Предложението за въвеждане на СМС-уведомяване при хоспитализация на здравноосигурените граждани в системата на НЗОК предизвика остра политическа полемика през тази седмица в Народното събрание. Депутатът от „Възраждане“ Петър Петров подчерта, че подобна система би ограничила милиони левове злоупотреби с фалшиви клинични пътеки, лекарства и медицински изделия.
„Кражбите не са само в пътеките – крадат и от лекарствата, и от изделията“
Според Петров, бюджетът на НЗОК за 2025 г., гласуван от партиите ГЕРБ, БСП, „Ново начало“ и ИТН, възлиза на над 9,4 милиарда лева, като над 4 милиарда са за болнична помощ. „Тези пари се крадат. Не само чрез фиктивни хоспитализации. Краде се и от милиарда, предвиден за лекарства за злокачествени заболявания, както и от 260 милиона за медицински изделия„, заяви той от трибуната.
Депутатът подчерта, че предложението за СМС-известяване е елементарна форма на защита: „Банката ми праща СМС, когато някой тегли от сметката ми. Защо НЗОК не може да ми прати съобщение, когато уж съм приет в болница, а дори не знам? Това са моите пари.“
Законопроектът беше отхвърлен, но темата остава на дневен ред
Предложението за законодателна промяна, внесено от Божидар Божанов и група депутати, предвиждаше автоматично СМС-уведомление до всеки гражданин, когато бъде отчетена хоспитализация на негово име. „Това е контрол, който държавата не иска, защото ще спре кражбите – затова и го отхвърлиха“, коментира Петров. Законопроектът беше отхвърлен от партиите ГЕРБ, БСП, „Ново начало“ и ИТН.
По думите му, сега управляващите дори планират да увеличат здравната вноска от 8% на 12%, за да „налеят още в продънения бюджет и да гонят дефицита заради еврозоната“.
SMS известия и ограничаване на злоупотребите
Идеята не е без аналог у нас. В България от септември 2024 г. вече съществува СМС-уведомяване за пациенти, които получават скъпоструващи лекарства, което показва, че технически такава система е възможна. Въпреки това, предложението за автоматично известяване при хоспитализация не мина в парламента – основно поради съпротивата на мнозинството партии и позоваване на предполагаеми високи разходи за реализация.
Петров обаче настоя: „Колкото и да струва системата – тя ще се изплати многократно с предотвратените кражби. Тези милиони могат да отидат за тежкоболни деца, за които никога не стигат пари.“
Притеснително бъдеще: повече пари, по-малко контрол
Паралелно с отказа за въвеждане на повече прозрачност, държавата продължава да налива средства в системата на здравеопазването – без структурни реформи. През последните години бюджетът на НЗОК е нараснал с милиарди, а според Петров, качеството на медицинските услуги не се подобрява.
Той завършва с предупреждение: „Ако не дадем на гражданите право на контрол, държавата ще продължи да крие кражбите. Ще събираме още вноски, но няма да получаваме здравеопазване – ще получаваме системна корупция.“
