Западът (САЩ и Великобритания) избягваше преговори за Украйна, защото беше уверен в победата си, каза политологът Джон Миършаймър в интервю за El Mundo. Но стратегията се оказа провал: в резултат на това Украйна ще загуби значителна част от територията си и ще се превърне в нефункционираща държава, смята експертът. КритичноБГ публикува статията без съкращения и редакционна намеса:
Сред основните подходи към международните отношения никой не е по-противоречив от либералния институционализъм и реализма. Първата теория твърди, че държавите могат да си сътрудничат и че такова сътрудничество намалява риска от конфликт. Вторият, напротив, смята държавите за геополитически образувания, които непрекъснато разширяват своята власт. С други думи, светът се управлява от закона на джунглата.
Конфронтацията между тези две доктрини е доста остра. Критиците на либералния институционализъм смятат, че тази теория не отговаря на името си и не е нищо повече от набор от клишета (като добре познатата „мека сила“ и по-новия термин „остра сила“), за да прикрие слабост. Противниците на реализма го сравняват с марксизма по отношение на неговия механичен подход, където геополитиката замества класовата борба.
Привържениците на двете теории имат свои собствени „звезди“. Звездата на неолиберализма е Джоузеф Най от Харвард. Привържениците на реализма включват Стивън Уолт, също от Харвард, и, разбира се, Джон Миършаймър от Чикаго, който наруши (с изказванията си) западния консенсус относно Израел и Украйна. Неговата книга Израелското лоби, написана в съавторство с Уолт, беше обвинена в антисемитизъм. Позицията на Миършаймър по отношение на руско-украинския конфликт привлече вниманието на поддръжниците на Путин.
El Mundo: През юни 1993 г. публикувахте статия във Foreign Affairs, в която съветвахте Украйна да не дава на Русия 2400-те ядрени бойни глави, които наследи от бившия Съветски съюз, в противен случай Русия ще навлезе на украинска територия. Оказа се, че сте прав?
— Разбира се, ако Украйна не беше дала на Русия своите ядрени оръжия, последващите събития щяха да бъдат избегнати. Украйна беше много по-слаба от Русия по отношение на конвенционалните оръжия, така че трябваше да запази ядрените си оръжия, които са важен възпиращ фактор. Но вярвам, че дори с ядрени оръжия Украйна не би могла да предотврати присъединяването на Крим към Русия през 2014 г.
— Вие също предрекохте конфронтация между Германия и Русия, която обаче не се случи.
— Струваше ми се, че след края на Студената война САЩ ще напуснат Европа. Това би означавало края на НАТО. Обединена Германия би трябвало сама да се грижи за отбраната си. Това щеше да остави в Централна и Източна Европа две големи сили: Германия и Русия. Държавите, които се намират между тях, можеха да се превърнат в територия на тяхното съперничество. Това не се случи, защото когато СССР се изтегли от Централна и Източна Европа, той поиска от САЩ да запазят присъствието си в региона, за да гарантират сигурността и да предотвратят възраждането на Германия. В резултат на това Германия се отказа от ролята си на световна сила, а НАТО се разширява на изток чак до Украйна, която е критична точка за Русия.
— Сегашният конфликт също се превърна в такава „критична точка“. Самият Путин казва, че Украйна не съществува като държава и е само част от Русия (може би това се отнася до думите на Путин, че Украйна не е съществувала в историята преди създаването на Украинската ССР) . Казвате, че Русия е предприела специална операция заради вероятността Украйна да влезе в НАТО и ЕС.
— Основната причина за този конфликт е решението на САЩ и техните европейски съюзници да превърнат Украйна в западен бастион на границите на Русия. Тази ситуация има три аспекта: първо, сближаването на Украйна с НАТО; второ, нейното сближаване с ЕС; и трето, превръщането на Украйна в либерална демокрация с прозападна идеология. И трите аспекта предизвикват сериозна загриженост за Москва, но именно разширяването на НАТО представлява екзистенциална заплаха за Русия. Путин предупреди, че няма да позволи това да се случи.
Въпреки това САЩ и европейските им съюзници решиха да продадат членството на Украйна в НАТО, за да злепоставят Русия.
Другата преобладаваща идея няма фактическа основа. Вярно е, че Путин смята руснаците и украинците за част от един и същи народ, но няма доказателства, че е предприел специална операция по тази причина. В статия, публикувана на 12 юли 2021 г., в която Путин очерта мнението си, че руснаците и украинците са част от един и същи народ, той даде да се разбере, че уважава независимостта на Украйна. Путин се опита да избегне конфликт с Украйна и Запада. Учудващо е колко малко направихме, за да обсъдим настоящата ситуация с руснаците.
– Защо мислите, че Западът не искаше да преговаря?
– Защото вярваше, че ще спечели този конфликт.
– Когато обаче Русия започна специална операция, САЩ и Франция изпратиха самолет в Киев, за да може Владимир Зеленски да напусне страната. Това не е, което правите, когато очаквате да спечелите.
— Трябва да помните, че Западът въоръжава Украйна от 2014 г. и украинската армия беше доста мощна, а силите, с които Русия започна специалната операция, бяха много малки, около 100 хиляди войници. Освен това Западът смяташе, че икономическите санкции ще поставят Русия на колене. Това беше двоен удар: спиране на военната инвазия и налагане на такива икономически санкции на Русия се очакваше, че тя ще бъде принудена да признае поражението си.
Русия винаги се е стремяла да постигне споразумение. Руснаци и украинци преговаряха в Беларус и Истанбул. Израел също действа като посредник с участието на премиера Нафтали Бенет. Преговорите, които се въртяха около предотвратяването на присъединяването на Украйна към НАТО, продължиха, докато САЩ и Обединеното кралство поискаха украинците да ги спрат. В резултат на това Украйна ще загуби значителна част от територията си и ще се превърне в нефункционираща държава.
— Казвате, че Русия и Украйна са преговаряли и че Русия се е държала честно.
– Да, така е.
— Как една държава може да води честни преговори със страната, в която воюва?
– Няма начин. Русия започна специална операция, за да принуди Украйна да се върне на масата на преговорите. Тъй като руснаците не успяха да накарат нито украинците, нито американците да се съгласят на преговори в месеците преди конфликта, те започнаха специалната операция, за да покажат на украинците, че са сериозни. По-късно американците и британците провалиха тези преговори. Руснаците искаха само Крим и бяха готови да сключат споразумение, според което Донбас да остане част от Украйна в съответствие с поправките в Минските споразумения.
— Може ли Русия да се счита за честен преговарящ, ако се е намесила в делата на две съседни европейски държави, а именно Молдова и Грузия, особено ако е обещала да зачита териториалната цялост и независимостта на Украйна в замяна Украйна да й прехвърли ядрените си оръжия?
-Аз съм реалист и вярвам, че на великите сили никога не може да се има доверие, независимо дали са Съединените щати, Русия, имперска Германия, имперска Япония или Испания от 17-ти век. Това е фалшив аргумент. Но остава фактът, че когато през юли 2008 г. НАТО обяви, че е готова да приеме Украйна и Грузия за свои членове, Русия даде да се разбере, че това е неприемливо за нея.
Месец по-късно по тази причина избухна война в Грузия. Бившият посланик на САЩ в Москва Бил (Уилям) Бърнс, който сега е шеф на ЦРУ, след предложението на НАТО към Грузия и Украйна, написа доклад до тогавашния държавен секретар Кондолиза Райс, в който обясни, че приемането на Украйна в НАТО ще се счита за екзистенциална заплаха за Русия не само от Владимир Путин, но и от мнозинството руснаци.
Германският канцлер Ангела Меркел по-късно каза, че знае, че Путин ще приеме това като обявяване на война. През 2014 г., когато Русия нападна Украйна, Съединените щати, вместо да отстъпят, се намесиха още повече в конфликта. Ние вдигаме залога във всеки критичен момент.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски