме свободата на словото. Отидохме твърде далеч!

Марк Зукърбърг

Зукърбърг изхвърли фактчекърите на улицата: Връщаме свободата на словото!: Meta обяви, че прекратява програмата си за проверка на факти и премахва ограниченията върху речта в платформите си, включително Facebook и Instagram, с цел „възстановяване на свободата на изразяване“. Компанията призна, че сегашните ѝ практики за модериране на съдържание са „отишли твърде далеч“.

Meta обяви, че прекратява програмата си за проверка на факти и премахва ограниченията върху речта в платформите си, включително Facebook и Instagram, с цел „възстановяване на свободата на изразяване“

„Ще се върнем към корените си, ще намалим грешките, ще опростим политиките си и ще възстановим свободата на изразяване в нашите платформи“, заяви изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг във видео, публикувано във вторник сутринта. „По-конкретно, ще премахнем проверката на факти и ще я заменим с Community Notes, подобно на модела в X (бившия Twitter), започвайки от САЩ.“

Нова посока за свободата на изразяване
Джоел Каплан, главният директор по глобалните въпроси на Meta, в интервю за „Fox & Friends“ подчерта, че промените ще върнат платформите към основния им принцип – свободата на изразяване.
„Това е чудесна възможност да възстановим баланса в полза на свободата на изразяване. Това, което правим, е да се върнем към корените си“, каза Каплан.

Проблемите с проверката на факти
Програмата за проверка на факти на Meta, въведена след изборите през 2016 г., бе замислена като инструмент за борба с дезинформацията, но според Каплан системата е показала „политически пристрастия“ в избора си на съдържание за проверка.

„Третите страни, които използвахме за проверка, често внасяха собствените си пристрастия в процеса,“ заяви Каплан. „Затова прекратяваме програмата и я заменяме с Community Notes – модел, който разчита на общността вместо на т.нар. експерти.“

Новият подход позволява на потребителите да добавят бележки към публикации. Ако тези бележки получат подкрепа от широка кръстосекция от потребители, те ще се добавят към съдържанието като контекст.

Промени в модерирането на съдържание
Meta също преразглежда правилата си за модериране, особено в чувствителни теми като имиграция, транс въпроси и пол. Целта е да се насърчи свободната дискусия без страх от цензура.

„Ние не само променяме правилата, но и начина, по който ги прилагаме,“ подчерта Каплан, отбелязвайки, че автоматизираните системи на Meta са премахвали съдържание, което дори не нарушава стандартите на платформата.

Компанията ще продължи да модерира съдържание, свързано с тероризъм, незаконни наркотици и експлоатация на деца, но ще насочи усилията си към „незаконни и сериозни нарушения“.

Промени в политическия контекст

байдън

…администрацията на Байдън оказваше натиск върху компании като нашата да премахват съдържание, дори когато то включваше сатира или хумор…

Решението на Meta идва в контекста на политически промени в САЩ и новата администрация на Доналд Тръмп. Каплан подчерта, че администрацията на Тръмп не оказва натиск за цензура, а подкрепя свободата на изразяване. „Видяхме как предишната администрация оказваше натиск върху компании като нашата да премахват съдържание, дори когато то включваше сатира или хумор,“ каза Каплан, намеквайки за действията на администрацията на Байдън.

Meta вижда възможност за партньорство с новото правителство не само по въпросите на свободата на изразяване, но и в подкрепа на американския бизнес и технологичния напредък.

По-голям контрол за потребителите
Meta планира да даде на потребителите повече контрол върху съдържанието, което виждат, когато става въпрос за политика. Ако някой потребител се интересува от политически теми и иска да вижда повече такива публикации в своя новинарски поток, платформата ще му даде тази възможност.

Meta прави решителна стъпка към възстановяване на свободата на изразяване, като се дистанцира от политическите влияния, които са доминирали предишните ѝ политики за модериране. Промените са създадени да върнат контрола върху съдържанието на общността и да осигурят платформа, която уважава разнообразието на мненията, докато същевременно защитава от незаконни дейности.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!