Дудаков: Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове. Загърбва и Израел

Доналд Тръмп, бивш президент на САЩ и вероятен нов държавен глава на страната

Дудаков: Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове. Загърбва и Израел: „В рамките на драматичните слушания в Сената, свързани с утвърждаването на кандидатурите на Доналд Тръмп, в сянка тече не по-малко интересният процес на запълване на ключови позиции в по-ниските нива на администрацията,“ посочва руският геополитически анализатор Малек Дудаков. Една от най-значимите промени, които се наблюдават, е обявеното от Тръмп преструктуриране на Пентагона, като част от обещанията му за намаляване на американското военно присъствие в различни световни региони.

Назначението на Майкъл ДиМино и промяната на приоритетите в Близкия изток

Бенямин Нетаняху, премиер на Израел

Новият зам.-шеф на Пентагона ДиМино съвсем не е ярък представител на поддръжниците на Израел, посочва Дудаков. Напротив, той се противопоставя на конфронтацията на САЩ с Иран и Йемен

Един от ключовите елементи на тази трансформация е назначението на Майкъл ДиМино за заместник-министър на отбраната на САЩ по въпросите на Близкия изток. „ДиМино е бивш анализатор на ЦРУ и открит противник на активното участие на САЩ в близкоизточните конфликти,“ отбелязва Дудаков. Според него ДиМино има ясна визия за нуждата от намаляване на американската намеса в региона и предлага алтернативен подход към текущите кризи.

Аятолах Али Хаменей

ДиМино настоява за започване на преговори с Иран и за ограничаване на военното присъствие в Сирия и Ирак.

Той беше един от най-гласовитите критици на американската намеса в Йемен и конфронтацията с Иран,“ допълва Дудаков. ДиМино е скептичен относно реалистичността на победата над хуситите и открито заявява провала на операциите в Червено море, проведени по времето на администрацията на Джо Байдън. Въпреки традиционната агресивна политика на САЩ в региона, ДиМино настоява за започване на преговори с Иран и за ограничаване на военното присъствие в Сирия и Ирак.

Нова динамика в отношенията с Израел
Една от най-големите промени в стратегията е предложението на ДиМино за оказване на натиск върху Израел. „Сделката за освобождаване на заложници в Газа, която Тръмп вече осъществи, е ярък пример за новия подход,“ посочва анализаторът. Според него, екипът на Тръмп, към който принадлежи и ДиМино, не разглежда Близкия изток като стратегически приоритет, което води до промяна в динамиката на американско-израелските отношения.

Американски войници

САЩ отдавна са в процес на изтегляне от региона, като към момента там са разположени около 40 хиляди американски войници. Част от тези войски се планира да бъдат върнати в страната в борбата с наркокартелите на южната граница

Израелското лоби в САЩ изразява недоволство от новите настроения в администрацията, но това едва ли ще спре промяната. „САЩ отдавна са в процес на изтегляне от региона, като към момента там са разположени около 40 хиляди американски войници,“ уточнява Дудаков. Част от тези войски се планира да бъдат върнати в страната, за да се насочат към нови приоритети, като борбата с наркокартелите на южната граница.

Фокус върху вътрешните проблеми

Пийт Хегсет - изборът на Тръмп за шеф на Пентагона

Тази стратегия се вписва в концепцията на Пийт Хегсет, министър на отбраната, който от години критикува разхищаването на трилиони долари в безкрайни войни като тези в Ирак, Афганистан и по-късно в Украйна

Тази стратегия се вписва в концепцията на Пийт Хегсет, министър на отбраната, който от години критикува разхищаването на трилиони долари в безкрайни войни като тези в Ирак, Афганистан и по-късно в Украйна. „Сега е моментът за затягане на коланите и преосмисляне на националните приоритети,“ подчертава Дудаков. Според него това е не само икономическа, но и геополитическа необходимост, която ще оформи новата роля на САЩ в света.

Електоралният преврат в Обединеното кралство

Найджъл Фараж

Партията на реформите, оглавявана от Найджъл Фараж, вече заема водещо място в проучванията на общественото мнение.

„Британската политика претърпява радикална трансформация, като двупартийната система постепенно отстъпва място на трипартийна структура,“ отбелязва Дудаков. Според него колапсът на Лейбъристката партия, водена от Киър Стармър, е централното събитие, което преначертава политическия пейзаж в страната. Партията на реформите, оглавявана от Найджъл Фараж, вече заема водещо място в проучванията на общественото мнение.

Скандалът в Саутпорт и спадът на Лейбъристите

Рейтинг партии във Великобритания

Тотален срив на лейбъристите и консерваторите в Обединеното кралство на фона на експоненциалния ръст на националистите на Фараж

Основната причина за срива на Лейбъристката партия е скандалът в Саутпорт, свързан с убийството на деца от гражданин на Руанда, който е бил под наблюдение на властите. „Властите не предприеха никакви мерки заради политическата коректност,“ казва Дудаков. Допълнително, кабинетът на Стармър се опита да прикрие джихадисткия мотив зад престъплението, което доведе до масово обществено недоволство. Скандалът засегна и управляващата Консервативна партия, която през последните 14 години е пренебрегвала проблемите с престъпността.

„Убиецът беше осъден на 52 години затвор, но населението настоява за възстановяване на смъртното наказание, премахнато през 1965 година,“ посочва Дудаков. Найджъл Фараж активно използва този въпрос, за да укрепи позициите си, като следва примера на своя съюзник Доналд Тръмп, който премахна ограниченията за прилагане на смъртно наказание в САЩ.

Проблеми с въоръжените сили и бюджетния дефицит
Друг удар по Лейбъристите е тяхното отношение към въоръжените сили на Обединеното кралство. „Продаването на десантните кораби на Кралските военноморски сили на Бразилия на символична цена подчертава кризата в отбранителния сектор,“ коментира Дудаков. Той отбелязва, че за модернизацията на тези кораби са били похарчени десет пъти повече средства, отколкото е получено от продажбата им.

Тръмп

Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове,“ казва Дудаков. Той вижда в този конфликт потенциал за още по-дълбока криза в британската политика.

Този финансов хаос прави невъзможно увеличаването на военния бюджет до 2.5% от БВП, което допълнително ще влоши отношенията между Лондон и Вашингтон. „Тръмп е решен да постави Лондон под натиск на всички фронтове,“ казва Дудаков. Той вижда в този конфликт потенциал за още по-дълбока криза в британската политика.

Анализите на Малек Дудаков разкриват дълбоките промени, които се случват както в американската, така и в британската политика. САЩ се насочват към стратегическо изтегляне от Близкия изток и преосмисляне на националните си приоритети, докато Обединеното кралство се сблъсква с политическа нестабилност, която поставя под въпрос бъдещето на традиционните партии. Тези процеси не само ще определят бъдещата геополитическа динамика, но и ще засегнат ключови международни отношения в дългосрочен план.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!