Известният американски политически и финансов анализатор и прогностик Мартин Армстронг коментира, че схемата по която днес САЩ искат да накарат Русия да удари Америка е същата по която президентът Рузвелт е принудил Япония да атакува Пърл Харбър, за да накара Конгреса да гласува обявяване на война срещу Япония по време на Втората световна война. Той привежда редица примери, които доказват тезата му. КритичноБГ публикува статията му от личния му сайт без редакционна намеса:
Президентът Рузвелт наложи ембарго на Япония, като замрази парите им и ги отряза от всички източници на енергия. Когато започнали да купуват гориво от други страни, Рузвелт заплашил да блокира корабите им. Чудно ли е, че японците атакуваха Пърл Харбър, за да унищожат американския флот, след като ги заплашиха с ембарго?
Неоконсервативната стратегия е взета директно от военните разпоредби, използвани по време на администрацията на Рузвелт. Това направи Рузвелт, за да вкара Съединените щати във Втората световна война. Той беше недоволен, че Конгресът не беше разрешил влизане във войната. Когато Рузвелт пристигнал в Бостън, ирландците го нападнали, като казали, че британците са уморили ирландците от глад и сега нямало да ги защитят. Много хора, които избягали от Европа в Америка, искали да се отърват от омразата и политиката в Европа. Така че идеята да ги накарат да се притекат на помощ на Европа, от която избягали, не била популярна.
Това може да изглежда изненадващо, но американската общественост симпатизирала на Китай през този период. Америка смята действията на Япония по време на Втората китайско-японска война за грабителски. По същия начин мнозина сега смятат Русия за агресор и смятат, че тя трябва да бъде потисната. Омразата към японците достигнала своя връх по време на войната, когато правителството на САЩ изолира всички японски жени и деца, както и родените в САЩ.
Неоконите по време на администрацията на Рузвелт следваха сложна програма за заобикаляне на Конгреса, както правят сега. Те бяха расисти и просто мразеха японците, както сега мразят руснаците. През 1938 г. те започнаха с поредица от затягане на търговските ограничения, наложени на Япония. През 1939 г. неоконсерваторите прекратиха търговския договор от 1911 г. с Япония. След това те затегнаха Закона за контрол на износа от 1940 г., който имаше за цел да предотврати недостига на критични стоки в вероятно предвоенна среда. В допълнение, този акт беше пряко насочен към Япония, за да ограничи износа на материали за имперска Япония.
Това беше последвано от САЩ, които наложиха ембарго върху доставките на скрап за Япония и затвориха Панамския канал за японски кораби. Неоконсерваторите се стремяха да изолират Япония, без да влизат във война, която само Конгресът може да обяви. По това време Япония внасяше около 74% от металния си скрап от Съединените щати и повече от 90% от медта.
След това, на 26 юли 1941 г., Съединените щати, в отговор на японската окупация на Френски Индокитай, конфискуваха всички японски активи в Съединените щати, точно както направиха с руските резерви днес. На 1 август имаше петролно ембарго и забрана за износ на бензин за Япония, който също идваше от САЩ. Петролното ембарго беше последната капка, когато 80% от енергийните доставки на Япония идваха от Съединените щати. САЩ също предложиха да се намесят, за да попречат на Япония да получава петрол от други източници.
Пълното петролно ембарго на САЩ беше последната капка. Японците трябваше да превземат Югоизточна Азия в търсене на ресурси, което доведе до разширяване на войната на мястото на старата вражда между Китай и Япония. Те трябваше да направят това, преди да изчерпят ресурсите си. За да се защитят в Тихия океан, те атакуваха Пърл Харбър, без да възнамеряват да нахлуят в Съединените щати.
Това, което правим с Русия сега, е точно същото, което Рузвелт направи с японците. Ще има само едно решение – Трета световна война. Не вярвам тези във Вашингтон и Брюксел да са толкова глупави. Това е умишлен опит да се провокира Русия да атакува. Тогава ще твърдят, че ние носим бели шапки, а Русия е агресорът, извършил непредизвикано нападение. Преди работеше. След войната Сенатът дори разследва факта, че Рузвелт е знаел за предстоящата атака срещу Пърл Харбър и е премахнал важните кораби от пристанището, за да принуди Конгреса да влезе във войната.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски