През последните години страната ни се превърна от голям износител на плодове и зеленчуци в точно обратното. Държавата ни внася голямата част от храните и практически е зависима от ЕС и други съседни страни, загубвайки хранителен суверенитет.
Във ,,Възраждане” все по-често започнаха да се получават сигнали от фирми на Българската асоциация на билкарите за проблеми в един традиционен сектор за България – добивът, преработката и износа на лекарствени растения-билки. Този бранш традиционно е давал препитание на голяма част от населението в страната и е допринесъл за авторитета ни на този пазар.
Производството на билки е пряко свързано с хранителната, козметичната и фармацевтичната промишленост и това прави тези продукти обществено значими.
Години наред държавата е събирала такси за природоползването, без да е ясно какво им е било предназначението и по какъв начин са изразходвани. Те са създавали и една допълнителна административна тежест на берачи и преработватели, целяща и създаване на работа на администрацията и съмнения за корупция.
Култивирането на билки и подправки днес е намаляло с пъти и ние сме изместени от страни с добри селскостопански политики. Като резултат от всичко това ние се превръщаме и във вносител на много дори традиционни за нас видове билки. За проблемите в този сектор не се говори и не се анализират причините и възможностите.
Административна тежест
Сега се оказва, че базите за преработка трябва да работят по две административни регулации, защото преди време правителството на Иван Костов е решило да прехвърли контрола върху брането на гъби на Министерството на земеделието, а билките – на МОСВ, въпреки че хората, занимаващи се с тази дейност, са едни и същи, въпреки че и двата ресурса са пряко свързани с екологията.
През последните години този сектор страда и от сътресения в резултат на известни геополитически фактори и от „Възраждане“ ще настояват да се предприемат стъпки за уеднаквяване на законодателството и за набелязване на правилните решения с цел поддържане на този традиционен бранш за България.
Натрупаните познания в населението много лесно могат да се изгубят, тогава когато единствената задача на държавата е да “регулира” чрез такси. От “Възраждане” посочват за техен приоритет грижата, както за бизнеса, така и за хилядите работещи в него.
„Проблемът с намаляването на населението и превръщането на страната в демографска пустиня е отдавнашен наш приоритет и неговото решение може да дойде чрез подпомагане на тези специфични сектори“, посочват в прессъобщение от „Възраждане“.
