Александър Дугин: Геополитическата революция на Путин

Проф. Александър Дугин

Александър Дугин: Геополитическата революция на Путин: Речта на Владимир Путин в Мюнхен през 2007 г. поставя началото на многополюсна революция, която оспорва еднополюсния глобализъм и подчертава значението на ООН. Това пише руският философ Александър Дугин. Той отбелязва, че именно тогава за първи път систематично и ясно е отправено предизвикателство към еднополюсния световен ред, което впоследствие води до нарастващо противопоставяне на глобализма.

BRICS

Дугин обяснява, че първоначално тази революция започва само с Русия, но с времето към нея се присъединяват и други държави. Китай, Индия и Бразилия са първите, които последват този път, а впоследствие и други страни от БРИКС се включват в процеса

Дугин обяснява, че първоначално тази революция започва само с Русия, но с времето към нея се присъединяват и други държави. Китай, Индия и Бразилия са първите, които последват този път, а впоследствие и други страни от БРИКС се включват в процеса. По този начин, подчертава той, многополярността започва да се институционализира, като именно това Путин защитава в речта си в Мюнхен.

Според Дугин днес този процес е напреднал значително. Той посочва, че войната в Украйна представлява сблъсък не само на държави, но и на идеологии – борба срещу либералния глобализъм.

Заклеването на Доналд Тръмп

В същото време многополюсният свят става все по-очевиден, особено чрез структури като БРИКС, докато еднополюсният модел отслабва, особено след началото на консервативната революция на Доналд Тръмп в САЩ

В същото време многополюсният свят става все по-очевиден, особено чрез структури като БРИКС, докато еднополюсният модел отслабва, особено след началото на консервативната революция на Доналд Тръмп в САЩ. Дугин уточнява, че както Тръмп, така и неговите поддръжници ще се опитат да запазят американската хегемония, но под различна форма. Въпреки това, той припомня думите на американския държавен секретар Марко Рубио, който вече е признал, че светът е многополюсен – факт, който според него е показателен и обнадеждаващ.

Владимир Путин, президент на Русия

През 2007 г. Путин акцентира върху необходимостта от спазване на Устава на ООН, но Дугин отбелязва, че тази организация е продукт на Втората световна война

През 2007 г. Путин акцентира върху необходимостта от спазване на Устава на ООН, но Дугин отбелязва, че тази организация е продукт на Втората световна война, където Съветът за сигурност и разпределението на силите са базирани върху принципите на Вестфалската система. ООН признава само националните държави като суверенни субекти. Философът подчертава, че още тогава в структурата на ООН е заложено вътрешно противоречие: „Основата на ООН също съдържа противоречива формула: признаване както на правото на всяка национална държава на териториална цялост, така и на правото на народите на самоопределение, принцип, който по своята същност оспорва суверенитета.“

Този конфликтен принцип, според него, е използван в различни исторически ситуации и с различни интерпретации, като въпреки това ООН успява да запази до известна степен биполярния световен ред.

Сградата на ООН в Ню Йорк

ООН остава парализирана и се превръща в остатък от вече несъществуващата биполярност

След разпадането на СССР този баланс изчезва и първоначално глобалистите се опитват да наложат еднополюсен свят. Дугин припомня, че дори е била предложена идея за разпускане на ООН и създаване на „Лига на демокрациите“, но тя така и не се реализира, тъй като повечето държави отказват да приемат подобен модел на западна хегемония. В резултат, според него, ООН остава парализирана и се превръща в остатък от вече несъществуващата биполярност (двуполярност). В крайна сметка, заключава той, и еднополюсният свят не успява да се институционализира и също се превръща в минало.

Сега е необходимо изграждането на нов световен ред, базиран на многополюсността, твърди Дугин. Той поставя въпроса дали ООН може да бъде трансформирана така, че да отразява тази нова реалност, но е скептичен. Според него сегашната структура на организацията е изцяло обвързана с Вестфалската система и идеологическата биполярност, установени след Втората световна война. Оттогава обаче светът е преживял редица конфликти, които драстично са променили политическата му карта и са довели до значителни различия в нивата на суверенитет и реална мощ между държавите. Поради това, Дугин смята, че ООН няма капацитет за такава трансформация.

Време е да се помисли за създаването на нова международна организация, която да отразява условията на многополюсния свят, заявява Дугин. Според него новата система трябва да разпредели ролите в ключовите институции по нов начин. Той предлага като една от първите стъпки изграждането на диалог между страните от БРИКС като модел на многополюсност и САЩ на Тръмп. Впоследствие, отбелязва Дугин, Европа също може да се присъедини, но едва след като се събуди от либерално-глобалистката заблуда, в която продължава да се намира.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!