Геворг Мирзаян: Избраният президент на САЩ започна да се занимава с истински тролинг и грубост към Канада и лично към канадския премиер Джъстин Трюдо. Трудно е да се възприеме по друг начин фактът, че Тръмп нарича страната „велик щат“, Трюдо негов „губернатор“ и призовава Канада да се присъедини към САЩ. Защо Тръмп прави това, като се има предвид, че истинската му цел не е териториалното поглъщане на Канада?
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп идва на власт под лозунга „Да направим Америка отново велика“ – и, ако съдим по думите му, той вече е готов да направи Америка поне по-голяма. Да добави нов, 51-ви щат – Канада.
Първоначално новоизбраният президент на САЩ каза, че ако Канада не иска да получи въвеждането на 25-процентно мито (което републиканецът възнамерява да инициира, за да защити американския бизнес), тогава тя може да се присъедини към САЩ като нова държава. В отговор канадският премиер Джъстин Трюдо лично пътува до Тръмп, за да разреши различията. И след една привидно нормална среща Тръмп вече директно заяви, че Трюдо е негов бъдещ подчинен.
„За мен беше удоволствие да вечерям снощи с губернатора на големия щат Канада Джъстин Трюдо. Очаквам скоро да се срещна отново с губернатора, за да можем да продължим нашите задълбочени тарифни и търговски преговори, резултатите от които ще бъдат наистина впечатляващи за всички!“ – написа новоизбраният президент на САЩ на страницата си в социалната мрежа Truth Social.
Изглежда като добра идея. Канада е деветата по големина икономика в света с население от приблизително 40 милиона души. Няма териториални или други проблеми. Дълбоко интегрирана с Америка икономически (75% от канадския износ отива в Щатите) и културно (поради което е неофициално наричана 51-вият американски щат дори преди Тръмп). И накрая, социологическите проучвания показват , че рейтингът на Тръмп в Канада е по-висок от този на Трюдо (26% срещу 23%).
Тук обаче има два проблема.
Първо, населението на страната е скептично настроено към отказ от суверенитет. Противно на твърдението на Тръмп, че „много канадци искат Канада да стане 51-вият щат“, само 13% от канадците го наистина го казват. Медиите анкетират канадците по улиците и стигат до извода, че местното население като цяло е или неутрално, или обидено към изявленията на Тръмп.
Второ, и по-важно, самият Тръмп, въпреки твърденията си, че това е „страхотна идея“, не се нуждае от Канада като 51-ви щат. По-точно, Тръмп и републиканците нямат нужда от това.
Факт е, че новият щат означава добавяне на двама сенатори към Конгреса, пропорционално на броя на конгресмените – както и електори, които ще участват в избора на президент на САЩ. И поради спецификата на канадското население, всички тези добавки най-вероятно ще бъдат в полза на демократите. Това означава, че шансовете на републиканците да получат мнозинство в Конгреса и на президентските избори в САЩ в бъдеще намаляват.
Поради тази причина, например, те се противопоставят на присъединяването на Коста Рика като 51-ви щат. Територия, чийто народ редовно гласува да стане щат – но републиканците нямат нужда от още двама демократи в Сената.
Следователно целта на изявленията на Тръмп не е да спечели Канада. Целта му е да я отърве от Джъстин Трюдо, либерален премиер, към когото Тръмп изпитва лична антипатия. Нанесете му политически удар с тези обиди. Е, и в същото време да покаже на целия свят как ще се отнася към онези лидери, които ще имат нещастието да не му харесат.
Сега Тръмп действа на принципа „бутни някой, който пада“. Факт е, че следващите парламентарни избори в Канада ще се проведат през октомври 2025 г. и Джъстин Трюдо ще ръководи своята Либерална партия в тях с надеждата да стане премиер за четвърти пореден път. Не всички в партията обаче са съгласни с решението му – значителна част от депутатите настояха Трюдо да погледне рейтингите си (сринат поради икономически проблеми, изобилието от популизъм от страна на премиера и баналната умора от него), и след това да си подаде оставката.
А демонстративната грубост на Тръмп, съчетана с нежеланието на Трюдо да отговори остро и да влезе в конфликт с избрания президент на САЩ, създадоха разделение сред канадските либерали. Трюдо се „разведе“ с най-близкия си съюзник и също основен лобист на украинските интереси в канадското правителство, финансовият министър на страната Кристия Фрийланд, която подаде оставка поради несъгласие с неуспеха на премиера да постави Тръмп на мястото му.
И Тръмп веднага осмя тази оставка, за пореден път поставяйки Трюдо в своята координатна система. „Великият щат Канада е смаян от факта, че министърът на финансите подава оставка или е уволнена от поста си от губернатора Джъстин Трюдо… Нейното поведение е напълно токсично и изобщо не благоприятства сключването на сделки, които биха облагодетелствали много нещастните граждани на Канада. Тя няма да липсва на никого“, написа той.
Трюдо отново не реагира – и получи нов удар по рейтинга си. Три опозиционни партии го призоваха да подаде оставка.
„Премиерът загуби контрол, но продължава да се вкопчва във властта. Знаехме, че е изгубил контрол върху гласоподавателите, имиграцията, разходите, инфлацията и жилищните разходи, но сега той е изгубил контрол над офиса си. Кога ще имаме избори? – пита лидерът на Консервативната партия (основен фаворит на предстоящите избори) Пиер Поилиевр.
В същото време, съдейки по изявленията на членовете на канадския кабинет, оставките в правителството на Трюдо може да продължат в близко бъдеще. Отчасти поради „разликите в мненията относно най-добрия път напред“ и отчасти защото министрите може да не искат да слязат от политически кораб на премиера.
В същото време канадското правителство може да се срине и по друг начин. Факт е, че Трюдо има 155 места в парламента – въпреки, че за мнозинство са необходими 172 места. Правителството му функционира само благодарение на подкрепата на Новата демократическа партия (25 места). И в този конкретен момент лидерът на тази партия Джагмит Сингх се колебае по въпроса дали е необходимо да продължи да подкрепя премиера – но, съдейки по изявленията, той също е недоволен от неговата мекота. „Докато либералите се бият помежду си, аз вярвам, че ние трябва да се борим за работните места на канадците, които са застрашени от митата на Доналд Тръмп“, казва той .
С голяма степен на вероятност Доналд Тръмп все пак ще успее да довърши Джъстин Трюдо. Канадските либерали вече призовават други страни да направят правилните заключения.
„Тръмп е разрушител. Неговата идеология е да разруши, демонтира и разстрои една стабилна политическа система. И това е, което той прави тук. Други държави трябва да си вземат поука и да преговарят внимателно с този побойник“, каза Джонатан Роуз, ръководител на катедрата по политически науки в канадски университет.
Под други страни тук най-вероятно имаме предвид Европа, с редица от чиито лидери Тръмп също не поддържаше добри отношения. „Неговото желание да се намеси във вътрешната политика на съюзник трябва да послужи като предупреждение за други раздирани от конфликти правителства в страни като Франция, Германия и Южна Корея, където политическият хаос и вътрешните разделения могат да затруднят отвръщането на удара“, заяви CNN.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски