Радонът е естествен радиоактивен газ, който се образува в земните недра и прониква в сградите чрез пукнатини, фуги и отвори около инсталации. Независимо че няма цвят и мирис, той представлява сериозна опасност за здравето. Продуктите от неговото разпадане се свързват с праховите частици във въздуха и при вдишване облъчват белите дробове. Според Световната здравна организация радонът е вторият водещ причинител на рак на белия дроб след тютюнопушенето, а при непушачи – първият.
Измервания на нивата на радон в обществени сгради на територията на Бургас са извършени през 2013 г. В 23 от 49 проверени обекта тогава са отчетени стойности над допустимото ниво от 300 Bq/m³. Последвалите замервания в периода 2022–2023 г. не показват съществено подобрение. Според общинските съветници от партия „Средна европейска класа“ (СЕК), това ясно сочи, че заложените коригиращи мерки не са били изпълнени ефективно, което представлява нарушение на Наредба № РД-02-20-1 на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Проблемът далеч не е локален, а на специализирания сайт за радона може да бъдат намерени редица проучвания в цялата страна, както и препоръчителните мерки за намаляване ефекта от него.
Предложение от СЕК: 10 уреда за редовен мониторинг
На последната сесия на общинския съвет в Бургас, съветниците от СЕК предлагат закупуване на 10 съвременни уреда за моментно измерване на радон. Предложените модели са Air-Q Radon Monitor, Airthings View Plus, RadonEye RD200, PCE-RD 75 и Ecosense EcoQube – всички с доказана ефективност и в ценови диапазон от 190 до 369 евро. Целта е устройствата да бъдат използвани за редовен мониторинг в детски градини, училища, социални домове и други обществени сгради, където продължително пребивават уязвими групи. Общата стойност на предложената мярка е до 7 000 лв. за 2025 г.
Докладната записка на СЕК се аргументира и с факта, че предложението отговаря на международните здравни стандарти и на изискванията на Директива 2013/59/ЕВРАТОМ, както и на българския Национален план за действие за намаляване на облъчването от радон.
Политиката взе превес

Георги Манев
Въпреки това, предложението им отприщи едночасов спор, чиято основа беше политическа. Главното действащо лице беше Георги Манев – създателят на партия СЕК, който вече не е част от нея. Днес Манев е общински съветник, избран от листата на КОД, и е заместник-председател на групата „КОД – Български възход – Граждани за общината“. След ГЕРБ, това е най-голямата група в местния общински съвет, която подкрепя управлението на кмета Димитър Николов. Спорът за радона и здравето на децата се политизира, а в залата се чуха мнения, че Георги Манев е заплашил съветниците от ГЕРБ, че ще оттегли подкрепата си към тях, ако гласуват „за“ предложението на бившите му съпартийци. Самият Манев не отрече това. Иначе политическите настроения сред ГЕРБ бяха именно в посока подкрепа на предложението за закупуване на тези уреди.
Божидар Кънчев: Радонът не е криза, а природен факт
Секретарят на Община Бургас Божидар Кънчев потвърди, че в обхвата на дейностите по Националния план за намаляване на риска от облъчване с радон РЗИ и Националният център ще покрият абсолютно всички 148 училищни сгради на територията на област Бургас. Кънчев подчерта, че настоящата ситуация също не е резултат от човешка небрежност или авария, а от природен процес. Изненадващо той информира съветниците, че още в началото на април Община Бургас е поръчала 30 броя детектори от една от предложените марки и в момента се очаквала доставката им. Нещо, което от администрацията са премълчавали до момента.
Димитър Николов: Вече сме предприели действия
Кметът на Бургас Димитър Николов също посочи, че още преди месец е дадено разпореждане за закупуване на уредите, въпреки резервите на Министерството на здравеопазването, което не признава данни от апарати, които не са калибрирани от него. Николов уточни, че изборът на апарати е направен след обстойно проучване и е възложен на реномирана норвежка компания, чиито продукти се използват и от научноизследователски институти. Самата фирма била учудена от обема на поръчката и се питала каква аномалия се е случила в Бургас.
Кметът добави, че поради общественото напрежение, породено от дебата, общината се е почувствала принудена да действа спешно, дори с риск да използва устройства, чиито данни няма да бъдат признати от националните институции. Николов подчерта, че администрацията редовно инструктира ръководствата на детските градини да проветряват помещенията по няколко пъти на ден, за да се намали потенциалното въздействие на радона.
Общинските съветници от СЕК: съмнения и настояване за прозрачност
След като докладната на СЕК не беше приета, тримата съветници Иван Иванов, Стоян Царев и Николай Желев изразиха публично съмнение относно реалността на твърдението, че вече са поръчани 30 уреда. Те посочиха, че по време на комисиите никой от администрацията не е съобщил за такава поръчка, а впоследствие не са успели да получат потвърждение за нея нито от главния секретар на общината, нито от председателя на Общинския съвет, нито от заместник-кмета Ненов, който бил в отпуск.
„Това буди съмнение, че поръчката или не е направена, или е направена умишлено след нашето предложение, за да бъде то отхвърлено“, казаха те. Общинските съветници от СЕК обявиха, че ще следят кога и дали ще бъдат доставени въпросните апарати, както и къде ще бъдат поставени. Те посочиха, че най-голямата тревога е свързана с децата в детските градини.
И вълкът сит, и агнето цяло
През месец март кметът Димитър Николов категорично заявява, че няма да купува „апаратчета“ за измерване на радон и посочва, че е бил изнудван в тази посока. След като опозиционната партия внася предложение за закупуване на 10 уреда, голяма част от съветниците от ГЕРБ подкрепят инициативата по време на заседанията на постоянните комисии към Общинския съвет. Никой от администрацията – нито кметът, нито неговите заместници – не споделя информация, че общината вече е поръчала такива уреди. Това се променя едва по време на сесията, когато, очевидно, трябва да бъдат удовлетворени желанията на коалиционния партньор в управлението. Тогава изведнъж става ясно, че общината е поръчала въпросните машини. Предложението на СЕК се обезсмисля и е подкрепено едва от неколцина съветници. Така хем партньорът е доволен, хем се афишира дейност, полезна за хората. Нелепото в случая е, че една тема, свързана с общественото здраве, може с такава лекота да бъде политизирана и използвана за шантаж и извиване на ръце.
