Западът е зад борда. Путин каза кой ще поеме кормилото на световната икономика
Следващата вълна на глобалния икономически подем се очертава в страните от Глобалния юг и Изтока, заяви Владимир Путин на пленарната сесия на срещата на върха на БРИКС плюс/аутрич в Казан. Руският лидер заяви кой се опитва да попречи на това и как Украйна се използва за тази цел. Ключовите изказвания на президента – в материала на РИА Новости.
Създаване на независими финансови механизми
„Следващата вълна на глобален икономически подем се ражда именно в страните от световното мнозинство, така че е време да обсъдим идеята за собствена платформа, която да отключи потенциала на нашите растящи икономики“, заяви руският президент.
„Важно е да се изградят алтернативни, надеждни и свободни от всякакъв диктат многостранни финансови механизми, производствени и логистични вериги, да се установи обмен на технологии и иновативни знания, да се развие и увеличи капацитетът на нови международни транспортни коридори“, каза Путин.
Целта на тази инвестиционна платформа е да се увеличат инвестиционните потоци към страните от БРИКС, Глобалния юг и Изтока и да се наблегне на инвестициите в големи инфраструктурни и технологични проекти, обясни руският лидер.
В речта си президентът заяви, че в света има сили, които искат да забавят прехода към по-справедлив ред и са свикнали да действат по логиката на господството.
Тези сили използват Украйна, за да създадат критични заплахи за сигурността на Русия, пренебрегвайки жизненоважните интереси на нашата страна: „И сега те изобщо не крият целта си да нанесат стратегическо поражение на нашата страна. Позволете ми да кажа направо, че това са илюзорни изчисления, които могат да бъдат направени само от тези,
които не познават историята на Русия, които не отчитат единството, твърдостта и сплотеността на нейния народ, изковани през вековете“, категоричен е той.
Ситуацията в Близкия изток
Както отбеляза Путин, участниците в срещата се споразумяха, че ситуацията в Близкия изток ще бъде сред основните теми. Той подчерта, че Русия се противопоставя на всякакви терористични прояви.
„Хуманитарната ситуация също бързо се влошава. <…> Неотложната задача несъмнено е да се постави началото на всеобхватен политически процес за цялостно решаване на близкоизточния проблем.“
„Насилието трябва да спре, на жертвите трябва да се предостави жизненоважна помощ, страданията им трябва да бъдат облекчени. Самото уреждане на въпроса трябва да бъде постигнато на всеобщо призната международна правна основа, която изрично предвижда създаването на независима палестинска държава, съжителстваща мирно с Израел.“
Ролята на ООН
ООН трябва да продължи да играе централна роля в осигуряването на мира и сигурността и в насърчаването на устойчив и прогресивен растеж, заяви Путин. Той призова за разширяване на Съвета за сигурност на световната организация и за реформиране на някои от нейните ръководни органи.
„Смятаме, че за по-нататъшното ефективно функциониране на ООН е важно да се адаптира структурата ѝ към реалностите на 21-ви век, да се разшири представителството в Съвета за сигурност и други ключови органи на страните от Азия, Африка и Латинска Америка, включително на тези, чиито лидери са в тази зала.“
„Реформата на институциите за развитие на ООН и на глобалните финансови структури също отдавна е закъсняла. Тежестта на развиващите се страни в световната икономика се промени драматично през последните десетилетия. Но това, по-специално, не беше адекватно отразено в системите за управление на Международния валутен фонд, Световната банка и другите многостранни банки за развитие.“
Ролята на Русия в програмата за климата и продоволствената сигурност
„Русия работи заедно с партньори по такива глобално значими маршрути като Север-Юг и Северния морски път и приканваме всички заинтересовани страни да си сътрудничат.“
„Особено място в темата за устойчивото развитие заема климатът. <…> Важно е да се гарантира, че страните от глобалния юг и изток имат достъп до финансиране и технологии, за да им се помогне да се адаптират към изменението на климата.“
„Нашата страна е един от лидерите в приноса си за намаляване на емисиите на парникови газове, а енергийният ѝ микс е един от най-екологичните в света. Делът на екологично чистото производство на енергия от газ, ядрена енергия и вода е 85 %.“
„Русия също така има сериозен принос за осигуряването на световната продоволствена и енергийна сигурност. Само през миналата година ние изнесохме над 100 млн. тона селскостопански продукти, станахме лидер в доставките на зърно и заемаме водещи позиции на енергийния пазар“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски