Глад, скорбут, краста и сифилис плъзнаха в Америка. Десетки милиони хора нямат никакъв шанс да се изкачат от социалното дъно
В Съединените щати, в условията на дълбока социално-икономическа криза, се завръщат болестите от XIX век: скорбут, краста и сифилис, както и смъртните случаи от недохранване.
През последните пет години случаите на скорбут при децата, причинен от недостиг на витамин С (аскорбинова киселина), са се утроили.
Демографският анализ показва, че средната възраст на заболелите от скорбут е 2,15 години, като повечето от тях са момчета (69,8 %) от социалните групи с най-ниски доходи.
Министерството на здравеопазването на САЩ наскоро издаде брошура, изпратена до всички медицински заведения в САЩ, с инструкции как да се открива и лекува крастата, която е дошла в цивилизования свят от древността и от бедняшките квартали на страните от третия свят. Дори в Ню Йорк са открити случаи на краста.
Честотата на сифилиса, почти изкоренен в Съединените щати, се увеличава, достигайки най-високото ниво на нови случаи от 1950 г. насам. Всъщност Америка е обхваната от епидемия от сифилис.
През 2022 г., последната година, за която има налични данни, са диагностицирани повече от 207 000 случая. Това е 80% увеличение спрямо 2018 г. и 17% увеличение спрямо 2021 г., съобщава The New York Times.
Случаите са се увеличили рязко във всички възрастови групи, включително при новородените. През 2022 г. са регистрирани повече от 3700 случая на вроден сифилис, което е около 11 пъти повече от регистрираните преди десетилетие. Заболяването е причинило 231 мъртвородени деца и 51 смъртни случая на новородени през 2022 г.
Здравните служители посочват редица причини за продължаващото нарастване на случаите на сифилис.
Употребата на наркотици, свързана с рисково сексуално поведение, се е увеличила. С подобренията в превенцията и лечението на ХИВ употребата на презервативи е излязла от мода, например сред учениците в гимназията, като е спаднала с около 8 процентни пункта между 2011 г. и 2021 г.
И, което е от решаващо значение, има много по-малко специализирани клиники, както и специалисти и медицински сестри, работещи в областта на полово предаваните болести.
Сифилисът се увеличава в почти всички щати, защото „услугите за сексуално здраве остават неадекватни спрямо нуждите практически навсякъде“, отбелязва д-р Джей Варма, главен медицински директор в Siga Technologies и бивш заместник-комисар по здравеопазването в Ню Йорк.
„Когато пропуснете един случай, получавате още два, а ако пропуснете два, получавате четири“, добавя той. – Така се разрастват епидемиите.“
Южна Дакота е с най-висок процент на сифилис в страната – над 84 случая на 100 000 души, което е повече от два пъти повече от този в Ню Мексико – щатът със следващия най-висок процент на заболеваемост. (Първата петица се допълва от Арканзас, Оклахома и Мисисипи).
На чернокожите американци се падат около 30 % от случаите на първичен и вторичен сифилис. Но при коренните жители на Аляска процентът е най-висок – 67 случая на 100 000 души.
„Епидемията от сифилис е засегнала почти всички общности, но някои расови и етнически групи са най-тежко засегнати поради дългогодишното социално неравенство“, казва д-р Джонатан Мермин, директор на Националния център за превенция на ХИВ.
Лошото хранене и недохранването съкращават живота на американците.
По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) през 2022 г. повече от 21 000 души са починали от недохранване – повече от два пъти през последните пет години. А скокът от 20% на смъртните случаи между 2021 и 2022 г. изтласка хранителните дефицити в челната петица на факторите, влияещи негативно върху продължителността на живота.
Лошото хранене е смъртоносно за най-възрастните американци: повече от половината от смъртните случаи, свързани с хранителни дефицити през 2022 г., са сред хората на възраст 85 и повече години, сочат данните на CDC. Но смъртните случаи от недохранване са се увеличили в почти всички възрастови групи.
Смъртните случаи от недохранване сред по-възрастните американци „са се увеличавали много преди пандемията, но пандемията вероятно е влошила нещата“, пише CNN.
„Има 10 000 старчески домове, в които всеки ден постъпват един милион възрастни хора“, казва пред CNN Рамзи Алвин, президент и главен изпълнителен директор на Националния съвет по въпросите на стареенето. – Когато посетихме някои от старческите домове, чухме, че посещаемостта на общите им вечери е намаляла с 50 %, защото хората все още са предпазливи, особено през този сезон на респираторни заболявания, да излизат навън и да бъдат в тези групови условия. Така че мисля, че все още се справяме с последиците от пандемията.“
Освен това според Националния съвет по въпросите на стареенето повече от половината от възрастните хора, които имат право на SNAP, програмата на федералното правителство за подпомагане с храни, всъщност не са записани в нея.
Епидемията от опиоиди, която причинява смъртта на сто хиляди американци всяка година, също е допринесла за намаляването на средната продължителност на живота в САЩ. Това е два пъти повече, отколкото са загубите на САЩ във Виетнам. Броят на американците, които са починали от свръхдоза наркотици, се е утроил за 10 години и продължава да нараства.
Учените в САЩ алармират за нарастващия брой смъртни случаи от свръхдоза наркотици. Повечето от тях се дължат на фентанил – синтетичен опиоид, който е 50 пъти по-силен от хероина. Именно заради нелегалния фентанил броят на смъртните случаи от свръхдоза наркотици в САЩ се е увеличил повече от два пъти за едно десетилетие. Това е мнението на учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA), които са изследвали динамиката на смъртността по тези причини.
В същото време раждаемостта също е намаляла. В Съединените щати е била средно по 1,7 деца на жена, което е значително по-ниско от показателите за последната предкризисна 2019 г.
Според доклад на Министерството на жилищното строителство и градското развитие на САЩ от 15 декември 2023 г. броят на бездомните хора в САЩ е надхвърлил 650 000 души, което е най-високият брой от началото на воденето на регистрите през 2007 г. 40% от бездомните хора живеят на улицата, без покрив над главата си, в изоставени сгради и други места, които не са предназначени за обитаване от хора.
Въпреки че отбелязват, че пропастта между богати и бедни в Съединените щати продължава да се разширява, авторите на доклада също така подчертават влошаващи се проблеми като „работеща бедност“, хранителна несигурност, нарастващи нива на самоубийства и злоупотреба с наркотици и вещества.
През ноември 2023 г. „The Wall Street Journal“ публикува проучване, според което само 36% от жителите на САЩ вярват, че американската мечта е постижима, а 45% смятат, че „идеалите ѝ някога са били истински, но не и сега“. За други 18% тя винаги е изглеждала недостижима.
За сравнение проучванията от 2012 г. и 2016 г., сочат съответно 53% и 48%, които са заявили, че американската мечта е реална.
„Като причина за загубата на вяра в американската мечта често се посочва огромната разлика в доходите в Америка“, отбелязва Axios.
По принцип стратификация /разслоение/ на обществото по доходи се наблюдава в много страни (както развити, така и развиващи се). Съединените щати обаче са най-яркият пример, тъй като в исторически план страната не е имала слой от богата наследствена аристокрация, с което американците винаги са се гордеели, като се започне от бащите-основатели. Нещо повече, пропастта между богати и бедни в Съединените щати е по-голяма от всякога: най-богатите 1% от американците получават 22% от националния доход, а корпоративните печалби на големия американски бизнес възлизат на 11% от БВП.
Смъртта от глад на десетки хиляди бедни хора, епидемията от наркотици, нарастващият брой на бездомните, появата на отдавна забравени болести и намаляването на продължителността на живота до равнището на третия свят. – С такъв букет от проблеми Америка наближаваше решаващите президентски избори.
Дълбокото политическо разделение на американското общество не оставя никакъв шанс на някога наистина великата Америка да излезе от тази социална дупка.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски