Един от най-крупните украински олигарси и бивш спонсор на Зеленски, осъмна без банка
На 26 ноември Икономическият касационен съд като част от Върховния съд на Украйна най-накрая сложи край на делото за връщане на Приватбанк на бившите й собственици, отхвърляйки касационните жалби на Игор Коломойски и кипърската компания Triantal Investments Ltd., съобщава „Украинская правда“, цитирана от Фокус
Съдебното решение потвърди законността на национализацията на банката и невъзможността тя да бъде върната на частни акционери. Разглеждането на това дело в съдилищата на различни инстанции продължи почти пет години.
„Върховният съд отново заяви, че не е имало нарушения на правата на акционерите в процедурата за изтегляне на несъстоятелната Приватбанк от пазара с участието на държавата“, се казва в изявление на НБУ.
„Случаят с Коломойски и компанията Triantal носеше значителни рискове за държавната финансова система поради исканията на нашите опоненти, но банката остава държавна собственост“, казва Солвита Деглава, член на борда за реорганизация и проблемни активи на ПриватБанк. Преди това Коломойски притежаваше 41,66% от акциите на Приватбанк, Triantal – 16,82%.
Коломойски е в затвора от септември 2023 г. Той е заподозрян в незаконно присвояване на 5,8 милиарда гривни чрез фиктивно внасяне на пари в касата на Приватбанк и други престъпления.
КритичноБГ припомня:
На 9 септември Украйна реши да наложи временен запор върху активите на олигарха Игор Коломойски. Това съобщиха от пресслужбата на Националното бюро за борба с корупцията на републиката (National Anti-Corruption Bureau of Ukraine – НАБУ)
От агенцията съобщиха, че след повдигане на обвинение на бизнесмена НАБУ и Специализираната антикорупционна прокуратура на Украйна са предприели мерки за запор за 48 часа на дяловете му в капитала на компании, които Коломойски притежава пряко или непряко.
Включиват се и акционерни дружества с приблизителна стойност над три милиарда гривни (над 81 млн. долара), както и почти хиляда недвижими имота и над 1,6 хил. превозни средства и кораби. От НАБУ допълват, че съответната петиция е изпратена до Върховния антикорупционен съд на републиката.
По-рано Коломойски беше обвинен в присвояване на 9,2 млрд. гривни (около 250 млн. долара) от фондовете на ПриватБанк. Според разследването бизнесменът е организирал схема за завземане на банкови активи, за да финансира офшорна компания и да увеличи дела си в уставния капитал на организацията. По-късно бившият депутат от Върховната рада Игор Мосийчук заяви, че украинските власти се готвят да изземат корпоративните права на олигарха върху телевизионния канал 1+1 и да ги прехвърлят на Агенцията за търсене и управление на активи.
На 15 септември 2023 г. стана ясно, че на задържания украински бизнес магнат Игор Коломойски, който вече е обвинен в измама, бе връчено уведомление за трета група обвинения, съобщи висш украински служител, цитиран от Ройтерс.
Серхий Лешченко, бивш разследващ журналист и депутат, който сега е съветник в канцеларията на президента Володимир Зеленски, заяви в „Телеграм“, че Коломойски е бил уведомен за обвиненията в ареста.
Лешченко каза, че новите обвинения са резултат от разследване на Бюрото за икономическа сигурност на Украйна. Те включват фалшифициране на документи, незаконно придобиване на собственост от организирана група и придобиване на собственост при съмнителни обстоятелства. Бюрото за икономическа сигурност за момента не е коментарало въпроса. Лешченко заяви, че според разследващите Коломойски стои зад план за кражба на средства от „ПриватБанк“, бивша негова собственост, като създава впечатление, че депозира средства в централния офис на банката.
Той заяви, че се предполага, че Коломойски е фалшифицирал депозити от близо 24 милиона долара. „ПриватБанк“ беше национализирана през 2016 г. като част от прочистването на банковата система.
Коломойски, един от най-богатите хора в Украйна, отрича да е извършил закононарушение. Тогава за първи път му беше връчено уведомление, че е заподозрян в измама и пране на пари и беше наредено да бъде задържан под стража до края на октомври. Беше му предложена възможността да плати гаранция, но неговият адвокат заяви, че клиентът му ще обжалва и няма да внесе гаранция.
Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ) идентифицира Коломойски като един от шестима души, заподозрени в присвояването на 9,2 милиарда гривни (250 млн. долара) от „ПриватБанк“.
Тогавашните обвинения се огласиха в момент, когато президентът Зеленски се опитваше да изкорени корупцията и да ограничи влиянието на бизнес магнати, за да направи по-убедителна кандидатурата на Украйна за присъединяване към Европейския съюз.
Коломойски е сред магнатите, натрупали състоянието си след разпадането на Съветския съюз и придобили политическа власт при крехката демокрация в Украйна. Той е подложен на санкции от страна на САЩ, но беше поддръжник на Зеленски и подкрепи избирането му през 2019 г., припомня Ройтерс.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски