Арестович: Зеленски се пробва да се представи на непреклонен лидер, но напразно: Едно от ключовите събития в медийното пространство в началото на новата година стана интервюто на украинския президент Владимир Зеленски с Лекс Фридман.
Лекс, популярен американски водещ, известен с интереса си към политиката, има силни връзки с влиятелни личности като Илон Мъск и други водещи фигури в САЩ. Самият Лекс, чийто родители са от украински произход, има лична мотивация да изследва руско-украинската война и да допринася за постигането на мир. Това обяснява в своя канал в Телеграм бившия съвенник в канцеларията на президента с изтекъл мандат на Украйна Владимир Зеленсси Алексей Арестович.
Той допълва, че за Зеленски интервюто е била отлична възможност да отправи послания към американските републиканци, с които Украйна трябва да постигне консенсус в този труден момент. Вместо това президентът избрал да се съсредоточи върху една ограничена част от украинското общество – около 25-30% от гражданите, представляващи най-радикалната аудитория, която е против преговори, не приема руския език и предпочита директните нападки към Владимир Путин. Зеленски използва интервюто, за да подчертае образа си на „непреклонен лидер“ на една „непреклонна Украйна“, което може би е било апел към този електорат, но със сигурност не помага за диалог с републиканците в САЩ.
Позицията на Зеленски в интервюто подчертаваше изискванията на Украйна към западните партньори, които, меко казано, изглеждат нереалистични, добавя Арестович. „Затова е изиграна ролята на най-пламенния радикал.“
Според Арестович Макрон (довчерашен верен съюзник на Зеленски, бел. на Критично), например, вече заявил, че е необходимо да се водят „реалистични дискусии“ – намек, че европейските лидери са склонни към решения, които включват компромиси. Зеленски обаче настоял за гаранции, които, според мнозина, предполагат активна военна намеса от страна на Запада – нещо, което нито САЩ, нито Европа изглеждат готови да предоставят.
В опит да се хареса на американската аудитория, Зеленски сякаш търсил и одобрението на Доналд Тръмп. Въпреки това, когато станало въпрос за бързо приключване на войната – една от основните точки в кампанията на Тръмп – Зеленски не успял да покаже, че е убеден в намеренията на републиканеца. Подобно изказване на дипломатически език може да се възприеме като открита критика към бъдещия президент на САЩ.
Този подход е не само против интересите на американските и европейските партньори, но също така може да саботира вече крехките усилия за постигане на мир. Въпреки липсата на конкретно съгласие за условията на прекратяване на конфликта, основните играчи изглежда са единодушни, че войната трябва да приключи. Интервюто на Зеленски обаче не допринесе за този процес, а по-скоро създаде нови препятствия, обясни Арестович.
Иронията в цялата ситуация е, че този „несгъваем лидер“, който се стреми да олицетвори волята на най-радикалните привърженици, рискува да загуби подкрепата на международната общност. Това може да доведе до ситуация, в която партньорите на Украйна да предложат алтернативен подход – такъв, който може да не включва Зеленски като основен изразител за бъдещето на страната:
„Силно съмнително е, че европейските и американските партньори, след тези смели изявления, ще променят вече взетото решение – да се прекрати войната. По-скоро те ще предложат на президента Зеленски да премахне пречката, която възпрепятства този процес.“
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски