Начало Общество Космическа мисия: Русия прати живи организми на нова орбита

Космическа мисия: Русия прати живи организми на нова орбита

от kritichno.e
Ракета Байконур

На 20 август в 20:13 ч. московско време от космодрума Байконур успешно излетя ракета-носител „Союз-2.1б“ с биологическия спътник „Бион-М“ №2. Това е първият апарат от серията, изпратен на полярна орбита – траектория, която се разглежда като бъдеща за планираната Руска орбитална станция (РОС).

Спътникът е голяма медико-биологична лаборатория. На борда се намират 75 мишки, около 1500 мухи-дрозофили, микроорганизми, семена на растения, бактерии и мравки. По данни на „Роскосмос“, целта е да се изследва въздействието на радиацията и безтегловността върху живите организми при нови орбитални условия.

„Важно е да разберем как полярното наклонение – различно от това на Международната космическа станция – ще влияе на организмите. Преди да рискуваме здравето на човек, трябва да имаме ясни научни данни“, коментира генералният директор на „Роскосмос“ Дмитрий Баканов, цитиран от „Российская газета“.

Участие на ученици

Мисията включва и образователен проект, наречен „В космос със своя домат“. Ученици от Русия и Беларус изпратиха в орбита 1500 семена на различни сортове домати, като част от тях са поставени и върху външната обвивка на спътника, където ще бъдат изложени на радиация и екстремни температури от –150°С до +125°С. След завръщането им на Земята ученици от три училища – в Москва, Ивье (Беларус) и Минусинск (Русия) – ще сравнят развитието на „звездните домати“ със земни контроли.

Хронология на програмата „Бион“

Серията „Бион“ е създадена за биологични експерименти в космоса:

  • 1973 г. – първият спътник, „Космос-605“, бележи началото на програмата.
  • 1973–1996 г. – проведени са общо 11 мисии с първата версия на „Бион“. На борда са изпращани маймуни-макаци, плъхове, мишки, гекони, охлюви, риби и разнообразни микроорганизми.
  • 2013 г. – стартира обновеният „Бион-М“ №1, който носи мишки, песчанки, гекони, охлюви, растения и колонии от микроорганизми.
  • 2025 г. – изстрелян е „Бион-М“ №2, за първи път на полярна орбита.

По данни на „Роскосмос“ досега са проведени 12 мисии, а настоящата е тринадесета.

Вижте още – 13 страни се включват в лунната мисия на Русия и Китай

„Бион-М“ №2 ще остане в орбита около един месец, след което ще се приземи в степите на Оренбургска област. Очаква се първите научни резултати да бъдат анализирани в следващите месеци и да послужат при разработването на технологии за бъдещи мисии към Луната и Марс.

Според експертите, програмата „Бион“ няма аналог в света и поставя Русия сред водещите държави в областта на космическите биомедицински изследвания.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ
nice fresh

Други новини