Днес вероятно няма нито една държава в света, чиято икономика да няма дългове. Дълговете присъстват в една или друга степен във всички сектори: държавен (държавен дълг), финансов, нефинансов (реален сектор на икономиката), сектор на домакинствата (дългове на физически лица). Общият дълг на всяка страна се състои от вътрешен и външен.
Първият представлява задължения към кредитори и заемодатели, които имат статут на местно лице.
Второто е задължения към нерезиденти, които могат да бъдат чуждестранни държави, частни банки, други финансови институции, чуждестранни инвеститори, закупуващи дългови ценни книжа на страната длъжник (обхватът на такива инвеститори е широк: от централни банки до лица от други държави).
Трябва да се отбележи, че статистическите служби на дадена държава не винаги дават обща картина на външния дълг на страната. По правило се дава само част от тази картина, а именно външният дълг на публичния сектор на икономиката. Защото това е много значим показател. Ако нивото на външния държавен дълг достигне критична стойност, това заплашва държавата с неизпълнение на държавния дълг с всички произтичащи от това проблеми. Показателят за публичния външен дълг се следи не само от властите на дадена държава, но и от трите големи рейтингови агенции (S&P, Moody’s и Fitch).
Международният валутен фонд, Световната банка и институциите от системата на ООН не поддържат подробна статистика за общия външен дълг на държавите.
Няколко други организации участват в статистиката на външния дълг. Например Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) отдавна е създало и поддържа информационна и статистическа база данни, наречена The World Factbook. Информацията в този блок обаче не е актуализирана от дълго време. Повечето от данните са от 2016 г.
Неотдавна открих друг източник на статистика за външния дълг на държавите, в който данните се актуализират своевременно и базата данни съдържа данни за външния дълг към 2023 г. Това е CEIC Data, която е съвместно подразделение на известните инвестиционни и финансови компании CITIC и CAIXIN и събира и предоставя на клиентите си макроикономически данни за 195 държави повече от 20 години. Още преди няколко години достъпът до част от тези данни беше отворен за всички. Включително данни за външния дълг. Представянето на външен дълг може да бъде както от страна на кредиторите (вземания по дълг), така и от страна на длъжници (задължения по дълг). CEIC Data предоставя картина на външния дълг от страна на страните длъжници. И ето как изглежда топ 20 в класацията за този показател към 2023 г. (трилион долара):
САЩ – 32,9
Великобритания – 8,7
Япония – 4,34
Холандия – 3,79
Франция – 3,28
Ирландия – 3,26
Италия – 3.10
Германия – 2,81
Канада – 2,65
Китай – 2,45
Швейцария – 2.30
Австралия – 1.90
Хонконг – 1,82
Испания – 1,67
Бразилия – 1,49
Швеция – 1.03
Мексико – 0,88
Сингапур – 0,82
Норвегия – 0,74
Южна Корея – 0,67
За справка ще ви информирам, че Руската федерация е извън топ 20, тя е на 29-то място с показател от 282 милиарда долара.
Съединените щати се нареждат далеч пред всички други страни в света. Външният дълг на САЩ е приблизително равен на общия външен дълг на следващите девет държави в списъка. Прави впечатление също, че в списъка на топ 20 повечето страни принадлежат към групата на икономически развитите страни.
Този списък включва всички страни от G7 и всички те са в топ 10. Неволно се прокрадва подозрението, че тайната на успеха на така наречените икономически развити страни не е в това, че имат някакви вътрешни източници на икономическо развитие, а в това, че знаят как да вземат заеми от външните пазари и да „процъфтяват“ чрез увеличаване на външния дълг.
Разбира се, много от първите 20 държави, изброени по-горе, са не само получатели на заеми и заеми, но и действат като кредитори и заемодатели. Но ако сравните международни дългови искове и международни дългови задължения, много от тях се оказват нетни длъжници (превишението на задълженията над вземанията). Това е особено вярно в Съединените щати. Според моите оценки, базирани на данни на МВФ за международната инвестиционна позиция на Съединените щати, в края на 2022 г. дълговите задължения на САЩ от кредитен характер надвишават дълговите изисквания от кредитен характер с 13 трилиона.
The Economist: Германия губи индустрията си. Кои концерни загиват или се изнасят?
В съответствие със стандартите на Европейския икономически и валутен съюз размерът на публичния дълг не трябва да надвишава 60% от годишния БВП. Такива стандарти за общия външен дълг няма, но според повечето експерти е желателно той да не надвишава 100% от БВП. Логиката тук е ясна. За да обслужва външния дълг, страна с дълг над 100 процента трябва да осигури растеж на БВП, от който да се плащат лихви. Но през последните години средният глобален темп на растеж на БВП е много скромен; такъв темп може да не е достатъчен за обслужване на външния дълг. Множество изследвания показват, че растежът на световния БВП безнадеждно изостава от растежа на външния дълг на страните.
