Великобритания за продан: Премиерът ѝ Стармър в търсене на милостиня в Близкия изток

Фонд за стратегическа култура

Великобритания

Премиерът на Великобритания Кийр Стармър отиде в монархиите от Персийския залив с протегната ръка, за да моли Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар да спасят британската икономика, която тъне в безнадеждна икономическа криза.

Кийр Стармър, премиер на Великобритания

Кийр Стармър, премиер на Великобритания

След разговори в Рияд със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, Стармър каза пред репортери в Рияд: „Миналата седмица представих плана си за промяна и ясно заявих, че основната ми мисия е икономическият растеж в Обединеното кралство и че искам хората да се чувстват по-добре, а жизненият стандарт да се повиши в цялата страна. За да се случи това, трябва да печелим договори и инвестиции по целия свят, а ОАЕ и Саудитска Арабия са наши ключови партньори. Затова твърдя, че сега е подходящият момент за допълнителни инвестиции в нашата страна.“

Мохамед бин Салман, престолонаследник на Саудитска Арабия

Мохамед бин Салман, престолонаследник на Саудитска Арабия

Стармър добави, че неотдавнашните сделки със Саудитска Арабия са „донесли“ четири хиляди работни места в Обединеното кралство: „Така че аз съм тук, за да стимулирам растежа с единствената цел да се уверя, че когато казвам, че жизненият стандарт в Обединеното кралство ще се повиши, хората ще се чувстват по-добре и че имаме план да го реализираме и постигнем.“

Но по същество британците нямат какво да предложат на монархиите в Персийския залив. Същият Катар вече е купил прилична част от британската икономика.

В статия, озаглавена „Как Катар купи Великобритания“, британският вестник „Гардиън“ пише, че „емирството и неговото управляващо семейство са създали имотна империя на стойност £10 милиарда“.

Банковото сити в Лондон

В статия, озаглавена „Как Катар купи Великобритания“, британският вестник „Гардиън“ пише, че „емирството и неговото управляващо семейство са създали имотна империя на стойност £10 милиарда“.

„Катар и огромният клан ал-Тани, който го управлява, изиграха истинска игра на монопол, изкупувайки трофейни активи като хотели в Мейфеър и Парк Лейн, да не говорим за имоти в Pall Mall, Oxford Street, Bond Street и Vine Street. Покупките с награди включват ултралуксозни хотели като Ritz и Claridge’s, международния финансов център в Canary Wharf, да не говорим за луксозни лични убежища, включително селски идили и имения в Лондон.

Но анализът на повече от 4000 права за собственост показва, че британските интереси в Катар и ал-Тани са по-широки и по-разнообразни, отколкото се смяташе досега, и също така включват изоставени индустриални зони, скромни крайбрежни хотели и градски къщи в Bootle и Runcorn.

Според анализатори от инвестиционната компания MSCI Real Assets, Катар е 10-ият най-голям собственик на земя в Обединеното кралство. Емирството притежава почти 2,1 милиона кв. метра недвижими имоти в Обединеното кралство, което е 1,5 пъти площта на Хайд парк в Лондон. 

Хотелите Ritz, Savoy, Claridge’s, Connaught, Berkeley, Churchill и InterContinental Park Lane са собственост изцяло или частично на катарското кралско семейство или, в случая с Ritz, на зетя на настоящия емир.

Лондон

Кланът ал-Тани също така притежава повече от дузина от най-големите и луксозни домове в Лондон на стойност най-малко £1,5 милиарда

Кланът ал-Тани също така притежава повече от дузина от най-големите и луксозни домове в Лондон на стойност най-малко £1,5 милиарда, включително пентхаус за £100 милиона в One Hyde Park в Найтсбридж и Forbes House, шестетажно имение в джорджиански стил в Белгравия .

Луксозният лондонски Мейфеър е дом на район, известен като Малката Доха, на името на столицата на емирството, поради концентрацията на жилища и офиси за няколко милиона лири, притежавани от катарци.

Един от най-известните имоти в Катар е Дъдли Хаус на Парк Лейн, дворец от четири хиляди квадратни метра, който прави Бъкингамския дворец, по думите на кралица Елизабет II, „доста скучен“. Той беше придобит през 2006 г. чрез базираната на Бахамските острови компания Bristol Isles Ltd и възстановен под зоркия поглед на неговия жител Хамад бин Абдула ал Тани, братовчед на емира.

Изтекли документи от Pandora Papers, които Международният консорциум на разследващите журналисти сподели с The Guardian през 2021 г., разкриха, че Шейха Моза бинт Насър, майка на настоящия емир и съпруга на Негово кралско величество, е купила два от най-скъпите имоти в Лондон в Корнуол Терас, северен Лондон, за £120 милиона през 2013 г.

One Canada Square в Лондон

Водещата собственост на катарския управляващ клан е One Canada Square в Лондон – „третата най-висока сграда в Обединеното кралство и символ на високите британски финанси“

Водещата собственост на катарския управляващ клан е One Canada Square, „третата най-висока сграда в Обединеното кралство и символ на високите британски финанси“. Някои катарски инвестиции във Великобритания са по-малки, особено тези, държани от малко известни членове на разрастващия се клан Ал-Тани. Повече от 20 имота принадлежат на компанията Earth Creation , която се контролира от 30-годишния Хамад Сауд ал Тани.

