Начало Общество Русия затваря цикъла на батериите

Русия затваря цикъла на батериите

от kritichno.e
батерии

В условията на растящо глобално търсене на батерии и критични суровини, Русия предприема целенасочени стъпки за създаване на затворен производствен цикъл – от добив и производство до рециклиране на литиево-йонни батерии. Новите технологии вече са готови за промишлено приложение, а зад тях стои както научният капацитет на страната, така и стратегическите ѝ амбиции.

През май 2025 г. руският научен институт „Гиредмет“, част от държавната корпорация „Росатом“, представи нова, напълно разработена технология за извличане на ценни метали от литиево-йонни батерии. Методът включва двустепенен процес: първо се получава т.нар. „черна маса“ – концентрирана смес от метали, съдържаща литий, никел, манган и кобалт. Във втория етап от процеса от тази маса се извличат соли на съответните елементи с висока степен на чистота, подходяща за повторна употреба при производството на нови батерии.

батерииТехнологията е проектирана с висока адаптивност – може да обработва „черна маса“ с различен химичен състав и да бъде мащабирана според индустриалните нужди. Лабораторната установка, създадена в рамките на проекта, вече работи с капацитет от 30 кг на ден. Това я прави най-близката до практическо внедряване технология в Руската федерация в момента.

Плазмено рециклиране на графит в Санкт Петербург

Паралелно с това, от две години, учени от Санкт-Петербургския държавен университет разработват енергийно ефективна технология за възстановяване на графитните аноди, използвани в батериите. Прилаганият метод използва плазмен разряд над повърхността на течност, като по този начин позволява отделяне и пречистване на графита за повторна употреба – не само в батерии, но и в други високотехнологични изделия.

Подобни методи демонстрират потенциала за изграждане на цялостна рециклираща екосистема, в която не само металите, но и останалите компоненти от батериите ще намират нов живот.

Стартиращи компании и нишови играчи

Наред с държавните институции, иновативни стартъпи като „Руски Кобалт“ в Екатеринбург също работят върху технологии за извличане на кобалт и литий от излезли от употреба батерии. Компанията използва химико-металургични процеси за получаване на чисти метали от отработените клетки, като се цели повторната им употреба в индустрията.

Въпреки тези инициативи, мащабната преработка в Русия засега остава ограничена. Основно частни компании оперират в малки обеми, а национална система за събиране и оползотворяване на батерии все още се изгражда. Преходът към индустриален мащаб изисква инвестиции, заводи и регулаторна рамка.

Заводи от ново поколение

За да преодолее този структурен дефицит, Русия планира изграждането на специализирани заводи за преработка на батерии. Един от водещите проекти в тази насока е планираният завод в Дзержинск, чийто капацитет ще достигне до 25 000 тона „черна маса“ годишно. Това би представлявало стратегически пробив, създавайки условия за затворен производствен цикъл – от събиране на батериите, през извличане на металите, до тяхното повторно включване в производствения процес.

Производство на литий: стратегически приоритет до 2030 г.

На фона на дефицита на литий на световните пазари, Министерството на природните ресурси на Русия обяви цел да постигне производство на най-малко 60 000 метрични тона литиев карбонат до 2030 г. Основните находища се намират в Източен Сибир, Забайкалието и на Далечния изток, като към тях се насочват държавни инвестиции и международни партньорства.

Това е част от по-широката амбиция на Русия да намали зависимостта си от внос на 12 ключови редки метала и да се позиционира като конкурентен играч на глобалния пазар на батерии.

Руската държава и научна общност създават технологичната основа за преход от износител на суровини към високотехнологичен играч в глобалната индустрия на батериите. Въпреки настоящите ограничения, посоката е ясна – изграждане на вътрешен пазар за преработка, повторна употреба и производство, който да отговаря на съвременните стандарти за екология, ефективност и технологична независимост.

В дългосрочен план това ще позволи на Русия не само да затвори цикъла на литиево-йонните батерии, но и да заеме по-устойчива позиция в енергийната трансформация на света.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини