В Уелс преименуват паметници в името на многообразието. Махат „неправилните“. Почват и галериите

от Лазар Лазаров

Правителството на Уелс издаде указания, според които всички публични статуи, паметни плочи и картини трябва да бъдат „деколонизирани“, за да представят „правилния исторически разказ“, пише Modernity.

Според официалните насоки, издадени на публичните органи, ако се прецени, че публичното изкуство не отговаря на тези стандарти, то трябва да бъде премахнато, включително и това в Националния музей на страната в Кардиф.

В ръководството се посочва още, че всички произведения на изкуството трябва да „възхваляват постиженията на нашето многообразно общество“.

Британският вестник The Telegraph съобщава, че музеите и галериите са били помолени да се уверят, че експонатите не „обиждат или нараняват“, а вместо това съответстват на „съвременните ценности“.

В правителственото постановление се посочва още, че всички останали „силно противоречиви“ произведения на изкуството ще трябва да бъдат „скрити“ от обществеността.

Както пише Modernity, това е доктрината, която се прокарва от движението „Black Lives Matter“ (Животът на чернокожите има значение), тъй като насоките са специално изготвени в отговор на протестите на тази активистка група.

Отбелязва се, че ръководството е издадено като част от правителствената политика за превръщане на Уелс в „антирасистка нация“ до 2030 г. и задължава „гласовете на хората от черния, азиатския и малцинствения етнос и на тези с други защитени характеристики… да бъдат засилени и приветствани“.

Според документа местните власти в страната ще трябва да представят в своите музеи „деколонизиран разказ за миналото, който признава както историческите несправедливости, така и положителното влияние на етническите малцинства“. По-нататък се изтъква, че стратегията ще избягва „разкази, които обезценяват човешкия живот“, и ще се противопоставя на „утвърждаването на расистките колониални митове за превъзходството на белите“.

В постановлението се посочва също, че всички нови произведения на изкуството и статуи трябва да „развенчават схващането, че постиженията, които обществото смята за достойни за внимание, са постиженията на силни, по-възрастни и способни бели мъже“.

Съобщава се още, че в резултат на одит на произведенията на изкуството в страната през 2020 г. е съставен списък със статуи на исторически личности, които са включени в списъка за премахване. Те включват героя от битката при Ватерло Томас Пиктън и изследователя Хенри Мортън Стенли, за които се смята, че са „извършили престъпления срещу черни хора“.

В списъка са включени също херцогът на Уелингтън и адмирал лорд Нелсън, след като е постигнато съгласие, че и двамата „са се противопоставяли на премахването на робството“. Статуите на Уинстън Чърчил и дори на Ганди също бяха определени като „причина за безпокойство“.

Според съобщението новите правила също се предвижда да обхванат имената на улиците и дори имената на кръчмите. Въпреки всичко това в новите насоки се твърди, че те не са предназначени за „цензуриране или изтриване на историческите данни“.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!