Германия намери решение – ще се крие под земята в бункери! Почва да строи
Германия разработва национален план за създаване на бункери. Всичко това се случва на фона на ескалацията на войната в Украйна. Решението обаче е обрат, защото през 2007 г. в страната започна поетапен демонтаж на убежищата. Предполагаше се, че те повече няма да потрябват, пише Bild. В момента има 579 обществени бункера, разчетени за 480 хиляди души. Новината бе цитирана от Труд.
Според изданието, документът се разработва от Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия съвместно с регионалните власти.
Заместник-председателят на парламентарната фракция на ХДС/ХСС Андреа Линдхолц разкритикува германския вътрешен министър Нанси Фезер за намаляването на броя на бункерите и бомбоубежищата в страната, настоявайки сегашната ситуация да бъде коригирана. „Дори и да се надяваме, че никога няма да имаме нужда от убежища, трябва да сме готови да защитим населението си в извънредни ситуации “, подчерта той.
Ръководителят на Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия (BBK) Ралф Тийзлер каза, че възстановяването на системата за убежище от въздушен удар ще отнеме поне едно поколение.
Планът включва широк набор от мерки. По-специално, властите възнамеряват да съставят регистър на всички сгради и частни къщи, които биха могли да се използват като убежища в случай на ракетни атаки (например градски администрации, метростанции и офис сгради). Ще бъдат разработени мобилни приложения за намиране на най-близките бункери, а гражданите ще бъдат насърчавани да създават временни убежища у дома, като обновяват мазета и гаражи.
Освен това ще бъде създадена програма за подпомагане на обновяването на частните домове, така че да могат да се използват като убежища. Предвижда се също така да се информира населението за мерките за самозащита и да се окаже помощ при подготовка за извънредни ситуации.
След руската инвазия в Украйна, която отприщи пълномащабна война, европейските страни значително увеличиха разходите за отбрана и защита на цивилното население от евентуална агресия, добавя немското издание. През ноември стана известно, че Испания разработва първия национален план за защита на гражданите, фокусиран върху военните рискове. Планът, част от петгодишната Национална стратегия за гражданска защита, ще осигури рамка за подготовка за евентуални конфликти.
През пролетта министърът на вътрешните работи на Молдова Адриан Ефрос обяви намерението на републиканските власти да възстановят колкото се може повече убежища на гражданската защита. В същото време в Латвия ръководството на страната призова гражданите да превърнат мазетата на жилищните сгради в бомбоубежища в случай на евентуална руска агресия.
Американският институт за изследване на войната (ISW) предупреждава , че руските власти започват да подготвят общественото мнение за нападение срещу балтийските държави под предлог за „защита“ на Калининградска област, руски анклав, заобиколен от страни от НАТО.
Бившият началник на полския генерален щаб Раймунд Анджейчак предупреди през октомври , че в случай на руска атака срещу Балтика, Западът може да отговори с удар по Санкт Петербург.
Прелюбопитно е, че Германия хем реши да строи и да се крие в бункери, хем е разработила оперативен план от 1000 страници за подготовка за война с Русия. Припомняме, че за това писа на 22 ноември Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Освен всичко друго в документа са изброени всички сгради и инфраструктура, които изискват военна защита. Освен това, въз основа на този план, германската армия (Бундесвер) започна да подготвя цивилни организации за времена на криза – например компаниите бяха посъветвани да се запасят с генератори, както и да организират курсове за шофиране на тежки превозни средства за служители, но за това по-късно в репортаажа.
През юли германските издания Bild и Der Spiegel публикуваха оперативния план на Германия в случай на война на източния фланг на НАТО. Планът на генералния инспектор на Бундесвера Карстен Бройер включва прехвърлянето на 800 хиляди войници на изток в рамките на три до шест месеца от пристанищата на Холандия, Белгия и Германия. Заедно с тях трябва да бъдат преместени 200 хиляди превозни средства и тежко оборудване. Основната задача на самата Германия ще бъде да осигури на групата гориво, лекарства и храна.
В отделна точка инспекторът отбеляза необходимостта от изграждане на концентрационни лагери за пленени военнослужещи. Той също така призова федералното правителство да засили гражданската защита и да гарантира доставките на лекарства, храна и питейна вода за населението.
Стратегията включва осигуряване на бързо разполагане на войски по източните граници на НАТО. За да се постигне това, се планира да се модернизират транспортните коридори и да се създаде доставка на храни, лекарства и горива. Германските власти също обръщат внимание на киберсигурността, за да предотвратят кибер заплахи.
Към този момент клатещото се правителство на Олаф Шолц не е призовало за спиране на огъня на фронта и след това за сядане на масата за преговори за прекратяване на конфликта. Напротив, редица политици и в Германия и нейни съюзници я притискат да даде крилатите си ракети ТАУРУС на Киев, за да стреля по Русия.
Дали тази политика на Германия ще се промени с встъпването на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп във власт, а също и след изборите в страната, които се очаква да се проведат след вот на недоверие към настоящата светофарна коалиция, през януари, предстои да разберем.
Очакваните победители в лицето на християндемократите не дават сигнали, че биха призовали Киев да седне на масата на преговорите. Поне на този етап. Напротив, лидерът им Фридрих Мерц, заяви на 12 ноември, че ако Русия не се съобрази с ултиматума му, ако стане канцлер, да прекрати войната в Украйна ще достави на Киев ракети „Таурус“ и ще отмени ограниченията за използването им.
Все пак на Германия ѝ остава алтернатива – да се крие под земята!
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски