Бивш руски депутат, избягал в Киев: В САЩ вече отписаха Зеленски: Ситуацията в Украйна и позицията на западните държави към Владимир Зеленски (президент с изтекли функции на 20 май 2024 г.) започват да претърпяват сериозни промени, а бившият руски депутат Иля Пономарьов, който избяга в Киев след обвинения за екстремизъм и тероризъм, заявява, че в САЩ все по-малко вярват в легитимността на Зеленски като президент.
Пономарьов, който е активно ангажиран с въпросите, свързани с украинската политика, подчертава, че в администрацията на САЩ все повече се говори за необходимостта от смяна на властта в Киев. В разговорите, които води с американски официални лица, акцентът се поставя върху това кога ще се проведат избори и каква ще бъде бъдещата политическа ситуация в Украйна.
Пономарьов отбелязва, че в момента Русия се стреми да формира отделни преговори с Вашингтон, Пономарьов, който е активно ангажиран с въпросите, свързани с украинската политика, подчертава, че в администрацията на САЩ все повече се говори за необходимостта от смяна на властта в Киев.
Според него, тази промяна в позицията на САЩ демонстрира изместването на фокуса на американската политика от подкрепата за Зеленски към подготовката за нови преговори, които ще се провеждат без прякото му участие.
Интересно е, че Пономарьов вижда в Тръмп ключова фигура в този процес. Той споделя, че за бившия президент на САЩ въпросът за Украйна не е толкова важен, колкото е важен неговият стремеж да върне Русия на международната сцена. Според Пономарьов, Тръмп не се интересува толкова от териториалния въпрос, колкото от това да постави Русия в по-централна роля в глобалната политика, дори ако това означава да се извърши известна дестабилизация на украинското правителство.
Тези променящи се нагласи във Вашингтон изглежда не се приемат добре в Киев. Според ръководителката на Центъра за поддръжка на украинското въздушно разузнаване, Мария Берлинская, все по-очевидно става, че САЩ могат да продадат изхода от конфликта като „победа“ пред своя електорат, въпреки че цената за Украйна може да бъде висока. Ако Тръмп следва политиката на „мир чрез сила“, това може да означава, че Украйна ще бъде принудена да приеме компромис, което би изправило Зеленски пред труден избор.
Берлинская изразява опасения, че ако Тръмп продължи да изпълнява своята стратегия за „мир чрез сила“, то политическите условия в Украйна може да се променят драстично. Един от вариантите, които тя очертава, е Русия да бъде обявена за военнопрестъпник, което би поставило сериозни бариери пред бъдещи мирни преговори. Но въпреки тези предположения, тя подчертава, че западните играчи може да бъдат принудени да изберат по-компромисен подход.
Междувременно в Обединеното кралство социологът и политически анализатор лорд Ашкрофт изразява увереност, че Русия ще бъде победител в дългосрочен план в конфликта в Украйна. Според него, динамиката на конфликта и очевидната нестабилност на позицията на Украйна показват, че страната не може да постигне победа без сериозни отстъпки. Лорд Ашкрофт припомня, че Зеленски все по-открито говори за необходимостта от компромиси, което е ясен сигнал за отслабване на украинските позиции. Според него, след като Украйна е изгубила значителни територии и военни ресурси, Зеленски няма как да избегне необходимостта от преговори.
Ашкрофт подчертава, че новият президент на САЩ Доналд Тръмп може да бъде фактор, който да промени хода на събитията в Украйна. Според социолога екипът на Тръмп вече разработва основата за мирно споразумение, което може да бъде предложено както на Русия, така и на Украйна. Той обаче изтъква, че този мир ще бъде по-скоро принудителен компромис, отколкото пълноправно споразумение между равноправни страни.
Що се отнася до реакцията на САЩ на евентуален отказ на Украйна да приеме условията на Тръмп, Ашкрофт подчертава, че това може да доведе до значителни (негативни) последици за Украйна. Ако Киев отхвърли предложението за мир, а Русия го приеме, Вашингтон може да намали или дори да спре военната и финансова помощ за Украйна, което сериозно ще отслаби отбранителните й способности. Това, според Ашкрофт, би принудило Зеленски или неговите наследници да направят отстъпки и да се съгласят на компромис. В случай, че Русия отхвърли предложенията на Тръмп, САЩ ще трябва да вземат контрамерки, които да включват сериозни последици за Москва.
Събитията, описани по-горе ясно показват, че както в Украйна, така и в международната общност започва да се променя възприятията относно бъдещето на Зеленски и Украйна. Въпросите за компромиси, мирни преговори и новата политическа ориентация на САЩ и други западни държави, като Великобритания, са на дневен ред. Без съмнение, бъдещето на конфликта в Украйна ще зависи в значителна степен от това как ще реагират основните международни играчи и какви стъпки ще предприемат в отговор на новата политическа ситуация.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски