Ексклузивни данни от съвместно проучване сред обитателите на социални жилища във Франция разкриват, че мигрантите от Субсахарска Африка се възползват от субсидирания от данъкоплатците начин на живот в много по-голяма степен от всички други мигранти или френски граждани, съобщи RMXNews.
Изследването, което е изготвено от Обсерваторията за имиграция и демография в сътрудничество с мозъчния тръст Фондация за политически иновации (Fondapol), установи, че 57% от хората с произход от африканския регион живеят в социални жилища във Франция.
Още по-обезпокоителен е фактът, че 63% от потомците на тези имигранти също обитават социални жилища, което говори за поколенческа тенденция мигрантските общности от Субсахарска Африка да продължават да живеят за сметка на държавата.
Проучването противопоставя този показател на този на други миграционни среди, включително тези от Китай, от които само 8% се възползват от субсидирани условия за живот. По същия начин само 14% от мигрантите от Югоизточна Азия и 14% от пристигащите от други страни от ЕС живеят в социални жилища.
Процентът на френските граждани, които живеят в социални жилища, е 11% , установява още проучването.
Голяма част от африканските мигранти като цяло се възползват от HLM (жилища за хора с ниски доходи) във Франция, като пристигащите от региона на Магреб също са непропорционално представени в статистиката. Общо 49% от алжирците и 44% от мароканците и тунизийците също се радват на по-ниски разходи за живот с любезното съдействие на държавата.
Голямата концентрация на мигрантско население в кварталите със социални жилища „поражда постоянни трудности, които водят до явления на насилие и създаване на криминална икономика“, отбелязва Мишел Обюен от Fondapol.
Той добави, че живеещите в социални жилища формират свои собствени общности, които са „изолирани от останалата част от градската тъкан“.
Изследването отбелязва, че 35 на сто от всички имигранти, живеещи във Франция, се възползват от HLM, като добавя, че „това свръхпредставяне на семейства на имигранти засилва идеята, че французите имат местообитание, предназначено предимно за чужденци“.
Както пише RMXNews, eдна четвърт от 21-те милиона социални жилища в Европейския съюз се намират във Франция, като френските данъкоплатци плащат 34 милиарда евро всяка година за HLM. Обюен обаче смята, че моделът се е оказал крайно неефективен, „тъй като най-уязвимите нямат достъп до него“, освен ако, изглежда, не са родени във Франция.
В проучването се се отбелязва, че понастоящем процентът на текучество в социалните жилища сега е „много нисък“ и е обичайно поколения имигранти да остават в жилищата в дългосрочен план, което на практика ги превръща в „квазисобственици“ на имотите и насажда култура на социално подпомагане, като същевременно създава паралелни общности.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски