Дудаков: Демократите плашат американците, че военният преврат в Южна Корея е генерална репетиция за такъв от Тръмп в САЩ
Демократите побързаха да представят неуспешния военен преврат в Южна Корея като генерална репетиция за това, което очаква Съединените щати при управлението на Тръмп. Те казват, че и на Тръмп ще му се наложи в някакъв момент да обяви военно положение в Америка, ако избухнат масови протести и политическа криза. Това пише известният геополитически анализатор от Русия Малек Дудаков.
Неуспехът на преврата в Южна Корея се дължи и на отказа на армията да се подчини на президент, затънал в корупционни скандали и с рейтинг от 17%. От Тръмп през 2020 г. също беше поискано да използва армията за погромаджиите от движението BLM. Но Тръмп не се съгласи, защото не се доверяваше на Пентагона, който дори преговаряше с Китай зад гърба му.
През втория мандат ситуацията ще бъде различна. Планира се чистка на генералите. Офицери и генерали, свързани с Демократическата партия, ще бъдат уволнени от служба, а някои дори ще бъдат изправени пред трибунал. Но остава въпросът кой ще бъде бъдещият министър на отбраната при Тръмп.
Кандидатурата на Пийт Хегсет се опитват да я потопят със скандали за неподходящо поведение – с пристрастяване към алкохола и изневери. Тръмп обмисля алтернатива на Хегсет в лицето на Рон Десантис – мандатът на последния като губернатор на Флорида скоро изтича. За Десантис постът на министър на отбраната би бил трамплин за кандидатстване за президент през 2028 г.
И той ще работи в съответствие с политиките на Тръмп. Не е изключено при втори мандат наистина да възникне необходимост от въвеждане на военно положение.
Ако Демократическата партия отново извади бойните си средства за погроми, а демократичните щати се разбунтуват и откажат да се подчинят на Белия дом. На фона на сегашното разделение на Америка това изглежда като много реалистичен сценарий.
Дудаков се позовава в своя извод на публикация на Dailymail, според която: кореспондент на CNN сравни политическите вълнения, избухващи в Южна Корея, с това какво може да бъде бъдещето на Америка, когато Доналд Тръмп се върне в Белия дом.
„В опит да предложи контекст за политическата ситуация в Южна Корея, кореспондентката Лий спомена неотдавнашната изборна победа на Тръмп и намекна, че при неговото президентство Вашингтон може да изглежда като Сеул. Тя посочи, че въвеждането на военно положение – временна мярка, която заменя цивилното правителство с военно управление – е „важно нещо, на което американците трябва да обърнат внимание, особено като се има предвид, че Доналд Тръмп е на път да стане президент“.
Лий каза, че Тръмп е „казвал, че иска да използва армията, за да преследва собствените си врагове“.
По време на дискусия, съоснователят на Punchbowl News Джон Бреснахан се включи, за да повтори мнението на Лий: „Той е насърчавал използването на сила за постигане на политически цели“, каза Бреснахан. „Паралел правете с 6 януари“.
Дудаков пише още, че военният преврат в Южна Корея изненада Байдън. Той тъкмо произнасяше объркани речи в Ангола, където отиващият си президент на САЩ беше избягал заради скандала у дома, свързан с помилването на сина му. В Ангола Байдън се опита да покаже „успех“ в борбата с влиянието на Китай в Африка.
Но ефектът беше размит. Търговският оборот между Китай и Ангола е 23 млрд. долара, а между САЩ и Ангола – 1,7 млрд. долара. Байдън летя на летище, построено от китайците, и пътува по пътища, построени от тях. Вярно е, че Вашингтон лобира за изграждането на 1340-километрова железопътна линия за доставка на редкоземни метали от Конго до пристанищата на Ангола.
Но дори и тук има проблем – Китай вече контролира 80% от мините в Конго. А железопътната линия, построена с пари на САЩ и Г-7, ще доставя предимно китайски продукти. Освен това екипът на Тръмп лесно може да спре проекта под претекст за намаляване на държавните разходи.
Обърканото посещение на Байдън в Ангола олицетворява всички провали на политиката на САЩ по отношение на черния континент. Търговският оборот на САЩ с Африка е намалял наполовина за 15 години – от 120 млрд. долара на 60 млрд. долара. Стокообменът с Китай е пет пъти по-голям и расте.
Байдън обеща на Африка инвестиции в зеления преход, а те имат остри проблеми с конвенционалната енергия.
Именно при Байдън настъпи и военният колапс на САЩ в Африка, като американците се изтеглиха от Нигер и Чад. На африканския фронт демократите успяха да се провалят, както и навсякъде другаде. Сега те могат само да се оплакват от нарастващото влияние на Китай и Русия на най-бързо развиващия се континент.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски