Манастирът в Белащица, който навърши 1000 години продължава да се руши

Един от най-сарите и най-красиви манастири в България продължава да се руши. Преди няколко години той навърши 1000 години. Преди време сайтът Марица алармира за скандалната безотговорност по отношение на ремонта на светата обител. Окзва се, че до този момент не са извършени нужните укрепителни ремотни дейности. За това се разбира от публикация на 24 часа – Пловдив преди Великден.

От няколко години се е срутила част от носещата стена на обителта, а точно отгоре са покоите на монахините, както и параклиса с двете чудотворни икони. Едната е на Богородица Седмострелна, която изпълнява всякакви желания, а другата – на Троеручица„, пише изданието.

„Нищо не можем да направим, защото манастирът не е наша собственост. За мен е непонятно тази светиня да се остави така“, казва пред „24 часа“ кметът на Белащица Трендафил Бакалов. Той недоумява трябва ли да падне манастирът, за да се вземат мерки. Имало спечелен проект за ремонт по линия на земеделското министерство, но течали обжалвания с избора на фирма. А през това време стената се руши.

„Това е действащ манастир. Трябва ли да се срути? Той е емблема на Белащица заедно с чинаровата гора“, допълни Бакалов.

„Проектът има съгласуване с НИНКН, стената ще се ремонтира“, обясни пред „24 часа“ Здравко Димитров, който отговаря за имотите на митрополията.

Предисторията на проблема ви припомняме извадки от публикацията на „Марица“:

Северното крило на манастира в Белащица е в критично състояние и всеки момент може да се срути, повличайки след себе си жилищния етаж, обитаван от монахините в светата обител, пише сайтът Марица. За опасността алармира още през януари кметът на Белащица Костадин Николов. В писмо до директора на Държавен фонд „Земеделие” той моли за съдействие.

Преди време за манастира има одобрен проект с осигурено финансиране от ДФЗ. За изпълнител на ремонта е избрана фирма „ЕИС-Строителна компания” ЕООД.

Майсторите обаче все още ги няма, а проблемът със северното крило се задълбочава.

Проверка на „Марица” на място установи, че част от зида се е свлякъл и се е отворила дупка в стената на манастира.

Запознати разказаха, че от фирмата-изпълнител са били на обекта едва 2-3 пъти миналата година.

Премахнати са прозорци, както и част от мазилката в някои от жилищните помещения в крилото. Стигнало се до там, че да бъдат поставени найлони на някои от прозорците, за да се спре студът през зимата. В селото всеки ден се питат кога фирмата ще се върне, тъй като всяко забавяне крие риск стената на манастира да рухне.

Манастирът „Св. Георги Победоносец” в Белащица е паметник на културата.

Намира на 12 км от Пловдив. Изграден е през 1020 година, а на 6 май 2020 г. отбеляза 1000 години. Той е един от най-старите манастири и с труд и средства жители на селото разкрасиха двора и боядисаха отвън църквата на манастира.Свличащата се стена на светата обител обаче продължава да притеснява местните. Това накара някои от хората в селото да коментират, че манастир, издържал 1000 г. на превратностите на времето, може да бъде загубен днес заради бавещия се ремонт. Всички се чудят как стената на северното крило удържа на силното земетресение в началото на май.

По информация на „Марица” средствата за ремонта са малко над 600 хил. лева, те са осигурени по проект. Защо обаче ремонтът се бави, провери репортерът им.

Потърсени за коментар от фирмата бяха лаконични, че нямат повече договорни условия.

„Попитайте митрополията”,

бе единственият коментар от „ЕИС-Строителна компания”. Оттам отказаха повече подробности. На въпроси на редакцията до фонд „Земеделие” кога ще продължи ремонтът, какви суми и за каква свършена работа са изплатени, от Фонд „Земеделие” отговориха следното:

„Манастир „Свети Георги“ в пловдивското село Белащица има сключен договор за финансово подпомагане с ДФ „Земеделие“ от 05.06.2018 г. По проекта няма подадени заявки за плащане и съответно няма изплатени средства от страна на ДФ „Земеделие“.

След подаден сигнал към ДФ „Земеделие” от кмета на с. Белащица за наличие на нередности по изпълнение на проект за ремонт на манастир „Свети Георги“, изпълнителният директор на ДФ „Земеделие” е разпоредил проверка на проекта от страна на дирекции „Противодействие на измамите“ и „Технически инспекторат“.

Във връзка с постъпилия сигнал от ДФ „Земеделие“ са извършили проверка на място, на която е установено, че актуваните в приемо-предавателен протокол от 21.05.2019 г. строителни дейности не са извършени и изпълнението на проекта не е стартирало.

Резултатите от извършените проверки пораждат съмнение за извършено деяние, което би могло да се квалифицира като престъпление по НК.

Въз основа на резултатите от проверките е изготвен сигнал до Върховна касационна прокуратура с цел продължаване на проверката с процесуални средства. Ще бъдат предприети действия по прекратяване на договора от 05.06.2018 г.“, се казва в отговор на Фонд „Земеделие” до редакцията на „Марица”.

Представител на пловдивската митрополия не бе открита за коментар по случая. Редакцията е готова да публикува позицията им, ако бъде предоставена такава.

Няма как общината „Родопи“ да поеме ремонта на стената на манастира, тъй като манастирът е на Българска православна църква.

От гореописаната история излиза, че проблемът с ремонта на манастира все още не е решен! Оцелял над 1000 години и през робство, и издържал през различни тежки епохи, днес светата обител е пред рухване, заради безхаберието, което е основен белег на съвремието ни!

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!