През последните дни социалните мрежи се изпълниха с внушителни постове, твърдящи, че Дубай е започнал изграждането на 93-километров закрит град – нещо като климатизиран футуристичен мегаполис, който щял да събере цялата инфраструктура, услуги и живот под един покрив. Новината звучи впечатляващо, но за съжаление – не е вярна. Това, което наистина съществува, е проектът THE LOOP – мащабна, но все още концептуална идея за устойчива градска инфраструктура, разработена от архитектурната фирма URB.
И макар някои илюстрации и описания в социалните мрежи да подсилват усещането за „закрит град“, истината е далеч по-умерена – и същевременно достатъчно интересна.
Какво всъщност представлява THE LOOP?
Представен през 2023 г., THE LOOP е пешеходна и велосипедна магистрала, дълга 93 километра, която трябва да свърже ключови райони на Дубай. Проектът е част от визията на емирството да се превърне в т.нар. „20-минутен град“, в който 80% от жителите могат да стигат до работа, училище, магазини и услуги без автомобил – пеша или с колело.
Концепцията предвижда тази лента за активно придвижване да бъде напълно климатизирана, за да бъде използваема целогодишно, включително при високите температури в Персийския залив. Съоръжението няма да бъде „град“ в класическия смисъл, а по-скоро устойчив зелен коридор, който пресича целия град и предлага на обитателите му здравословен и екологичен начин на придвижване.
Не indoor city, но близо
Идеята за indoor city – т.е. затворен град, изцяло под покрив – не е чужда на Дубай. През 2014 г. там беше обявен проектът Mall of the World – град в града, с търговски улици, жилища, хотели, театри и болници, всичко разположено под климатизиран купол. Този проект така и не беше реализиран. THE LOOP обаче носи някои от тези елементи – макар и в значително по-функционален и насочен към придвижване вид.
Според разработчика URB, проектът ще включва:
- две ленти – за пешеходци и велосипедисти,
- енергийно ефективно покритие, което регулира температурата,
- вградени озеленени зони, вертикални ферми, водо- и енергоспестяващи технологии,
- интелигентни подове, които ще преобразуват стъпките на хората в енергия,
- и дори мобилно приложение, което ще възнаграждава физическата активност с точки за различни услуги.
Всичко това звучи амбициозно, но… все още не е реалност. THE LOOP не е одобрен като инвестиционно начинание от държавата, не е стартирал и не се строи. Проектът е в предварителна фаза и в момента се търсят публично-частни партньори, които да го подкрепят. Най-оптимистичният сценарий е първите участъци да започнат изграждане през следващите 5 до 10 години.
THE LOOP отразява стремежа на Дубай да бъде лидер в устойчивия урбанизъм и да предложи алтернатива на автомобилната зависимост. Идеята – градът да се „ходи“, а не да се „кара“ – звучи смело за място, известно с магистрали и небостъргачи. Ако се реализира, проектът ще бъде първи по рода си в света.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

