Преди десетина години плюшените мечета станаха символ на безсилие. Практиката, която всъщност възниква при един терористичен акт в САЩ, се пренася и в Европа, и първата масова проява на поставяне на играчките в памет на загиналите от атентатите във Франция беше през 2015 г. Казвам „на безсилие“, защото с годините това се превърна в отговора на стара Европа срещу нарастващата опасност от тероризъм – плюшени мечета.
Плюшени зайчета срещу ВСС и несбъднатата съдебна реформа
Днес плюшените играчки са надраснали тази символика и се превърнаха в оръжие срещу нереформираната съдебна система. Активисти на младежкото крило на „Да, България“ нападнаха сградата на ВСС и я обстрелваха до смърт с плюшени зайчета. Сигурен съм, че всички вътре в сградата са се притеснили сериозно от акцията, а Борислав Сарафов е решил все пак да напусне поста си, който наистина не трябва да заема, в интерес на истината. Но може и да бъркам.
Сега разни хора подмятат, че „Да, България“ можеше да направи прословутата съдебна реформа, докато управляваше в „сглобката“, а не да събира конституционно мнозинство с Пеевски и Борисов за (меко казано) странни промени в Конституцията, вместо днес да хвърля плюшени зайчета. Обаче това сигурно са руски опорки.
Но инициативата е интересна, гайс, и мисля, че трябва да се ъпгрейдне. Може да се мятат плюшени прасенца по Народното събрание, плюшени кученца по ЦИК, плюшени котенца по Столичната община. Така де, кметът няма само боклук да събира от улиците – нека разнообразят деня му и с плюшени играчки. Даже може да се измисли и име на поредица от акции – „Войната на жълтопаветното лабубу“. Или „Телетъбисите атакуват“. Ако Тръмп ги види, ще се откаже от Гренландия.
Давос, Тръмп и геополитиката на абсурда
Майтапът настрана – не само че не се е отказал, ами май вече са сключили сделка. Гренландците не знаят, ама ще разберат. Обаче в Давос, казват, че се объркал и казал Исландия. Дали се е объркал? Не знам какви природни богатства имат исландците – може и да не е грешка. Нали знаете онази приказка, че апетитът идвал с яденето. Защото, както ги е подкарал, следващата е Ирландия.
Разни хора разправят във „Фейсбук“, че сме много далече от тях и нямало да му стигне мандатът, за да поиска и България. Обаче аз знам как да му привлечем вниманието. Само да кажем, че у нас канадци копаят злато, и ще видите как бързо ще ни докарат останалите F-16, които са по договор. Е, ще ги докарат със самолетоносач, ама важното е, че ще пристигнат.
Евроатлантици, евро и атлантици – живот след „сглобката“
Ето, премиерът в оставка се завтече в Давос да ни присъедини към алтернативното ООН на Тръмп. Дали сам се е упълномощил, или някой го е пратил – не става ясно, но ни успокои, че нямало да плащаме. Щото Тръмп сложил годишна такса от 1 милиард долара. Принципно у нас важи принципът „пари като вестници“ и ако можем да откупим някоя санкция, примерно, що да не ги дадем. Къде ли не сме ги давали.
Обаче Тръмп не е забогатял от хора, които не плащат. Така че имам известни съмнения. Важното е, че Желязков не е отишъл с торба от „Била“, че предното подобно ходене още го изплащаме и ще го плащаме дълго време. Но и това може да ни излезе солено.
Лошото е, че сме в много деликатна обстановка. Не всички ние – само евроатлантиците, които вече почнаха да се делят на евро- и на атлантици. Тежка е съдбата на българския евроатлантик. Малко като тази на модерния българин: като му замирише на джоджен и почва да се чуди мохито ли му се пие, или боб му се яде.
Вибраторите като решение: когато отоплението става метафора
Но да завършим с нещо позитивно. Зима е, студено е, а експерт от Украйна разкри алтернативен начин за отопление.
Светлана Павелецкая, приятелка на бившия украински външен министър Дмитро Кулеба и собственичка на секс магазин, предложи на украинците да се топлят с вибратори, пише „Обективно.бг“. В интервю за YouTube канала на Ема Антонюк „Никой няма да гледа това“ годеницата на Кулеба разказа за своя бизнес с вибратори и дори ги препоръча на сънародниците си, останали без ток и отопление заради войната.
„Има играчки за регулиране на температурата и в момента ги рекламираме за студени вечери, защото затоплят до 38 градуса по Целзий. Ако няма отопление, можете да се обградите с вибратори и да се стоплите“, каза Павелецкая.
По-рано самият Кулеба призова украинците да ходят по ресторанти по време на прекъсвания на електрозахранването, пише още в статията.
Цветомир Глоговски напомня, че бившият външен министър беше „заплашил“, че украинците ще воюват с лопати, ако спрат доставките на оръжие.
Че и ние не сме случили на управници, ама и украинците не случиха. Дано никой не приеме насериозно идеята с вибраторите, че си представям каква дарителска акция може да тръгне от една определена общност от България – размери, цветове, форми… Само вибратори не сме им пращали. Но може и да бъркам…
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

