Румъния се готви да завърши един от най-амбициозните си инфраструктурни проекти, започнат още през комунистическата епоха: изграждането на напоителния канал Сирет–Бараган. Проектът, който цели да осигури гравитационно напояване на близо 400 000 хектара земеделски площи, е обявен за стратегически приоритет на страната и трябва да бъде завършен до края на 2027 година.
Канал за милиарди и напояване без помпи
Каналът, с дължина около 190 километра, ще пренася вода от река Дунав чрез свързващата артерия между язовир Калиманещи (на река Сирет) и езерото Дриду. Проектът използва гравитационен принцип, което позволява напояване без нужда от енергийно скъпи помпени станции — нещо изключително важно предвид нарастващите цени на електроенергията.
Първоначално започнат през 1986 г. по време на режима на Николае Чаушеску, каналът остава недовършен в продължение на десетилетия. През 2012 г. е направена оценка на необходимите средства за завършването му — около 3,5 милиарда евро, като в нея са включени строителни, технически и екологични разходи.
Финална фаза
Наскоро министърът на земеделието Флорин Барбу обяви, че договорът за изграждането на канала ще бъде подписан а строителството ще започне в следващите два месеца. Проектът ще бъде реализиран с финансиране от националния бюджет и европейски фондове, като се очаква до 2027 г. цялата система да бъде напълно функционираща.
„Каналът Сирет–Бараган ще осигури напояване за 10% от земеделската площ на страната и ще гарантира продоволствената сигурност на Румъния“, подчерта министър Барбу.
Според анализатори, каналът ще бъде ключов фактор за адаптацията на румънското земеделие към климатичните промени. Югоизточна Румъния, където се намира Бараганската низина, е сред най-сухите региони на страната, но същевременно разполага с изключително плодородни почви. Липсата на стабилна напоителна инфраструктура досега е била основна пречка за развитие на интензивно земеделие.
Завършването на канала ще позволи:
- Увеличаване на добивите с до 40% в засегнатите региони;
- Създаване на работни места в агросектора и строителството;
- Подобряване на конкурентоспособността на румънските агропроизводители в ЕС;
- Намаляване на риска от продоволствени кризи при суша.
Проект от миналото с визия за бъдещето
Каналът Сирет–Бараган е пример за възобновяване на стратегически инфраструктурен проект от комунистическо време, но с актуализирани технически и екологични изисквания. По информация на Министерството на земеделието, около 90 км от трасето вече са частично изградени през 80-те и 90-те години, което ще ускори значително текущите дейности.
Проектът е вписан и в Националния план за възстановяване и устойчивост (NRRP), който предвижда допълнителни инвестиции в модернизацията на напоителни и отводнителни системи.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov