Прохватилов: САЩ са забравили как да създават балистични ракети. Бъдещето на ядрената им триада е под въпрос

Балистична ракета "Сентинел", илюстративно изображение

Владимир Прохватилов: САЩ са забравили как да създават балистични ракети: САЩ са затънали в проблеми с разработката на новата междуконтинентална балистична ракета (МБР) LGM-35 Sentinel, които показват сериозни затруднения в американската отбранителна индустрия. Това пише в анализ руският експерт и анализатор Владимир Прохватилов. КритичноБГ Ви представя най-важните заключения от материала му:

Знамето на САЩ

Военновъздушните сили на САЩ са спрели създаването на инфраструктура за тази ракета, включително проектирането, тестването и строителството на командно-пусковите комплекси в няколко бази

Според публикация на военния портал Defense One, Военновъздушните сили на САЩ са спрели създаването на инфраструктура за тази ракета, включително проектирането, тестването и строителството на командно-пусковите комплекси в няколко бази. Това разкрива неспособността на корпорацията Northrop Grumman да изгради модерен командно-пусков комплекс за този ключов елемент от ядрената триада на САЩ, пише Владимир Прохватилов.

Проблемите с разработката на Sentinel започват да се проявяват още през юни 2023 г., когато Пентагонът отлага разполагането на ракетата с една година поради логистични затруднения и недостиг на персонал (по информация на Bloomberg), според доклад на Сметната палата на Конгреса на САЩ (GAO). Отлагането е заради липса на специалисти, забавяния в издаването на разрешителни и проблеми със секретната информационна инфраструктура, посочва анализаторът.

raketa

Ракетата Minuteman III, която Sentinel трябва да замени, е на въоръжение от над петдесет години и вече е икономически неефективна за поддръжка, заявява командващият Стратегическото командване на САЩ Чарлз Ричард

Ракетата Minuteman III, която Sentinel трябва да замени, е на въоръжение от над петдесет години и вече е икономически неефективна за поддръжка, заявява командващият Стратегическото командване на САЩ Чарлз Ричард. Той подчертава, че е невъзможно повече да се удължава животът на Minuteman III, тъй като чертежите са остарели с шест поколения, а специалистите, които са ги разбирали, вече не са сред живите,добавя Владимир Прохватилов.

Основният проблем пред Northrop Grumman е липсата на документация и инженери, които да я разчитат, тъй като много от специалистите са се пенсионирали или починали. Младите инженери не разбират старите чертежи, затова компанията трябва да намира стари инструкции и да включва в екипите възрастни специалисти, които да обясняват какво е заложено в тях, отбелязва анализаторът: 

Командващият Стратегическото командване на САЩ Чарлз Ричард преди две години заяви, че удължаването на срока на експлоатация на тези ракети не е икономически изгодно, а скоро ще стане и напълно невъзможно. „Нека бъда ясен: не можете повече да удължите живота на Minuteman III“, каза той във видеоконференция, организирана от Defense Writers Group.

„Изобщо не можем да направим това… Това нещо е толкова старо, че в някои случаи чертежите вече не съществуват [за надграждане на ракетата]. Там, където има чертежи, те изостават с около шест поколения от индустриалния стандарт“, каза той и добави, че няма и технически специалисти, които да ги разбират напълно. — Вече не са живи.

Иранска хиперзвукова ракета

Министърът на ВВС на САЩ Франк Кендъл признава, че Sentinel е една от най-сложните програми, с които ВВС са се сблъсквали. Разработката изисква обновяване на ракетните полета и изграждане на нови комплекси за управление на пусковете.

Министърът на ВВС на САЩ Франк Кендъл признава, че Sentinel е една от най-сложните програми, с които ВВС са се сблъсквали. Разработката изисква обновяване на ракетните полета и изграждане на нови комплекси за управление на пусковете. Според Кендъл програмата се сблъсква с много „абсолютно неизвестни“ – проблеми, за които „не е било известно, че съществуват, което значително усложнява процеса“, цитира го Владимир Прохватилов.

Проектът Sentinel е съпътстван и от финансови трудности, но те не са най-голямото предизвикателство. Опасенията от провал на програмата нарастват, особено след като Northrop Grumman придобива компанията, която доставя твърдотопливни двигатели за Boeing, което води до оттегляне на Boeing от проекта. Така Northrop Grumman остава единственият кандидат за контракта и през 2020 г. подписва договор за 13,3 милиарда долара за разработката на Sentinel, добавя анализаторът.

Ракетно изстрелване

Оттогава обаче Northrop Grumman не успява да създаде нови бойни глави за Sentinel и е принудена да използва остарелите W-87, които са свалени от въоръжение през 2005 г. САЩ срещат сериозни затруднения в производството на ядрени бойни глави поради упадъка на ядрената им индустрия

Оттогава обаче Northrop Grumman не успява да създаде нови бойни глави за Sentinel и е принудена да използва остарелите W-87, които са свалени от въоръжение през 2005 г. Дори модернизираният вариант W-87-1 няма да бъде готов преди 2030 г., а САЩ срещат сериозни затруднения в производството на ядрени бойни глави поради упадъка на ядрената им индустрия, посочва Прохватилов.

Радиационен контрол в Курската атомна електроцентрала

Планира се производство на 80 сърцевини годишно до 2030 г., но ядрената инфраструктура на САЩ е в такъв упадък, че това е малко вероятно да се случи. Дори ако производството започне, създаването на достатъчно бойни глави за четиристотинте ракети Sentinel ще отнеме много години

Американската Сметна палата докладва, че САЩ не могат да произвеждат достатъчно плутониеви сърцевини, които са ключови компоненти за ядрените бойни глави. Планира се производство на 80 сърцевини годишно до 2030 г., но ядрената инфраструктура на САЩ е в такъв упадък, че това е малко вероятно да се случи. Дори ако производството започне, създаването на достатъчно бойни глави за четиристотинте ракети Sentinel ще отнеме много години, пише Владимир Прохватилов.

Проектът Sentinel продължава да буксува, особено след уволнението на ръководителя на програмата Чарлз Клег през юни 2024 г. Проблемите с командно-пусковия комплекс остават нерешени, а специалистите, които разбират старите чертежи, вече не са на разположение. Американската администрация на президента Доналд Тръмп все още не е взела окончателно решение за съдбата на програмата, макар че министърът на отбраната Пит Хегсет заявява, че е важно да се поддържа и модернизира цялата ядрена триада, допълва анализаторът.

атом

въпреки всички усилия на американския военно-промишлен комплекс, той не е в състояние да произведе достатъчно съвременни ядрени междуконтинентални балистични ракети, което поставя под въпрос бъдещето на американската ядрена триада

В заключение, Владимир Прохватилов отбелязва, че въпреки всички усилия на американския военно-промишлен комплекс, той не е в състояние да произведе достатъчно съвременни ядрени междуконтинентални балистични ракети, което поставя под въпрос бъдещето на американската ядрена триада.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.