Близки до Тръмп за Зеленски: В най-добрия случай е той незабавно да замине за Франция

Тръмп и ванс

Близки до Тръмп за Зеленски: В най-добрия случай е той незабавно да замине за Франция: Влошаването на отношенията между президента на Украйна Владимир Зеленски и администрацията на Доналд Тръмп достигна нова точка на напрежение, като Киев все повече губи подкрепа в Белия дом. Според източници, близки до американската администрация, Зеленски вече почти няма поддръжници сред обкръжението на Тръмп, което може сериозно да подкопае позициите на Украйна в мирните преговори с Русия. Това пише New York Post.

Златна мина

Конфликтът се изостри, след като Зеленски отхвърли първоначалното предложение на САЩ да предостави 50% от редкоземните елементи на Украйна като форма на компенсация за оказаната военна помощ, припомня изданието.

Конфликтът се изостри, след като Зеленски отхвърли първоначалното предложение на САЩ да предостави 50% от редкоземните елементи на Украйна като форма на компенсация за оказаната военна помощ, припомня изданието. Допълнително напрежение предизвика и срещата на американски представители с руски дипломати, на която Зеленски не беше поканен.

В отговор Тръмп нарече Зеленски „диктатор“, като добави, че има едва 4% одобрение, и го обвини за началото на руската инвазия през февруари 2022 г. Зеленски не остана длъжен, като обвини американския президент, че живее в „пространство на дезинформация“.

Източник от Белия дом сподели пред New York Post, че това развитие не е изненадващо, тъй като от месеци насам в администрацията на Тръмп се обсъжда необходимостта от избори и ново ръководство в Украйна. „Въпросът е дали някой изобщо е казал на Тръмп, че изобщо харесва Зеленски?“, добавя източникът, подчертавайки широко разпространеното негативно отношение към украинския президент.

Макрон

Друг източник, близък до Тръмп, потвърди тази оценка и предположи, че „най-добрият сценарий за Зеленски и света е той незабавно да се оттегли във Франция“.

Друг източник, близък до Тръмп, потвърди тази оценка и предположи, че „най-добрият сценарий за Зеленски и света е той незабавно да се оттегли във Франция“. Официален представител на Белия дом, споделяйки анти-Зеленски настроенията, коментира: „Подобно на Папата, и аз не съм фен на човек, който забранява църкви“, визирайки закона на Зеленски от август, с който се забраняват религиозни организации, свързани с Руската православна църква.

Според официалния представител, Републиканската партия е разделена по отношение на Украйна, но в Белия дом доминира традиционната републиканска позиция срещу Зеленски. Бившите му поддръжници, включително съветникът по националната сигурност Майк Уолц, сега заемат страната на Тръмп. Уолц заяви по време на брифинг в Белия дом, че разочарованието на Тръмп от Зеленски е очевидно и намекна за забавяне на доставките на оръжие, след като украински парламентарист твърди, че доставките са спрени.

„Администрацията на Тръмп явно не харесва Зеленски и прави всичко, за да покаже това“, каза украински политически анализатор и действащ военен, пожелал анонимност. Той подчерта, че Тръмп настоява за провеждане на избори в Украйна възможно най-скоро, като целта е Зеленски да бъде заменен с по-приемлива фигура – военен лидер или бизнесмен, на когото Тръмп и съюзниците му имат доверие.

Вашингтонските информатори обаче подчертават, че няма очевиден кандидат, който Тръмп би предпочел, въпреки че той и поддръжници като Илон Мъск настояват за избори. Президентските избори в Украйна бяха планирани за миналата година, но бяха отложени заради военното положение, обявено от Зеленски на 24 февруари 2022 г. Според конституцията на Украйна, избори не могат да се провеждат при военно положение.

Напрежението между Тръмп и Зеленски не е ново. Още през 2019 г., когато Тръмп беше 45-ият президент, призова Зеленски да започне разследване срещу семейството на Байдън за връзките им с украинската газова компания Burisma Holdings, която плащаше на Хънтър Байдън по 1 милион долара годишно, припомня медията. Зеленски отказа да стартира разследването, но умело се справи с последвалата политическа буря, като настоя, че не е бил подложен на натиск. „Имахме добър телефонен разговор. Всичко беше нормално… никой не ми оказа натиск“, каза Зеленски по време на съвместна пресконференция с Тръмп в Ню Йорк през септември 2019 г.

Тръмп, който беше подложен на импийчмънт два месеца по-късно, но оправдан от Сената, многократно благодари на Зеленски за това, че е подкрепил версията му за „доброто телефонно обаждане“. Днес обаче възможността за възстановяване на връзките изглежда малка. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс предупреди Зеленски да не „говори лошо“ за Тръмп, а Илон Мъск го атакува за фотосесия за Vogue, като написа: „Снима се, докато деца умират в окопите на фронта“.

Речта на Тръмп след клетвата

През януари Доналд Тръмп-младши разкри в социалните мрежи, че на Зеленски е бил отказан достъп до инаугурацията на баща му. „Най-смешното е, че той поиска покана три пъти неофициално и всеки път беше отказана“, написа Тръмп-младши. „Сега се преструва, че сам е решил да не идва… какъв странен тип“.

В миналото Зеленски беше възприеман в САЩ като героична фигура, сравнявана с Чърчил, особено след като отказа предложението на тогавашния президент Джо Байдън за евакуация с думите: „Нуждая се от амуниции, не от превоз“. Но с връщането на Тръмп на власт напрежението нарасна. През януари Доналд Тръмп-младши разкри в социалните мрежи, че на Зеленски е бил отказан достъп до инаугурацията на баща му, докато италианският премиер Джорджия Мелони и аржентинският президент Хавиер Милей бяха сред поканените. „Най-смешното е, че той поиска покана три пъти неофициално и всеки път беше отказана“, написа Тръмп-младши. „Сега се преструва, че сам е решил да не идва… какъв странен тип“.

Зеленски също не остана безучастен, като остро разкритикува други консервативни критици на правителството му. Този месец той заяви, че бившият водещ на Fox News Тъкър Карлсън, известен поддръжник на Тръмп, трябва да „спре да лиже задника на Путин“.

Независимо от напрежението, Тръмп посочи възможност за подновяване на диалога, като заяви, че ще възобнови плана за редкоземните елементи или „нещата няма да се развият в полза на Зеленски“. Според приближени на Тръмп, той вярва, че Зеленски се е съгласил по принцип през септември на среща в Trump Tower да предостави на САЩ ресурси на стойност 500 милиарда долара като компенсация за 183-те милиарда долара помощ, одобрени от Конгреса.

„Имахме сделка“, заяви Тръмп на конференция в Маями. „Имахме споразумение за редкоземните елементи, но те го нарушиха преди два дни“.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.