Записите от поземления регистър показват, че портфолиото от имоти на Хамад Сауд в Обединеното кралство включва къщи, закупени в Рънкорн, Екълс, Бутъл и Ливърпул само за £65 000.

Earth Creation е регистрирана на адрес в Ковънт Гардън в Лондон, където се намира и Messery Limited, собственост на друг член на семейството, Хамад Насър ал-Тани.

Компанията притежава имоти в индустриални зони и бизнес паркове в Суиндън, Рочдейл, Нотингам и Уигън.

А в Борнмут някой си Абдула Касим ал Тани притежава девет имота, включително половин дузина хотели. Заедно те струват една двадесет и пета от стойността на Ritz, показват документите от имотния регистър.

Общо Катар притежава над 40 милиарда паунда британски активи, включително дялове в банката Barclays, втория по големина британски търговец на дребно Sainsbury’s, летище Хийтроу и British Airways.

Що се отнася до Саудитска Арабия, британците се опитват да й продадат (няма друга дума за това) участие в проекта за разработване на изтребител от шесто поколение Tempest, „което би могло да даде шанс на Великобритания да облекчи финансовата тежест от разработването на самолет“, пише канадският военен портал Shepard Media.

Британците разработват Tempest заедно с Япония и Италия. Дълго време и без успех. Времето изостава; цената на програмата вече е достигнала 12 милиарда долара.

Tempest няма никаква перспектива, защото дори САЩ се провалиха в разработването на своя изтребител от шесто поколение.

Съдейки по факта, че след срещата на Стармър с Мохамед бин Салман не се каза нито дума за проекта Tempest, саудитците оцениха ситуацията доста компетентно.

Просяк в Бирмингам

Просяк в Бирмингам

Но Стармър няма къде да отиде; той няма друг избор, освен да проси, защото британският бюджетен дефицит достигна 120 милиарда паунда. Националният дълг на Великобритания надхвърли 100% от БВП за първи път от 70 години. Поддръжката му струва два пъти повече от военните разходи. Ето защо британската армия се сви до безобразие.

Обединеното кралство исторически изостава от другите развити страни по отношение на публичните и частните инвестиции в икономиката. Обединеното кралство обаче изостана още повече от 2010 г. поради въздействието на мерките за икономии, несигурността около Брекзит и политическата драма на петима премиери за осем години, пише The Guardian .

Институтът за изследване на публичната политика (IPPR) изчислява, че недостатъчните инвестиции от страна на правителството и бизнеса в размер на повече от половин трилион лири през последните десетилетия са вкарали икономиката на Обединеното кралство в „обречен цикъл“ на растеж.

Това е най-забележимо „в разпадащите се училища, болници и инфраструктура“. Подчертавайки сериозен дефицит на публични и частни инвестиции, който обхваща няколко десетилетия, проучването на IPPR установи, че от 2005 г. Обединеното кралство се класира под средното за Г-7 за разходи за инфраструктура, научноизследователска и развойна дейност, развитие на умения и обучение.

В доклада IPPR се посочва, че „липса на инвестиции е основната причина за слабия растеж на производителността, ключов двигател на икономическия растеж“.

Бизнес инвестициите в Обединеното кралство са по-ниски, отколкото във всяка друга страна от Г-7 и се нарежда на 27-мо място от 30 страни от ОИСР, пред само Полша, Люксембург и Гърция.

В ОАЕ британският премиер едва ли ще обърка нещо. Емирствата искат, според Даунинг стрийт, твърде много. Така в Абу Даби искаха да купят фалиралия вестник The Telegraph, но това предизвика истинска паника в Лондон. Повече от 100 членове на британския парламент подписаха писмо срещу закупуването на The Telegraph от инвестиционния фонд RedBird IMI, подкрепен от правителството на ОАЕ.

Покупката на консервативния медиен рупор за £1,2 милиарда беше подкрепена от вицепрезидента на ОАЕ шейх Мансур бин Зайед Ал Нахаян, но беше отхвърлена.

Както беше съобщено от Reuters, в отговор на измененията в законодателството на Обединеното кралство, даващи на парламента вето върху закупуването на британски вестници от чужденци, RedBird IMI заяви, че е изключително разочарован.

мобилен телефон

Тогава Великобритания поиска от ОАЕ да продадат дела си в британския мобилен оператор Vodafone, тъй като застрашава националната сигурност

Тогава Великобритания поиска от ОАЕ да продадат дела си в британския мобилен оператор Vodafone, тъй като застрашава националната сигурност. Това не добави увереност на бедните, но горди британци от предпазливи арабски инвеститори, които не искаха внезапно да загубят активите си в Обединеното кралство.

Въпреки това може би Стармър ще има късмета да продаде още едно късче от някогашна Велика Британия на монарсите от Персийския залив. Съдейки по отчаяната му реторика, той е готов направо да продаде цялата на богатите арабски шейхове.

Въпросът е само кой кого ще изпревари в купуването на Великобритания – BlackRock, с чийто шеф Стармър, както писахме , се срещна наскоро, или арабските шейхове.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!