Арестович: Ванс обясни в Мюнхен, че твърде дълго САЩ са носили болната Европа с паразитните ѝ наклонности: Алексей Арестович, бивш съветник в канцеларията на украинския президент Зеленски, публикува коментари след речта на американския президент Джей Ди Ванс в Мюнхен, които предизвикаха широк обществен интерес. В тях той разглежда основните тези на Ванс и прави задълбочен анализ на текущото състояние на политиката в Европа и САЩ.
Основните тези на Ванс според Арестович
Арестович подчертава, че шокът от речта на Ванс не трябва да е заради това, че той е „поднесъл огледало“, а заради отражението, което това огледало е показало на Европа. Според него Ванс изразява очевидни, но пренебрегвани истини. Той обобщава думите на Ванс в няколко ключови стъпки:
Политически разрив с народите:

Ванс отбелязва, че европейските политици са загубили връзката с обществото си. Политиката им е станала затворена и изолирана, което води до отчуждение между управляващите и народа.
Ванс отбелязва, че европейските политици са загубили връзката с обществото си. Политиката им е станала затворена и изолирана, което води до отчуждение между управляващите и народа. Арестович добавя, че това разединение е довело до липсата на обратна връзка и до израждане на политическия процес в активизъм, основан на политическа цензура и култура на отмяната.
Извращение на демокрацията:

Според Ванс, европейските лидери, чрез цензура и култура на отмяната, са изкривили същността на демокрацията. Арестович отбелязва, че това е отслабило Европа и е довело до загуба на самоидентичност като Запад
Според Ванс, европейските лидери, чрез цензура и култура на отмяната, са изкривили същността на демокрацията. Арестович отбелязва, че това е отслабило Европа и е довело до загуба на самоидентичност като Запад. Ванс прави паралел със СССР (според Арестович), намеквайки, че Европа е престанала да бъде „Запад“ в традиционния смисъл.
Разделението на Запада:
Ванс разделя Запада на две части – „здрав“ (САЩ) и „болен“ (Европа). Според него САЩ трябва да поемат тежестта за „болния“ Запад, но това води до допълнително отслабване на Европа и засилва вътрешните паразитни тенденции.

Твърде дълго време съществуваше ситуация, в която ние, здравите, трябваше да плащаме за вашия болничен и злостното ви нежелание да оздравеете. Това ви отслабва още повече, засилва вътрешните ви паразитни наклонности.
„Твърде дълго време съществуваше ситуация, в която ние, здравите, трябваше да плащаме за вашия болничен и злостното ви нежелание да оздравеете.
Това ви отслабва още повече, засилва вътрешните ви паразитни наклонности.
След това той направи предложение, също под формата на много проста мисъл, която естествено следва от оценката на случващото се“, обяснява Арестович посланието на Ванс.
Предложението на Ванс: Той предлага решение, което се основава на връщане към традиционните западни ценности:
– Свободно представяне на всички обществени позиции, включително маргиналните.
– Култура на открит политически и обществен спор, която укрепва обществото и политиката.
– Демокрацията трябва да дава пълни права на всички обществени групи, без потискане.
– Европа трябва да се върне към традиционните ценности на западната политическа система. В противен случай САЩ ще преосмислят взаимодействието си с Европа и ще я третират като „болен“, който отказва да се лекува.
Анализът на Арестович
Арестович подчертава, че думите на Ванс са „много прости, но много мощни“ и трудно могат да бъдат оспорени от здравомислещ човек. Той сравнява ситуацията в Европа с „политически куколдизъм“, при който политиците доброволно отслабват собствените си общества и губят способността за съпротива.

Според него демократите-глобалисти са „убили Европа“ и почти са унищожили САЩ, наслаждавайки се на „смъртта на Запада в пряк ефир“. Арестович отбелязва, че същата идеология е наложена и в Украйна в която се задушава плурализмът на мнения и свобода на изразяване
Според него демократите-глобалисти са „убили Европа“ и почти са унищожили САЩ, наслаждавайки се на „смъртта на Запада в пряк ефир“. Арестович отбелязва, че същата идеология е наложена и в Украйна, където „монокултурата на Армовир“ (еднообразна и потискаща идеологическа среда, в която се задушава плурализмът на мнения и свобода на изразяване, бел. на Критично) е превърнала политическата сцена в затворена система, която потиска опонентите.
Новата визия за Украйна
Арестович предлага радикална промяна в политическия модел на Украйна, която включва:

Арестович предлага радикална промяна в политическия модел на Украйна, която включва: – Забрана на цензурата и самоцензурата: В новата Украйна опонентите няма да могат да бъдат „заглушени“ чрез етикетиране като „предатели“ или „шпиони“.
– Забрана на цензурата и самоцензурата: В новата Украйна опонентите няма да могат да бъдат „заглушени“ чрез етикетиране като „предатели“ или „шпиони“.
– Свободно представяне на всички обществени групи: В парламента, местните съвети и медиите да бъдат представени всички обществени сили, включително „московските шпиони“ и „поддръжниците на глобалистите-трансхуманисти“.
– Възстановяване на културата на аргумента: Според Арестович, новата политическа култура трябва да се основава на открит спор, логика, харизма и качество на образованието. Опонентите няма да могат да бъдат отменяни, а ще трябва да бъдат побеждавани с ум, аргументи и идеи.
Революцията на достойнството
Арестович заявява, че тази трансформация ще бъде истинската „Революция на достойнството“ за Украйна. Той подчертава, че демокрацията е „институционализирана гражданска война“ – борба на идеи, която трябва да се води чрез аргументи, а не чрез реални конфликти.
Според него, ако не се създаде култура на открит спор, обществото е обречено на реална гражданска война. Ето защо той настоява, че за да се избегнат улични и гранични конфликти, украинците трябва да се научат да спорят и да работят заедно открито и честно.

Арестович завършва с оптимистичната визия, че новото украинско общество може да бъде силно и обединено, защото ще се основава на свободата на словото и културата на аргумента. Това ще даде шанс на бъдещите поколения да живеят с „изправени гърбове“
Арестович завършва с оптимистичната визия, че новото украинско общество може да бъде силно и обединено, защото ще се основава на свободата на словото и културата на аргумента. Това ще даде шанс на бъдещите поколения да живеят с „изправени гърбове“ и да изградят общество, което не се страхува да се изправи срещу враговете си и да защитава ценностите си.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА – ОБЗОР НА РЕЧТА НА ДЖЕЙ ДИ ВАНС В МЮНХЕН:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