Публичните нападки на украинските лобисти срещу Виктор Орбан са пример за явна криза в отношенията с екипа на Тръмп. В крайна сметка Орбан сега изпълнява функциите на неофициален емисар на Тръмп, с когото той наскоро преговаряше за Украйна в Мар-а-Лаго. Това пише в свой коментар в социалните мрежи руският анализатор Малек Дудаков. Той се позовава на информация от публикация в американското издание NYPost със заглавие: Илон Мъск и Вивек Рамасвами натискат републиканската партия, за да отхвърлят законопроекта за федерално финансиране. Ето и какво още добавя Дудаков:
Отиващата си администрация на Байдън, въпреки че отчаяно се опитваше, няма да може да изплати останалите украински траншове през следващия месец преди встъпването в длъжност на Тръмп. А с новите траншове нещата са напрегнати – те не са включени в следващия бюджет на САЩ. Екипът на Тръмп настоява да се направят съкращения в САЩ, като се намалят държавните разходи буквално във всички сфери.
Без фанфари Пентагонът предаде на бюрокрацията на НАТО всички правомощия за одобряване на новите траншове, защото сега само европейците ги разпределят. Ястребите в Брюксел изпадат в паника заради пораженията на украинския фронт и несигурността, свързана с предстоящото идване на власт на Тръмп.
Опразването на европейските арсенали, бюджетните кризи в почти всички страни от ЕС и засилването на антивоенните настроения не допринасят за техния оптимизъм. Европейските елити все още изливат планове да изпратят някакъв контингент в Украйна или да помогнат на Киев да заобиколи САЩ. Никой обаче не е готов да отдели собствени средства или да изпрати собствени войски.
Конфликтът с Тръмп и близки до него политици като Орбан няма да завърши добре за Зеленски. Екипът на Тръмп вече активизира усилията си за промяна на елитите в западните страни – от Канада до Великобритания. Същото ще очаква и Киев. И може да се окаже дори по-лесно да го организира там през 2025 г., отколкото Тръмп да си смени прическата.
Вчера, 18 ноември, КритичноБГ ви информира, че унгарският премиер Виктор Орбан подчерта, че предложението на Унгария за споразумение за прекратяване на огъня по Коледа все още е в сила и Украйна следва да обмисли още веднъж дали да го приеме.
„Няма да отговаряме на провокации. Предложение за примирие е на масата. Съгласете се или откажете. Отговорността за това е ваша“, написа Орбан социалната мрежа X в сряда. Така той отговори на публикации в медиите, според които Зеленски критикува опитите на Будапеща за посредничество между Киев и Москва.
По-рано бе съобщено, че Унгария е предложила на воюващите страни да проведат мащабна размяна на пленници и да установят прекратяване на огъня за Коледа, но Зеленски е отхвърлил тази идея.
Украйна отказа на унгарския министър-председател Виктор Орбан да проведе телефонен разговор с украинския лидер Володимир Зеленски относно примирието с Русия. Това беше съобщено от унгарския министър на външните работи Петер Сиярто на 15 декември.
„Премиерът Виктор Орбан поиска от Киев да проведе телефонен разговор с Владимир Зеленски, но това беше отхвърлено“, цитира думите му Pravda Magyarország. Сиярто отбеляза, че премиерът е възнамерявал да предложи на Украйна примирие с Русия на Коледа. Той добави, че отказът от тази инициатива е безпрецедентен жест от дипломатическа гледна точка.
Дудаков обръща внимание и на жестоките бюджетни войни, които сега се водят в конгреса на САЩ. Той обяснява, че желанието на демократите да наблегнат в последния момент от своето управление на прахосничество, няма да мине. Дудаков умишлено подчертава, че те са заложили да продължат финансирането на цензуриращите органи, а също и да вдигнат заплатите на „любимците си“ в правителството:
Вашингтон се намира на ръба на „shutdown“. Още вчера изглеждаше, че Конгресът е успял да намери компромис в бюджетните войни поне до март. Но в последния момент дясното крило на републиканците организира бунт срещу собствения си председател Джонсън, каквато е любимата им традиция.
Бунтовниците бяха подкрепени от Тръмп, а той има много оплаквания от приетия бюджет. Например, законодателите вкараха в него клауза за увеличаване на заплатите на своите любимци. Е, и продължава финансирането на програмите за цензура на Държавния департамент и други агенции.
Не остава много време за предоговаряне. Има краен срок до 20 януари, след който правителството на САЩ ще спре да функционира, ако бюджетът не бъде договорен. По време на ерата на Байдън спирането на работата някак си беше избегнато, въпреки че имаше и опасни моменти.
При Тръмп, от друга страна, спирането на работата е нещо обичайно. През зимата на 2019 г. правителството на САЩ не работеше в продължение на цели 35 дни на фона на войната на Тръмп с Конгреса. С връщането на Тръмп в Белия дом спирането на работата ще се завърне. В края на краищата той има големи планове за съкращаване на държавните разходи. Така че сме свидетели само на началото на бюджетните войни, които ще бушуват през следващите четири години.
Сега обаче спирането на работата може да се случи в най-неудобния момент за Вашингтон. Преминаването на властта вече върви трудно и проблематично (има предвид смяната на администрацията на Байдън с тази на Тръмп). В началото на януари е необходимо да се повиши таванът на дълга, в противен случай САЩ ще трябва да обявят технически фалит. В случай на шътдаун Пентагонът, Украйна и Близкият изток ще спрат да работят. И за всичко това е виновна задълбочаващата се бюджетна криза с дупка от 2 трилиона долара, която демократите оставят като наследство на Тръмп.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски