Как Великата китайска стена е започнала да се „самопредпазва“ от разруха

китай великата китайска стена

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Великата китайска стена е защитена от ерозия чрез „био кора“ от мъхове, лишеи и цианобактерии, както някога тя е предпазвала Китай от северни нашествия.

Стената, строена и възстановявана многократно между около 200 г. пр.н.е. и династията Мин, продължила от 1368 до 1644 г., някога се е простирала на повече от 8800 км. Днес обаче по-малко от 6 % от общата ѝ дължина е добре запазена, а повече от половината е изчезнала или е силно разрушена.

Много участъци от стената са изградени с трамбована пръст, при която естествени материали, включително почва и чакъл, са били уплътнявани, за да се създадат предпазни структури.

Бо Сяо от Китайския земеделски университет в Пекин и колегите му са взели проби от 600-километров участък от стената и са установили, че повече от две трети от нея е покрита с био кора.

Екипът е установил, че слоят от лишеи, мъхове и цианобактерии допринася за укрепването на стената, като я запазва суха и я предпазва от ветрова и водна ерозия. Биокората действа и като изолатор, намалявайки екстремните температури и понижавайки въздействието на солеността.

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!