Възходът на дракона: Китай с първите в историята си учения с два самолетоносача. Показа само част от военната си мощ. ВИДЕО

китайски самолетоносачи, кораби изтребители

Възходът на дракона: Китай провежда първите в историята си учения с два самолетоносача и показа само част от военната си мощ

Китай отделя значителни ресурси за увеличаване на размера и усъвършенстването на военноморските си сили на фона на така наречения „завой към Азия“ на Вашингтон и опитите за „сдържане“ на КНР в родните ѝ води. През 2020 г. китайските военноморски сили надминаха военноморските сили на САЩ по общ брой бойни кораби, въпреки че Пентагонът продължава да поддържа предимство по отношение на тежките бойни кораби, включително самолетоносачите.

китайски самолетоносач и изтребители

Китай отделя значителни ресурси за увеличаване на размера и усъвършенстването на военноморските си сили на фона на така наречения „завой към Азия“ на Вашингтон и опитите за „сдържане“ на КНР в родните ѝ води

Военноморските сили на Народноосвободителната армия проведоха първите в историята си учения с два самолетоносача, като в четвъртък китайските медии публикуваха снимки и видеоматериали, на които се вижда как Liaoning и Shandong – двата оперативни самолетоносача на страната, провеждат мащабни учения някъде в Южнокитайско море.

На кадрите, публикувани в четвъртък, които напомнят за великите плавания на династията Мин в древността, се вижда как двата самолетоносача плават в открито море, заобиколени от близо десетина по-малки бойни кораба, и как над тях прелитат във формация 12 изтребителя, като по информация на CGTN ученията са били „насочени към повишаване на интегрираните бойни способности“.

„Тренировката включваше множество сценарии за реални бойни действия, като изтребители J-15 излитаха от палубата на „Ляонин“, за да изпълняват учения в определеното въздушно пространство“, заяви CGTN.

китайски изтребители J-15

Тренировката включваше множество сценарии за реални бойни действия, като изтребители J-15 излитаха от палубата на „Ляонин“, за да изпълняват учения в определеното въздушно пространство

Пуснат в експлоатация през 2012 г., „Ляонин“ е реконструиран, дълбоко модернизиран и адаптиран съветски самолетоносач клас „Кузнецов“ – закупен от Китай от Украйна в края на 90-те години на миналия век. През 2019 г. Китай въвежда в експлоатация Shangdong – този път построява целия боен кораб от нулата, но на базата на характеристиките на Liaoning.

Третият китайски самолетоносач – Fujian, се отличава с изцяло местни дизайнерски решения за проектиране на самолетоносачи, базирани отчасти на опита, натрупан при експлоатацията на Liaoning и Shangdong. Пуснат на вода през 2022 г., Fujian започна морски изпитания през май тази година.

Военноморските сили на Народноосвободителната армия планират да разположат общо между пет и шест самолетоносача до средата на 30-те години на миналия век, с което значително да разширят възможностите си за проектиране на военноморска мощ.

Китайски вовйници

Китай не е изразил интерес да достигне размера и възможностите на американския флот от самолетоносачи, като е съсредоточил вниманието и ресурсите си върху укрепването на вътрешната и регионалната отбрана.

За сравнение, ВМС на САЩ в момента разполагат с 11 самолетоносача и девет по-малки хеликоптероносача. Китай обаче не е изразил интерес да достигне размера и възможностите на американския флот от самолетоносачи, като е съсредоточил вниманието и ресурсите си върху укрепването на вътрешната и регионалната отбрана.

На 31 октомври председателят на Централната военна комисия на Китайската народна република Си Дзинпин подписа указ за въвеждане на временни правила за управление на военнослужещите от запаса в страната. Новите разпоредби имат за цел да улеснят прилагането на китайския закон за резервистите.

китайски войници

Си Дзинпин подписа указ за въвеждане на временни правила за управление на военнослужещите от запаса в страната. Новите разпоредби имат за цел да улеснят прилагането на китайския закон за резервистите.

Наредбите предвиждат създаването на систематична структура за управление на резервните сили в новатата епоха, а също така подробно описват процесите на подбор на техния персонал, повишаване на военнослужещите в ранг, разпределение на длъжности, обучение, оценка, обезщетения и уволнение от обслужване. Реформата на военния персонал в Китай се превърна в ключова стъпка към подобряване на законовото, стандартизирано и научно управление на резервистите и изграждането на висококачествени професионални резервни сили.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!