Жената на Башар Асад – Асма и връзките ѝ с британското разузнаване – МИ-6: Документални разкрития

КРИТИЧНО

Башар Асад, Асма Асад и бившият премиер на Великобритания Тони Блеър

Жената на Башар Асад – Асма и връзките ѝ с британското разузнаване – МИ-6: Документални разкрития:  Съпругата на сирийския президент Башар ал-Асад, Асма Асад, се оказа в центъра на скандални разкрития, свързани с предполагаема нейна връзка с британските разузнавателни служби. Сирийският журналист Низар Найуф публикува документи, които предполагат, че Асма е сътрудничила с МИ-6 по време на престоя си в Лондон, където у учила. Тези материали предизвикаха значителен интерес и спекулации в международните и арабските среди.

Асма Асад и Башар Асад

Хафез ал-Асад, бащата на Башар,  е изразил сериозни опасения относно брака на сина си с Асма, която е родена и израснала във Великобритания и притежава британско гражданство

Според разкритията документите, използвани в разследването, са били вероятно изнесени от сирийските разузнавателни служби по нареждане на Хафез ал-Асад, бащата на Башар, в началото на 90-те години. Известен със своята параноя и недоверие към външни влияния, Хафез ал-Асад е изразил сериозни опасения относно брака на сина си с Асма, която е родена и израснала във Великобритания и притежава британско гражданство. Сватбата на Асма и Башар се състояла едва след смъртта на Хафез, което се възприема като индикатор за неговото противопоставяне на този съюз.

Асма Асад: Британско образование и корпоративна кариера

JPMorgan джей пи морган банка сащ китай Асма е завършила престижния Кралски колеж на Лондонския университет. След това е работила в JPMorgan, където, според документите, е била под наблюдение на британските разузнавателни служби

Асма Асад, с моминска фамилия Ахри, е завършила престижния Кралски колеж на Лондонския университет. След това тя е работила във водещата финансова институция JPMorgan, където, според документите, е била под наблюдение на британските разузнавателни служби. Работата ú е била свързана с анализи на азиатски инвестиции в химическата и фармацевтичната промишленост – сектори, които представляват стратегически интерес за разузнавателните агенции.

Докладите разкриват, че британски агент е наблюдавал Асма на работното ѝ място и ѝ е оказвал съдействие. Това предполага не само възможен контакт, но и сътрудничество, което е могло да бъде използвано за събиране на информация относно сирийския елит.

Срещи с британските служби

Една от ключовите части на разкритията описва срещи между Асма Асад и представители на британското разузнаване. Една такава среща, според изнесените документи от сирийското разузнаване, се е състояла в ресторанта на луксозен хотел в Лондон, в присъствието на майката на Асма. Районът около хотела е бил под строго наблюдение от британските служби. По време на разговора британските агенти са задавали въпроси, свързани с вътрешнополитическите отношения в Сирия, контактите на Башар Асад с членове на партията БААС и възможностите за… установяване на сирийско-израелски мир.

Друга среща, организирана от бащата на Асма, е включвала вечеря, на която е присъствал дори и Башар ал-Асад. Анализатори смятат, че британските служби са използвали тези контакти за събиране на информация за бъдещия сирийски президент и обкръжението му.

Наблюдение от двете страни

Башар Асад

Сирийските служби, следвайки указанията на Хафез ал-Асад (бащата на Башар), са се опитвали да разберат степента на влиянието, което британските агенти биха могли да упражнят върху Асма.

Документите показват, че действията на Асма в Лондон са били обект на активно наблюдение както от британските, така и от сирийските разузнавателни агенции. Сирийските служби, следвайки указанията на Хафез ал-Асад (бащата на Башар), са се опитвали да разберат степента на влиянието, което британските агенти биха могли да упражнят върху Асма, т.е. те са били запознати с нейните контакти с британското външно разузнаване). От своя страна, британските служби очевидно са се стремили да използват достъпа до Асма, за да придобият информация за сирийските политически кръгове.

Въпроси без отговор

Документ от сирийското разузнаване за контактите на Асма с британското разузнаване

Секретни документи за Башар ал-Асад и Асма ал-Асад, публикувани от сирийския журналист и опозиционер Низар Найуф, доклад на „Допа“ през 1992 г.: „Сахар ал-Атари“ организира тайни срещи за бъдещия си зет с офицери от разузнаването и специалните части на британската армия.
Докладът обвинява Асмаа ал-Ахри, че работи с британското вътрешно разузнаване (MI5) и външно разузнаване (MI6).

Разкритията на Низар Найуф повдигат редица въпроси относно реалния мащаб на контактите между Асма Асад и британските разузнавателни служби. Дали тези връзки са били повърхностни и ограничени до професионалния й живот, или става въпрос за по-дълбоко сътрудничество, което би могло да повлияе на политиката на Башар Асад? Макар документите да не предоставят категорични доказателства за шпионска дейност, те със сигурност разкриват сложността на динамиката между Асма, нейната семейна среда и политическите интереси на Великобритания. Един от основните въпроси, които продължават да се обсъждат, е доколко тези събития са оказали влияние върху бъдещата политика на Сирия и отношенията на страната с външния свят.

Въпроси много, но отговорът е поне един – Асма Асад е била съпричастна с дейността си към английското разузнаване:

Случаят на Асма Асад отново подчертава начина, по който личните и професионалните връзки могат да бъдат използвани за постигане на политически и разузнавателни цели. Докато отговорите на много от поставените въпроси все още не са известни, е ясно, че животът и дейността на Асма в Лондон са били обект на особено внимание от страна на две мощни разузнавателни системи – британската и сирийската.

Автор: КритичноБГ

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!