В същото време много така наречени икономически развити страни вече са преминали споменатия праг от 100 процента от БВП. В края на миналата година рекордьори по относително ниво на външен дълг в тази група страни са следните страни (% от БВП): Кипър – 849; Малта – 691; Ирландия – 549; Холандия – 382; Гърция – 323. Разбира се, тези страни имат своя специфика: националната икономика е малка, но има доста ясно изразени признаци на офшорки и „специални зони“.
В групата на лидерите по отношение на относителното ниво на външния дълг попадат и следните водещи западни страни (% от БВП): Великобритания – 287; Швейцария – 285; Швеция – 172; Португалия – 164; Италия – 143; Норвегия – 133; Канада – 127; САЩ – 123; Дания – 119; Франция – 112; Испания – 112; Австралия – 111; Белгия – 104.
Засега в относително безопасна зона (под нивото на 100% БВП) от групата на икономически развитите страни (към края на миналата година, % от БВП) остават: Германия – 65; Финландия – 71; Австрия – 78; Нова Зеландия – 82; Япония – 98.
Държави с коефициент на външен дълг под 10 процента от БВП обикновено са трудни за намиране на картата на света. Примерите включват Афганистан (7%), Либия (9%), Ботсвана (8%).
В сравнение с повечето икономически развити страни, Русия с показател за външен дълг, равен на 13,67% от БВП, изглежда повече от скромно. Между другото, двете водещи икономики от групата БРИКС също имат скромни показатели: Китай – 13,55%; Индия има 16,83%. Останалите страни от БРИКС са със следните показатели: Бразилия – 72%; Южна Африка – 66%.
Доста широко използван относителен показател за външния дълг на една страна е неговата стойност на глава от населението. Ето кои са водещите страни по този показател (хиляди долари на глава от населението през 2022 г.):
Ирландия – 628,5; Швейцария – 262,5; Хонконг – 248,2; Малта – 223,0; Холандия – 215,6; Норвегия – 134,0; Великобритания – 130,0; Люксембург – 114,7.
В САЩ тази цифра доближава границата от $100 хиляди (през 2022 г. стойността й е $98,1 хиляди). Що се отнася до Русия, нейната цифра изглежда много скромна – 1,97 хиляди долара на глава от населението. Китай има още по-малко – 1,74 хиляди долара.
Някои експерти се опитват да използват друг относителен показател за външния дълг. Те съпоставят размера на външния дълг с националното богатство на страната. Това сравнение е съвсем логично, тъй като националното богатство може и дори трябва да се разглежда като обезпечение на дълга.
Друго нещо е, че статистика за националното богатство в много страни изобщо не се води. Но от много години швейцарските банки UBS и Credit Suisse провеждат съвместен проект за оценка на националното богатство на страните по света. Резултатите от оценките се представят под формата на годишни доклади, наречени Global Wealth Report. Докладът за 2023 г. беше публикуван наскоро. Въз основа на данните от доклада е възможно да се оценят показателите за външния дълг на страните спрямо националното им богатство. Оказва се, че в света има няколко страни, чийто външен дълг надхвърля стойността на националното им богатство. Такъв дълг може да се счита за „прекомерен“. Дори е трудно да си представим как такива страни могат да се измъкнат от външния дълг. Ето кои са рекордьорите по относително ниво на външен дълг към края на 2022 г. (% от националното богатство):
Ирландия – 357; Судан – 284; Монголия – 225; Малта – 179; Бахамските острови – 110. Ясно е, че тези държави или са изключително изостанали, или имат признаци на офшорка. Оттук и прекомерното относително ниво на външния дълг.
Но се оказва, че дори в групата на икономически развитите страни тази цифра е много внушителна. Някои държави ще трябва да пожертват една четвърт, една трета или дори половината от националното си богатство, за да изплатят външния си дълг. Ще дам данни за външния дълг на някои западни страни (% от националното богатство): Холандия – 77,8; Великобритания – 54,5; Швейцария – 47,6; Гърция – 39,3; Испания – 32,2; Италия – 28.1.
Цифрата за САЩ също е впечатляваща: 23,5%. Оказва се, че за изплащане на гигантския външен дълг САЩ в момента ще трябва да пожертват почти една четвърт от националното си богатство.
Отново, в сравнение с много страни, Русия и Китай изглеждат много, много скромни по отношение на външния дълг, свързан с националното богатство: в Русия той е 6,43%; Китай има 2,90%. Вярно, за останалите три страни от групата БРИКС той е значително по-висок: за Индия – 52,10%; в Бразилия – 44,11%; Южна Африка има 28,40%.
В заключение отбелязвам , че според последните оценки общият външен дълг на всички страни в света през 2023 г. достигна 76,56 трилиона долара, което възлиза на 80 процента от световния БВП.