Близо 80 години след публикуването на пророческата книга „Пътят към робството“ на икономиста Фридрих фон Хайек, предупреждението ѝ изглежда по-актуално от всякога. Още през 1944 г. Хайек предвижда, че ако държавата подмени свободния пазар с централизирано планиране, това неминуемо ще доведе до подчинение на човека на волята на държавата. Тогава това предупреждение бе насочено срещу следвоенния социализъм в Европа.
Днес, пише Джон Фънд в National Review, новият му пример се намира не на Изток, а в Съединените щати – в самата Калифорния.
Бедността зад фасадата на „златния щат“
Според Фънд, щатът с най-голяма икономика в Америка има и най-висок процент на бедност в страната, ако се отчете реалната цена на живота. През 2023 г. делът на бедните достига 18,9% – над 7 милиона души.
Повече от половината от тях са латиноамериканци, а една седма – афроамериканци. В някои райони с високи цени, дори възрастни, които печелят по 100 000 долара годишно, се считат за достатъчно бедни, за да получат жилищни субсидии от държавата.
Образованието също е в упадък – Калифорния е на 37-о място в страната по образователни постижения, а хората без диплома за средно образование са четири пъти по-склонни да живеят в бедност, отколкото завършилите университет.
Общество на елита и зависимите
Както обяснява икономистът Майкъл Бърник, цитиран от Джон Фънд, днешната икономика на Калифорния напомня на британския сериал „Upstairs, Downstairs“ от 70-те години – история за богатото семейство „горе“ и прислугата „долу“. По думите на Бърник, висококвалифицираният техноелит и професионалните кадри „горе“ живеят в отделен свят от „долната армия“ на обслужващи работници, които ги хранят, превозват и обслужват.
Малцина от тези хора някога ще могат да си купят дом, да натрупат спестявания или да предадат на децата си нещо повече от дългове. Така „златният щат“ се превръща в щат на ниски доходи и ниска мобилност – нова форма на социална зависимост, създадена от собствените му политики.
„Социална справедливост“ без свобода
Фънд отбелязва, че зад риториката на „равенство и справедливост“ се крие дълбоко лицемерие. „Речите на прогресивния елит за равенство нямат почти нищо общо с начина, по който функционира икономиката на щата“, цитира той Бърник. Вместо свобода и равни възможности, Калифорния е създала икономика на привилегированите „горе“ и зависимите „долу“.
Авторът припомня, че дори личности като Уинстън Чърчил, Маргарет Тачър, Роналд Рейгън и Илон Мъск са били сред почитателите на идеите на Хайек. Но, както пише Фънд, „ново поколение мислители днес прилага предупрежденията му към либералните утопии на 21 век“.
Как Калифорния може да избегне социалния разпад
Джон Фънд отбелязва, че признаци на същия модел вече се виждат и в Ню Йорк, Чикаго и Бостън – градове, където комбинацията от високи данъци, бюрокрация и идеологическо образование създава социална пропаст.
Решението, според икономистите, е повече икономическа свобода, повече избор в образованието и реформа на наказателната данъчна система. Но, подчертава Фънд, първата крачка трябва да бъде честността – признанието, че „идеологията на равенството“ в днешна Калифорния всъщност възпроизвежда неравенството, което твърди, че се бори да премахне.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

