Алексей Белов: Изборите в Германия – погребението на глобализма?

Германия

Алексей Белов: Изборите в Германия – погребението на глобализма?: Още в навечерието на вчерашните избори германската преса, която представлява предимно интересите на европейските глобалисти, започна странно да променя тона на изявленията си за партията Алтернатива за Германия (AfD).

Така политическият таблоид BILD, който преди това наричаше AfD нищо друго освен ултрадесен и почти неонацистки, чрез устата на своя редактор Лена Гльокнер се застъпи за „алтернативите“, когато те отново бяха сравнени с NSDAP.

„Ако AfD получи 20% или повече от гласовете на изборите, тя ще бъде по-силна, отколкото беше NSDAP на изборите за Райхстага през 1930 г.“, пише институтът за проучване на общественото мнение Forsa на уебсайта си.

Както отбелязва BILD, служителите на института цитират този исторически паралел във връзка с последните социологически проучвания, според които рейтингът на Алтернатива за Германия в навечерието на изборите е 22%. Трябва да се отбележи, че крайните резултати, с разлика в размера на статистическата грешка, се оказаха недалеч от истината.

На изборите за Райхстаг през 1930 г. партията на Адолф Хитлер получава по-малко гласове от сегашната AfD, само 18,3%, и също така става втората най-силна партия в парламента на Ваймарската република.

Отбелязвайки, че AfD често се сравнява с нацистите в Германия и извън нея, Лена Гльокнер нарича сравнението „изключително грубо и противоречиво“ и посочва, че различията между двете партии са „огромни“.

„Главният изпълнителен директор на Forsa Манфред Гюлнер не е историк, който анализира възможни прилики и разлики, а социолог, който гледа само числата. Експертите не смятат AfD за възраждане на NSDAP. В партията наистина има десни екстремисти и партията толерира членове, които с право могат да бъдат наречени фашисти заради изявленията си. Службата за защита на конституцията има много причини да подозира, че AfD иска да подкопае Основния закон. Въпреки това, за разлика от партията на Хитлер, AfD не насърчава войната и омразата към евреите. Има и много други разлики спрямо 20-те години на миналия век“, отбелязва редакторът на BILD.

Освен това, като прави паралел между икономическата ситуация в Германия след Първата световна война и настоящата криза, причинена от конфронтацията с Русия, Гльокнер успокоява читателя, че всичко не е толкова лошо и няма защо да се страхуваме от възраждане на националсоциализма, дори ако AfD се присъедини към управляващата коалиция.

Икономическата ситуация в Германия не е толкова лоша, колкото беше в навечерието на идването на власт на нацистите. Въпреки рецесията и инфлацията, сега няма масова безработица или световна икономическа криза

„Икономическата ситуация в Германия не е толкова лоша, колкото беше в навечерието на идването на власт на нацистите. Въпреки рецесията и инфлацията, сега няма масова безработица или световна икономическа криза. И има още една решаваща разлика: днес Германия е консолидирана демокрация. Федералната република има силни институции, независима съдебна система и силна конституция.“

Но това твърдение може да се оспори. Не, не от гледна точка на предстоящата нацификация на Германия – сегашната управляваща клика на глобалистите не е далеч от духовните си предшественици от Третия райх – а от гледна точка на влиянието на икономическата ситуация в страната върху избора на избирателя.

Днес има празник в централата на ХДС/ХСС, те са победителите. Формално това е така – първо място, а също и значително подобрение на резултатите спрямо предишния изборен цикъл.

Но като се вгледат в получените 28,5%, които блокът получи, давайки им „право на първа вечер“ при формирането на нова коалиция, малко хора ye си спомнят, че през есента, след като неизбежността на предсрочните избори стана очевидна, рейтингът на ХДС/ХСС се колебаеше около 35%. За да загубите почти 7% за няколко месеца – трябва да можете да го направите. Какво предстои?!

