Емануел Тод: Войната в Украйна приближава края на Америка. Доларът я довършва

Емануел Тод

Емануел Тод: Войната в Украйна приближава края на Америка: Войната в Украйна приближава края на Америка. Това заключение прави френският учен-пророк Еманюел Тод. Преди време той точно предсказа разпадането на СССР, световната финансова криза от 2008 г. и Арабската пролет, а миналата година написа книгата „Поражението на Запада“, която предизвика шок в Запада. В своето изследване Тод рисува портрет на Съединените щати като неизлечимо болна страна. Забравила как да работи и мисли, страдаща от насилие и затлъстяване, обедняла и загубила ума си. Всичко започна през 2015 г., когато Бог беше премахнат в САЩ. Оттогава Америка, а с нея и нейните слуги по целия свят, са засмукани в „черна дупка“. КритичноБГ публикува превод на анализ на tsargrad.tv въз основа на книгата на френския учен:

Болна държава
Еманюел Тод е изненадан, че все още има много хора, които вярват в силата на Америка. И в нейната демокрация. Те вярват, че в конфликта с Русия тя защитава свободата и човешките права. Въпреки че фактите сочат друго.

Съединените щати са болна страна с растяща детска смъртност, която през 2020 г. възлиза на 5,4 на 1000 раждания (за сравнение в Русия е 4,4).

Пенсионери Средната продължителност на живота в Съединените щати също намалява: от 78,8 години през 2014 г. на 77,3 години през 2020 г. и 76,3 през 2021 г. Докато в Русия, „все още носеща биологичния отпечатък на измъчената си история“, от 2002 до 2020 г. тя нараства с шест години – от 65,1 до 71,3 години

Средната продължителност на живота в Съединените щати също намалява: от 78,8 години през 2014 г. на 77,3 години през 2020 г. и 76,3 през 2021 г. Докато в Русия, „все още носеща биологичния отпечатък на измъчената си история“, от 2002 до 2020 г. тя нараства с шест години – от 65,1 до 71,3 години. Но най-фрапиращото е, че нарастването на смъртността в Съединените щати беше придружено от най-високите разходи за здравеопазване в света — през 2020 г. те представляваха 18,8% от БВП на страната.

Наркотици, хапчета

С население от 5% спрямо всички жители на планетата, американците купуват повече от 50% от всички произведени лекарства на света.

Парадоксът се обяснява просто: част от тези разходи отидоха… за унищожаването на населението от фармацевтичните компании. Никоя друга страна в света не приема толкова много лекарства. С население от 5% спрямо всички жители на планетата, американците купуват повече от 50% от всички произведени лекарства на света.

Най-бързо „измиращата“ част от американското население са белите хора на възраст 45-54 години – жители на вътрешните „републикански“ щати. Причини: алкохолизъм, самоубийство и наркомания. Те станаха и основните жертви на скандала с опиоидите. Тод обяснява същността на проблема:

Големи фармацевтични компании, с посредничеството на високоплатени и безскрупулни лекари, предоставяха на пациенти, страдащи от психични страдания по икономически и социални причини, опасни, пристрастяващи болкоуспокояващи, които много често водят до директна смърт, алкохолизъм или самоубийство.

Това може да се сравни с изтребването на излишно население, разочаровано от живота си, от икономическата и социалната ситуация в страната.

През 2016 г. Конгресът, воден от фармацевтичното лоби, забрани на здравните власти да спират употребата на „медицински опиоиди“. Прие закон, позволяващ на фармацевтичната индустрия на САЩ да продължи да убива своите граждани.

затвор

През 2019 г. броят на затворниците на милион жители в Съединените щати е бил 531 в сравнение с 300 в Русия.

Съединените щати са и абсолютен лидер в света по масови разстрели от едни граждани на други и по брой на затворници. Тод е ироничен относно факта, че повече хора са зад решетките в „най-свободната страна“, защитаваща демокрацията от руската „автокрация“, отколкото където и да е другаде по света. През 2019 г. броят на затворниците на милион жители в Съединените щати е бил 531 в сравнение с 300 в Русия.

Съществува и такъв показател като средната продължителност на ефективната работа. През 1961 г. тя е била 40 часа на седмица в Съединените щати, а през 2003 г. е била ЕДВА 27 часа.

Тод обръща внимание и на факта, че Америка оглупява. Изследванията показват намаляване на интелигентността между 2006 и 2018 г. Това се отнася както за добрите, така и за лошите ученици от всички етнически групи. 

Между двете световни войни средното образование в Америка се развива активно. В резултат на това до 1945 г. Съединените щати представляват половината от световната индустрия. След войната идва ред на университетите и започва бум на висшето образование. Но след 1965 г. нещо се обърка.

В САЩ има двойна тестова система SAT, едната част от която оценява вербалните умения, другата – математическите. Те се влошиха еднакво от 1965 до 1980 г. След това до 2005 г. имаше стабилизация. След това пропадането се поднови. Нивото на индустриалното производство също спадаше със срива в интелигентността и грамотността. До 2019 г. то вече е само 16,8% спрямо световното производство.

През 2020 г. само 7,2% от американските студенти са получили инженерна степен. За сравнение: в Русия — 23,4%. С наполовина по-малко население ( 146 срещу 330 милиона жители), страната ни успя да обучи значително повече инженери от Америка.

За да компенсират недостига на учени и техници на всички нива, САЩ ги внасят масово. През 2000 г. имигрантите от чужбина представляват 16,5% от тази обща категория. През 2019 г. 23,1%, или 2,5 милиона внесени работници, от които 28,9% (или 722 500) са били индийци. Също и 273 000 китайци, 100 000 виетнамци и 119 000 мексиканци. Тези внесени чужденци са по-квалифицирани от техните американски колеги, отбелязва Тод.

Той дава още няколко цифри: сред разработчиците на софтуер 39% са чужденци; сред инженерите – от 15 до 25% в различни индустрии, а сред физиците – 30%.

Изглежда, че Америка винаги е внасяла мозъци. Например масовият приток на имигранти от Германия и Скандинавия от 1840-те до 1910-те години подхранва бърз индустриален растеж в Съединените щати. Но след това, отбелязва Тод, имаше висока „образователна динамика“ сред самите американци: инженери, техници и квалифицирани работници се появиха в големи количества. Сега мигрантите компенсират образователния колапс сред бялото население на Съединените щати.

От 2001 г. до 2020 г. почти 90 000 китайци (35% от тях в инженерни области), 36 500 индийци (39%), 27 000 корейци (31%) и 7000 иранци (66%) са получили докторски степени в Съединените щати. Последният показател, според Тод, обяснява напредъка на Иран в разработването на военни дронове.

Американците не отиват да учат технически професии. Тогава за какво учат? За юристи и финансисти! В Съединените щати има вътрешно социално пренасочване на мозъци от науката и реалната икономика към привилегировани сфери на дейност, където хората не създават никакъв полезен продукт, но печелят много повече от инженерите и работническата класа.

пари, сцена, творец

Глобализацията – прехвърлянето на предприятия в чужбина – ефективно елиминира американската работническа класа, а с нея и средната класа като такава. Остава само горната й част — около 10% от населението, която се вкопчва в олигархията (най-горните 0,1%) и се опитва да не падне.

През 50-те години работниците съставляват по-голямата част от средната класа в Америка. Но оттогава в САЩ настъпва чудовищно социално разслоение и богатството и влиянието на олигарсите се увеличи многократно. Глобализацията – прехвърлянето на предприятия в чужбина – ефективно елиминира американската работническа класа, а с нея и средната класа като такава. Остава само горната й част — около 10% от населението, която се вкопчва в олигархията (най-горните 0,1%) и се опитва да не падне.

Тод пише, че върхът на американското общество е малък свят, в който олигарсите – 400-те най-богати – живеят заобиколени от своите зависими лица и се смеят заедно на трудностите, пред които са изправени 90% от техните съграждани. И основният проблем на Америка е доларът.

Америка е съсипана от долара
В икономиката има термин „проклятие на природните ресурси“, което означава ситуация, при която тяхното изобилие в дадена страна и износът им в чужбина пречат на развитието на други сектори на икономиката. Въглеводородите са били такова проклятие за Русия от дълго време. Америка също подобна ситуация, според Тод, но спрямо долара:

долар

„Естественият“ ресурс, който спъва икономиката на САЩ, е доларът. Производството на глобална валута със или без минимални разходи прави всички дейности, различни от създаването на пари, нерентабилни и следователно непривлекателни…

„Естественият“ ресурс, който спъва икономиката на САЩ, е доларът. Производството на глобална валута със или без минимални разходи прави всички дейности, различни от създаването на пари, нерентабилни и следователно непривлекателни… Съединените щати имат огромен търговски дисбаланс; потребяват много повече, отколкото произвеждат… Америка живее от внос, който се покрива не от износ, а от емисия на долари. Способността да се извлича паричното богатство от забравата парализира Америка… Трудно е да се промени такава система: много по-лесно е да се произвеждат пари, отколкото стоки.

И това е най-доброто обяснение защо американците не искат да бъдат инженери, а банкери, данъчни, адвокати, лобисти в услуга на банкери или представители на други професии, които приближават парите и служат на интересите на олигархичния елит. Представителите на тези специалности искрено вярват, че висшето юридическо, финансово или търговско образование им е дало правото на преимуществено използване на богатствата на страната. Въпреки че всъщност те просто паразитират в тялото й. Точно както САЩ са паразити в други държави.

Печатането на долара и преместването на индустрията в чужбина в страни с евтина работна ръка убива Америка.

Както предричат ​​Енгелс и Ленин, свободната търговия корумпира, но можем да добавим: абсолютната свободна търговия корумпира абсолютно… Нито Енгелс, нито Ленин са могли да си представят, че западният пролетариат може напълно да се трансформира в обикновени хора, живеещи главно от труда на китайците и други народи по света. Преместването на много производствени предприятия в чужбина допринесе за всичко това.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!