Захарова за обвиненията, че Русия е скъсала балтийския подводен кабел: Вместо да давате милиарди на Зеленски – поддържайте се

Подводни кабели

Захарова коментира обвиненията към Русия в саботаж на балтийския подводен кабел

На 19 ноември официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова коментира пред „Известия“ обвиненията към Руската федерация от The Times в саботаж на балтийския телекомуникационен кабел C-Lion1.

Става дума за статия в британски вестник, в която авторите изразяват загриженост относно предполагаемото участие на Русия в саботаж. В текста се отбелязва, че инцидентът „може да е тренировка за по-голяма атака от Москва“.

мария захарова

Мария Захарова: Може би страните, които са загрижени за своята сигурност, трябва да преразпределят правилно средствата и да отделят повече за вътрешни нужди, вместо да спонсорират терористичния режим в Киев?

„Може би страните, които са загрижени за своята сигурност, трябва да преразпределят правилно средствата и да отделят повече за вътрешни нужди, вместо да спонсорират терористичния режим в Киев? Странна логика: да крещят на целия свят, че не могат да се справят с вътрешните си проблеми, и в същото време да пилеят милиарди за един маниак наркоман [президента на Украйна Владимир] Зеленски“, каза тя.

За повредата на комуникационния кабел между Литва и Швеция, положен по дъното на Балтийско море, стана известно на 18 ноември. По предварителни данни жицата е прекъсната и се води оглед. Telia Lietuva посочи, че повреденият кабел е доста стар и вече е имал няколко аварии. Беше отбелязано, че досега не са регистрирани случаи на саботаж в съоръжението.

Подводни кабели

В същия ден беше прекъснат телекомуникационният кабел C-Lion1, положен по дъното на Балтийско море между Финландия и Германия. Кабелът минава до газопровода.

В същия ден беше прекъснат телекомуникационният кабел C-Lion1, положен по дъното на Балтийско море между Финландия и Германия. Кабелът минава до газопровода. Компанията за изграждане на оптична мрежа Cinia каза пред медиите, че кабелът е бил прерязан. Външните министерства на Германия и Финландия обявиха в съвместно изявление, че се води разследване на инцидента.

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че повредата на телекомуникационния кабел C-Lion1, който минава по дъното на Балтийско море, по всяка вероятност може да е настъпила в резултат на саботаж. Той добави още, че германското министерство на отбраната не разполага с информация кой точно би могъл да извърши този акт на саботаж.

КритичноБГ припомня, че на 8 март тази година четири подводни кабела за пренасяне на данни, свързващи Европа, Азия и Африка, са били прерязани в Червено море. Експерти предположиха, че повече подобни инциденти могат да парализират глобалните комуникации, пише „Российская газета“.

Инцидентът беше засегнал 25% от трафика на данни. Според предварителен анализ повредените участъци от кабелите попадат под юрисдикцията на Йемен, отбелязва базираният в Хонконг доставчик на интернет HGC Global Communications Limited.

хуси

Според предварителен анализ повредените участъци от кабелите попадат под юрисдикцията на Йемен. Тогава подозренията, макар и непотвърдени бяха, че е възможно да са компрометирани от хусите. Но те нямат техническите пособия да го извършат. Или няма информация, че имат

„Съществуват различни начини да се повреди кабел: той може да бъде взривен, ударен механично или отрязан.  Със сигурност е устойчив на вандализъм, но като се има предвид, че се водят бойни действия в Червено море, това не е изненада,“  отбелязва Денис Кусков, генерален директор на информационно-аналитичната агенция TelecomDaily. Според него една седмица би била достатъчна за възстановяване на кабелите в мирна обстановка, ако за това има кораб и квалифициран персонал, но сега, когато се водят военни действия, ремонтът може да отнеме месеци.

Елдар Муртазин, водещ анализатор в Mobile Research Group, посочва, че никой не говори за нещо друго много важно: Червено море не е единственото място, където е възможен акт на саботаж като този.В момента нямаме други средства за комуникация между континентите и има много такива незащитени кабели. Почти невъзможно е да разберем кой и как е направил това“, обяснява експертът.

Според него атаката срещу комуникационната инфраструктура „е много лош знак“, защото всъщност отваря възможности за различни терористични групи по света. „Глобалната мрежа може да бъде разбита чрез масови атаки, извършвани многократно в различни региони“, подчертава Муртазин.

Русия има качествени комуникационни линии и не е засегната от инцидента. Въпреки това, ако тенденцията се запази, след няколко месеца други страни ще направят заявка за преминаване на трафик през Русия, добавя експертът. „Това е много силна преговорна позиция в политически план“, отбелязва Муртазин.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!