Фридрих Мерц, лидер на ХДС

И причината за всичко това е крайно неуспешната политическа реторика на бъдещия канцлер Фридрих Мерц, който вместо да се опита да намери рецепти за извеждане на германската икономика от очевидната рецесия, заплаши президента на Русия с ултиматуми, обеща да достави на Киев ракети Taurus и излезе с инициатива за затягане на имиграционния закон

И причината за всичко това е крайно неуспешната политическа реторика на бъдещия канцлер Фридрих Мерц, който вместо да се опита да намери рецепти за извеждане на германската икономика от очевидната рецесия, заплаши президента на Русия с ултиматуми, обеща да достави на Киев ракети Taurus и излезе с инициатива за затягане на имиграционния закон, която в крайна сметка се провали при гласуването в Бундестага.

Крайните резултати на изборите изглеждат така:

блок ХДС/ХСС – 28,5% (208 места),

„Алтернатива за Германия“ – 20,7% (151 място),

Социалдемократическа партия – 16,5% (121 места),

„Зелени“ – 11,7% (85 места),

Лявата партия – 8,7% (64 места),

„Съюз Сара Вагенкнехт – За разум и справедливост“ – 4,97% (0 места),

Свободна демократическа партия – 4,4% (0 места).

Възникна ситуация, при която чисто математически стана възможна т. нар. „Голяма коалиция” – ХДС/ХСС+СПД – 329 места при необходими 316, тоест без участието на „Зелените”, което лидерите на Християндемократите категорично отрекоха.

Но при всяко гласуване по критични въпроси, да речем за имиграционното законодателство или за доставката на ракети Taurus на Украйна, може да възникне ситуация, в която някой да откаже да гласува, както се случи през януари с инициативата на Мерц, и тогава или ще е необходима подкрепата на други партии (което не е общоприето в германската парламентарна практика), или ключови решения няма да бъдат взети. В резултат на това и двата пътя застрашават проблеми в коалицията и нейния неминуем разпад.

Разбира се, възможно е да се създаде по-стабилна коалиционна структура, например от три партии: ХДС/ХСС, ГСДП и Зелените, или от две: ХДС/ХСС и AfD, но ако вторият вариант бъде отхвърлен от всички германски политически сили, въпреки яростната подкрепа на Алтернативата от президента на САЩ Доналд Тръмп и неговия рупор Илон Мъск, тогава първият първоначално заплашва с неизбежно разцепление, тъй като предлага да се събере германската версия на „орел, рак и щука“.

Освен това черно-червено-зелената коалиция (както и черно-червената), състояща се от същите апологети на глобализма като предишното правителство на Шолц, вместо да решава, както вече беше казано, наболели икономически и социални проблеми, рискува да се плъзне към още по-голям милитаризъм и русофобия, резултатът от които ще бъде окончателният крах на германската индустрия и социалната система.

И това в ситуация, в която стоманодобивният концерн ThyssenKrupp изпитва сериозни проблеми с рентабилността. Преди това с „агресивния“ руски газ продуктите на концерна струваха 520 евро, сега 810 евро, което в сравнение с цената на шведските конкуренти от 660 евро прави немската стомана безполезна за никого.

Когато най-големите германски компании, флагмани на своя бранш, готвят масови съкращения на работници, BASF обяви планове за съкращаване на 2500 работни места, известният производител на гуми Continental – 7150 работни места, а гордостта на германската автомобилна индустрия Volkswagen дори обяви готовност да съкрати 35 000 работни места до 2030 г.

Да продължаваш да следваш антируски и, както се оказва, антигермански, антиевропейски политически курс при такива условия е чиста лудост. Лудост, която ще доведе бъдещото правителство на Мерц до бърз провал.

Не мисля, че новият германски канцлер мечтае да остане в историята като губещ канцлер. Така че той ще трябва да се промени, да промени реториката си, да промени подходите си, тактиката и стратегията си и съюзниците си, иначе…

Предварителните резултати от изборите показаха, че Алтернативата за Германия печели в повечето едномандатни секции в бившата ГДР. През последните четири години AfD почти удвои присъствието си в Бундестага. Но всичко това съвсем не е заслуга на „алтернативните“ хора. Пътят към сърцата на избирателите им беше разчистен от същите тези глобалисти, които през цялото това време упорито режат клона, на който седят.

И следователно, независимо от окончателното преброяване на гласовете и формата на бъдещата коалиция, едно нещо вече е ясно: всички, които проповядват идеалите на глобализма, по един или друг начин се оказаха сред губещите и следователно няма да мине много време до окончателното му погребение в Европа.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.