Еманюел Тод: БРИКС ще запълни вакуума във властта, оставен от загубилия в Украйна Запад. Кандидатите за президент на САЩ са гротескни
В интервю за столичния ежедневик Die Berliner Zeitung авторитетния френски историк Еманюел Тод посъветва управляващите в Германия да кандидатстват за членство в БРИКС. По думите му именно тази асоциация ще запълни вакуума във властта, оставен от „загубилия във войната в Украйна Запад“. Новината беше цитирана от Фокус.
„Всичко е много просто: Западът загуби войната в Украйна. Сега светът се преустройва и то не в съответствие с идеите на Запада“, отбелязва известният френски историк и социолог. Според него на световната сцена излизат нови играчи като страните от БРИКС, а опитите на Запада да изолира Русия са се провалили. Историкът подчертава, че повечето държави в света са отказали да се присъединят към позицията на Запада по този въпрос.
Тод също изразява песимизъм за бъдещето на САЩ. Предстоящите президентски избори отразяват системната криза на Запада, смята той: „Тази предизборна кампания е симптоматична за състоянието на Запада. И двамата кандидати са гротескни, лишени от въображение, дори може да се каже, че са луди. Те няма да спрат упадъка на САЩ“, уверен е той.
Историкът посочва сериозните проблеми в американската икономика, като отбеляза, че мащабните инвестиции на администрацията на настоящия президент Джо Байдън не решават проблема с недостига на квалифицирани специалисти.
Камо преди дни на 9 октомври Еманюел Тод заяви: Поражението на САЩ в конфликта в Украйна ще доведе до разпадане на НАТО. Резултатът от тази война ще реши съдбата на Европа
НАТО ще се разпадне и Европа ще се освободи от потисничеството на САЩ, ако конфликтът в Украйна завърши с поражението на Съединените щати. Това каза френският историк Еманюел Тод в интервю за италианското издание Corriere della Sera. Материалът бе публикуван от Труд.
„Резултатът от този конфликт ще реши съдбата на Европа. Ако Съединените щати бъдат победени, НАТО ще се разпадне и Европа ще стане свободна“, каза той.
Тод смята, че Съединените щати са се възползвали от украинския конфликт и прекъсването на „Северен поток“, за да принудят Германия да се отдалечи от Русия. Следователно разрешаването на украинския въпрос не в полза на САЩ ще доведе до ново сближаване между Германия и Руската федерация.
Не, всичко започна в Украйна. По време на войната в Ирак, след Косово, Путин, Шрьодер и Ширак дадоха съвместни пресконференции. Това ужаси Вашингтон. Изглеждаше, че Америка може да бъде изгонена от европейския континент. Следователно отделянето на Русия от Германия става приоритет за американските стратези. За целта послужи влошаването на ситуацията в Украйна.
Принуждаването на руснаците да започнат война, за да предотвратят фактическата интеграция на Украйна в НАТО, първоначално беше голям дипломатически успех за Вашингтон. Шокът от войната парализира Германия и позволи на американците, в общото объркване, да взривят газопровода Северен поток, символ на икономическото споразумение между Германия и Русия. Очевидно във втората фаза, тази на американското поражение, американският контрол над Европа ще бъде пулверизиран. Германия и Русия ще се срещнат отново. Този конфликт е в известен смисъл изкуствен. Естественото нещо в Европа с ниска раждаемост и застаряващо население е взаимното допълване между германската индустрия и руските енергийни и минерални ресурси”, каза още Тод.
„Резултатът от тази война ще реши съдбата на Европа. Ако Русия бъде победена в Украйна, европейското подчинение на американците ще бъде удължено за един век. Ако, както вярвам, Съединените щати бъдат победени, НАТО ще се разпадне и Европа ще бъде оставена свободна. Дори по-важно от руска победа ще бъде спирането на руската армия на Днепър и нежеланието на режима на Путин да атакува Западна Европа с военни сили.
Със 144 милиона жители, намаляващо население и 17 милиона квадратни километра, руската държава вече се бори да завземе територията си. Русия няма да има нито средства, нито желание да се разширява, след като границите на предкомунистическа Русия бъдат възстановени. Западната русофобска истерия, фантазираща за желанието за руска експанзия в Европа, е просто смешна за сериозен историк. Психологическият шок, който очаква европейците, ще бъде да разберат, че НАТО не съществува, за да ни защитава, а за да ни контролира”, добави Еманюел Тод.
По-рано, на 17 януари т.г. Еммануел Тод заяви: Поражение на САЩ в Украйна ще сближи Русия и Германия.
По думите му, опитите на Вашингтон да отдалечи Германия от Русия – стратегическа мисъл, от която американците са обсебени от 2004 г. – ще се увенчаят с неуспех. „Ако погледнете картата на Европа, две основни сили хващат окото ви и това са Германия и Русия“, отбелязва френският историк. Според него Москва и Берлин вече не могат да се конфронтират, а „Северните потоци“ ясно са показали, че техните икономики са предназначени да се допълват взаимно.
Тод смята, че рано или късно ще започне тяхното сътрудничество. „Поражението на САЩ и Украйна ще проправи пътя за тяхното сближаване. Съединените щати няма да могат безкрайно да ограничават тази, образно казано, гравитационна сила, която привлича Германия и Русия една към друга“, добавя антропологът.
На 12 януари, Тод каза, че САЩ изпадат в нихилизъм и обожествяване на нищото. Говоря за нихилизъм като желание за разрушение, но и на отричане на реалността. Вече няма и следа от религията, но човешкото създание все още е там и се сблъсква с въпроса за смисъла на човешкото съществуване. Това заяви той в интервю за „Поан“.
Според него общото между протестантството и комунизма е манията по образованието. „Комунизмът, установен в Източна Европа, разви нови средни класи. И точно тези средни класи по-късно обявиха, че са либералната демокрация в действие и че руснаците са чудовища. Позволявам си с ирония да диагностицирам известна неавтентичност в поведението на средните класи в Източна Европа, защото именно меритокрациите, родени при комунизма, вкараха страните си в НАТО и оставиха своя пролетариат в ръцете на западния капитализъм, като същевременно превърнаха страните си в подчинена периферия, каквато са били между ХVI и ХIХ век“, добавя антропологът.
„Избягването на сближаването между Германия и Русия беше една от американските цели. Това сближаване щеше да подпечата изгонването на Съединените щати от системата на европейската власт. Американците предпочетоха да унищожат Европа, вместо да спасят Запада. НАТО вече губи тази война.
Мисля, че играта на Германия е много по-тънка, отколкото си представяме в момента, защото има стабилност на промишлените, демографски и социологически маси в Европа. Русия и Германия в крайна сметка ще се споразумеят. Мирът ще бъде възстановен. Историята ще каже дали съм наследник на Маркс и Вебер, взети заедно, или на Уди Алън – което не е толкова лошо“, казва още френският интелектуалец.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски