Начало Общество Митрофанова: София служи на НАТО и ЕС, но българите не са срещу Русия

Митрофанова: София служи на НАТО и ЕС, но българите не са срещу Русия

от kritichno.e
Елеонора Митрофанова

В обширно интервю за списание „Международная жизнь“ посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова говори откровено за най-ниската точка в руско-българските дипломатически отношения, за ролята на историческата памет и общите духовни корени, както и за парадоксалната ситуация – на фона на официалния антируски курс, уважението към Русия сред обикновените българи остава високо.

Отношенията на историческо дъно, но хората подкрепят Русия

„Официалните отношения между Русия и България се намират на историческо дъно. Няма контакти нито на правителствено, нито на парламентарно ниво“, заявява Митрофанова. Въпреки това, тя подчертава, че контактите с отделни български политици продължават – с онези, които се интересуват от руската позиция по важни международни въпроси и не желаят да късат връзките си с Русия.

Вижте още – Костадинов: България трябва да нормализира отношенията с Русия

Съвсем различна е картината в отношенията с българските граждани. „Не си спомням място в България, където да не ме спират хора по улиците с изрази на уважение и симпатия към Русия. Това са същите хора, които доброволно поддържат паметниците и мемориалите, посветени на руските войни, загинали за освобождението на България от османско владичество и във Втората световна война“, казва дипломатът.

Тя напомня, че връзките между двата народа далеч надхвърлят рамките на дипломатическите отношения. Общата православна вяра, славянската писменост и споделените духовни корени са база за особена близост, която се запазва и в настоящите сложни времена.

3 март – празник въпреки властите

Трети мартПо думите на Митрофанова, 3 март, националният празник на България, свързан с освобождението от османско владичество, се чества тържествено в цялата страна. Но от 2022 г. руските дипломати вече не получават официални покани от българските власти.

Въпреки това, посолството, руските сънародници и приятелски НПО посещават Шипка и Плевен, където полагат венци пред паметниците на руските воини. „Идват много българи, носещи руски и български знамена. В София традиционно поднасяме цветя пред паметника на Цар Освободител Александър II. Атмосферата е много тържествена и трогателна“, споделя тя.

„Не очаквам промени“

На въпрос дали подобряването на диалога между Москва и Вашингтон може да се отрази положително на отношенията между Русия и България, Митрофанова е категорична: „Не очаквам.“ Според нея България следва безусловно линията на ЕС и НАТО, които в момента се намират в „милитаристичен унес“. София демонстрира лоялност към Брюксел и Вашингтон, модернизира армията си, присъединява се към европейските отбранителни програми и поддържа ясен антируски курс.

Посланикът отбелязва, че българското правителство продължава да обвинява Русия в „непровокирана агресия“, „военни престъпления“ в Украйна и провеждане на „дезинформационни кампании“ и „хибридни операции“ в Европа. „София следва инструкциите за свеждане до минимум или пълно прекъсване на контактите между българските институции и руското посолство“, допълва тя.

Историческата памет е жива

Въпреки официалната политика, уважението към Русия сред българите остава силно, особено заради паметта за Освобождението. В България има 580 паметника, посветени на руско-турската освободителна война.

Що се отнася до събитията около Втората световна война, Митрофанова припомня сложната роля на България, която е била съюзник на Третия райх, но цар Борис III отказва да изпрати войски на Източния фронт. „Имаше опасения, че българските войници няма да воюват срещу руснаци, а ще стрелят във въздуха или – което е още по-опасно – може да започнат да се побратимяват със съветската армия“, казва тя.

След войната в България има тежко гражданско противопоставяне, включително осъждане и екзекуции на хора, служили на фашисткия режим.

Посланикът отбелязва, че в последните години официалната пропаганда се опитва да представя съветския период като окупация, но реалните факти говорят друго. „По времето на социализма България беше 28-ма в света по жизнен стандарт, сега е на 68-мо място. Младежта напуска страната, защото не вижда бъдеще тук“, подчертава тя.

Митрофанова посочва, че в България има около 180 паметника на съветски воини, включително реални военни гробища и символични паметници. Повечето са в добро състояние, поддържани от руските сънародници и български обществени организации.

„Паметникът на Съветската армия в София беше демонтиран уж за реставрация, но ремонт така и не започна. В Пловдив опитаха да премахнат паметника „Альоша“, но местната общност и администрацията категорично се противопоставиха“, казва тя.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ
nice fresh

Други новини