Начало Политика Пол Крейг Робъртс: Заложените мини пред договорката между Тръмп и Путин

Пол Крейг Робъртс: Заложените мини пред договорката между Тръмп и Путин

от kritichno.a
Пол Крейг Робъртс, американски журналист и анализатор

Пол Крейг Робъртс: Заложените мини пред договорката между Тръмп и Путин: Американският анализатор Пол Крейг Робъртс поставя въпроса в своя публикация защо либералните демократи в САЩ и Европа реагират толкова остро срещу усилията на Доналд Тръмп за нормализиране на отношенията с Русия, вместо да поддържа враждебния курс, включващ прокси войни, санкции и пропаганда. Той изтъква, че реакцията на аналитичните центрове и университетските среди, финансирани от военно-промишления комплекс, е очаквана, тъй като техните интереси са пряко засегнати. Но защо демократите и европейците са толкова обезпокоени? Този въпрос, според Робъртс, заслужава отделно разглеждане.

Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин

Относно срещата между Тръмп и Путин и възможността за споразумение за Украйна, анализаторът отбелязва, че перспективите за разрешаване на конфликта и окончателен край на Студената война са добри. „Но не забравяйте поговорката, че има много препятствия по пътя до крайния резултат“

Относно срещата между Тръмп и Путин и възможността за споразумение за Украйна, анализаторът отбелязва, че перспективите за разрешаване на конфликта и окончателен край на Студената война са добри. „Но не забравяйте поговорката, че има много препятствия по пътя до крайния резултат“, подчертава той.

Робъртс посочва, че нито един от двамата лидери няма интерес от продължаване на войната. Путин, според него, е направил всичко възможно да я избегне – предложил е Минските споразумения, които биха запазили Донбас в състава на Украйна, но Западът ги е игнорирал.

Володимир Зеленски Владимир Путин

„Той умоляваше за споразумение за взаимна сигурност, но беше пренебрегнат“, пише Робъртс. В крайна сметка, според него, Русия е била принудена да се намеси в конфликта от Вашингтон и то в момент, в който страната не е била напълно подготвена за военни действия.

„Той умоляваше за споразумение за взаимна сигурност, но беше пренебрегнат“, пише Робъртс. В крайна сметка, според него, Русия е била принудена да се намеси в конфликта от Вашингтон и то в момент, в който страната не е била напълно подготвена за военни действия.

Тръмп, от своя страна, разглежда конфликта като „глупост“, създадена от американските неоконсерватори, която пречи на печелившия бизнес между САЩ и Русия. Той смята, че този конфликт само насърчава разширяването на БРИКС и изключва американския бизнес от значителна част от световната икономика.

Доналд Тръмп и Владимир Путин

„Путин не е военен лидер, това не е неговата роля. А Тръмп поставя бизнеса над всичко“, обяснява Робъртс, като поради тези фактори сделката между тях изглежда вероятна

„Путин не е военен лидер, това не е неговата роля. А Тръмп поставя бизнеса над всичко“, обяснява Робъртс, като поради тези фактори сделката между тях изглежда вероятна. Освен това, според него, публичните изказвания на двамата лидери и техните съветници са създали високи очаквания за прекратяване на конфликта, което прави невъзможно връщането назад.

Друг фактор, който може да доведе до мирно споразумение, е високата цена на войната. Дори прокси конфликтите изискват огромни ресурси, а Тръмп и Илон Мъск са ангажирани с намаляване на американския бюджет с 1 трилион долара. „Това няма как да се случи, ако САЩ продължат да изпращат стотици милиарди в Украйна“, посочва Робъртс.

Анализаторът обръща внимание на факта, че Путин и външният министър Сергей Лавров все още виждат Русия като част от западния свят. Според него Путин, принуден от западната агресия, е възродил руския национализъм, но в дълбочина той и неговото поколение все още искат интеграция със Запада. Въпреки това Робъртс предупреждава, че Путин може да е останал в това отношение в миналото и да не осъзнава моралната и духовна деградация на Запада под ръководството на либералите.

Камала Харис

„Ако Тръмп не беше спечелил изборите, в режима на Камала Харис педофилията щеше да бъде узаконена“, твърди той. Според него демократичните съдии биха могли дори да разрешат бракове между жени и кучета под предлог за „свобода на избора“.

„Ако Тръмп не беше спечелил изборите, в режима на Камала Харис педофилията щеше да бъде узаконена“, твърди той. Според него демократичните съдии биха могли дори да разрешат бракове между жени и кучета под предлог за „свобода на избора“.

Основният въпрос, който Робъртс поставя в края на своя анализ, е дали Тръмп и неговият кабинет от способни професионалисти могат да възстановят американските принципи, или дали те вече са разрушени до такава степен от университетската, медийната и съдебната пропаганда, че възраждането им е невъзможно.

„Ако Путин успее да договори разумен край на конфликта в Украйна, ще се върне ли към наивното си доверие в преговорите със Запада, както направи с Минските споразумения?“, пита Робъртс. Проблемът, според него, е, че американското правителство не уважава споразуменията на своите предшественици. Той припомня, че неоконсервативното управление на Бил Клинтън не спази договореностите между Горбачов и предишните американски администрации за края на Студената война и разширяването на НАТО.

Робъртс предупреждава, че ако Тръмп не успее да прочисти правителството от антиамериканските сили, бъдеща администрация лесно би могла да анулира договореностите и да започне нов конфликт. „Западът е загубил своята почтеност и честност. Може ли да му се има доверие?“, пита анализаторът.

Той също така подчертава, че американската пропаганда е успяла да унищожи самочувствието на германците и да ги превърне в самоненавиждащи се антисемити. Същото се случва и с Русия, където много интелектуалци все още гледат към Запада с надежда, въпреки че малцина от тях са истински руски националисти.

Въпреки всички тези съображения, Робъртс остава оптимист, че очакванията, създадени от Тръмп и Путин, са твърде високи, за да се откажат от постигнатите договорки.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху

Накрая, анализаторът поставя въпроса дали Тръмп е марионетка на Израел и дали може да бъде тласнат към война с Иран в интерес на Тел Авив

Накрая, анализаторът поставя въпроса дали Тръмп е марионетка на Израел и дали може да бъде тласнат към война с Иран в интерес на Тел Авив. „В този момент смятам, че не“, заявява Робъртс. Той предполага, че Тръмп може да се е преструвал, че подкрепя Израел, за да избегне допълнителни атаки от еврейското лоби, което вече го атакува наред с медиите, демократите, корумпираната съдебна система, европейските лидери и републикански предатели.

Робъртс дори спекулира, че Израел може да бъде принуден да се оттегли, ако Тръмп нареди това. „Не мисля, че човек с егото на Тръмп би се подчинил на Израел“, заключава той. Въпросът е дали, ако Тръмп успее да спре войните и да ограничи престъпното правителство в Израел, негов наследник във Вашингтон няма да разруши всичко постигнато.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини