Лекари спасиха дете, загубило съзнание след участие в опасно предизвикателство, популяризирано в социалната мрежа TikTok. Случаят е от УМБАЛ – Бургас, а медиците подчертават, че това е пореден инцидент от тревожна тенденция, при която деца и тийнейджъри се излагат на сериозни рискове в опит да подражават на „вирусно“ съдържание. Те призовават родителите да бъдат изключително внимателни и критични към това, което децата им гледат онлайн.
Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. По време на гости при приятелка, двете решават да се включат в т.нар. „предизвикателство на задушаването“ („Blackout Challenge“), като се опитват да установят коя ще издържи по-дълго без да диша. При рязкото ограничаване на дишането момичето губи съзнание, пада и удря главата си. Родителите, намиращи се в съседната стая, реагират бързо и викат линейка. Детето е прието във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас. Въпреки че раната на главата не е сериозна, лекарите установяват частична амнезия вследствие на временното лишаване на мозъка от кислород – момичето не помни инцидента, както и събития от последните две-три седмици. След няколкодневно лечение състоянието ѝ се подобрява, паметта е възстановена и детето е изписано.
Не е единствен случай
Според педиатрите случаят не е изолиран. В последните месеци във Второ детско отделение са постъпили няколко деца с различни усложнения след участие в TikTok предизвикателства – включително предозиране с лекарства. В някои случаи само няколко таблетки могат да причинят тежки увреждания на черния дроб, а в екстремни ситуации – и смърт.
„Това е много тревожна тенденция, защото виждаме как социалните мрежи пряко влияят върху здравето и живота на децата. Родителите трябва да са изключително внимателни и ангажирани с дигиталния свят на своите деца и да не се успокояват, че щом са в съседната стая, значи са в безопасност“, предупреждават лекарите.
Предизвикателството убива
Т.нар. „Blackout Challenge“ е добре позната опасна тенденция в TikTok, която предизвиква децата да спрат дишането си до загуба на съзнание, за да изпитат еуфория от временната хипоксия. Въпреки че изглежда като игра, това поведение може да доведе до трайни мозъчни увреждания, сърдечен арест и смърт в рамките на минути. От 2021 г. насам подобни инциденти са отнели живота на десетки деца по света.
През 2024 г. американски съд възобнови дело срещу TikTok, след като 10-годишно момиче почина в резултат на участие в „Blackout Challenge“. В Германия 13-годишната Анабел умира, след като се сама се удушава с колан, вдъхновена от същото предизвикателство. В Обединеното кралство родители на четири деца заведоха съдебни искове срещу платформата, обвинявайки я, че не е предотвратила разпространението на смъртоносното съдържание.
TikTok твърди, че премахва опасните видеа и блокира търсения, свързани с подобни предизвикателства. Въпреки това редица експерти и родители обвиняват алгоритмите на платформата, че продължават да препоръчват вредно съдържание на деца.
Педиатрите съветват родителите да водят регулярни разговори с децата си относно опасностите от онлайн предизвикателствата и да насърчават критично мислене. Особено при най-малките – до 3–5 години – е препоръчително дигиталните устройства да се избягват напълно.
Тревожната вълна от случаи в България и по света показва, че онлайн средата може да се превърне в реална заплаха за живота на децата, ако липсва активен родителски контрол и информираност.
