Заради политиката на Англия почти всички кравеферми затвориха, стопани предлагат последните животни за психотерапия

Това е Великобритания в 2023 година. Или една кравеферма. Доскорошна ферма за млечни крави. Политиката в областта на селското стопанство докара Обединеното кралство до там, че през последните по-малко от 30 години са затворили над 28 хил. ферми за производство на мляко. Е, някои от тях не са затръшнали напълно кепенците, а са променили предназначението си, както е модерно да се казва сега.

„Мораг, внушителна крава с меча черно-бяло козина, излиза от основния обор във фермата Дъмбъл в Северна Англия и е готова да посрещне гостите си. Посетителите идват от далеч във фермата близо до Бевърли в Източен Йоркшир, но не за да си купят прясно или кисело мляко, сирене или кашкавал, а за да се … поглезят с Мораг и нейните посестрими“, пише Франс прес.

Фиона Уилсън и нейните помощници от фермата Дъмбъл се виждат принудени да започнат „да предлагат сесии за гушкане на крави през февруари„, когато става ясно, че икономическите трудности на съвременното млечно животновъдство са станали нетърпими и трябва да продадат животните си и да затворят.

Собствениците на фермата Дъмбъл търсят „диверсификация“, тъй като резкият спад в цената на млякото и високата инфлация са съсипали бизнеса им с млекопроизводство. Икономическите затруднения принуждават фермерите да изоставят отрасъла през последните десетилетия, допълва Франс прес.

Според изследователска справка на библиотеката на Камарата на общините през 1950 г. в Обединеното кралство е имало 196 хил. млечни ферми. Към 1995 г. те са едва 35 700. По-ниските цени на млякото и нарастващите разходи за енергия, горива, фуражи и торове след избухването на войната в Украйна преди 20 месеца са пирон в ковчега на много други. В последното си проучване сред основните изкупвачи на мляко Съветът за развитие на земеделието и градинарството, който представлява фермерите, изчислява, че през октомври 2023 г. във Великобритания е имало едва 7500 млекопроизводители.

За ферма Дъмбъл наводненията през шест от последните седем години са допълнително предизвикателство, което оставя фермата под вода често в продължение на месеци. Уилсън казва, че тя и партньорите ѝ във фермата, сред които са съпругът ѝ и брат ѝ, са работили по 14 часа всеки ден от годината и въпреки това са на загуба. „Невъзможно е да се живее по този начин.Просто нямаше бъдеще. Просто не стигахме доникъде„, казва тя.

През януари 2022 г. фермерите решават да разнообразят дейността си и продават млечното си стадо, освен петте крави, с които не могат да се разделят. „Те наистина бяха наши приятелки, с благи приятелски натури“, казва Уилсън. „Помислихме си, че може би бихме могли да се опитаме да се занимаваме с гушкане на крави, просто за да изкараме малко пари в допълнение към нашата схема за опазване на околната среда, а също и за да ангажираме хората с това, което правим тук“, цитира ги Франс прес

„Някои хора обичат да се занимават с кучета, котки или коне, а други смятат, че кравите са животните, с които искат да бъдат“, казва Уилсън. „Хората идват за облекчаване на безпокойството и го получават от общуването с животните. Това е вид терапия.“

Фермата подготвя кравите в продължение на месеци, преди да покани клиентите да дойдат и да ги прегърнат – и кравите се оказаха щастливи. „Те са любопитни животни. Интересуват се, когато хората идват да ги видят“, казва Уилсън.

Преживяването, което включва и образователни дейности за опазване на околната среда и устойчиво земеделие, привлича двойки, семейства и любители на кравите от цялата страна. Билетите на стойност 50 паунда (около 113 лв.) на човек се продават за месеци напред.

Вътре в обора кравите се радват на почесването под брадичките им докато преживят и на меката им козина от плащащите за това взаимно удоволствие посетители.

Стивън Клус казва, че е изненадал с това преживяване съпругата си, която обича кравите. „Обичам всички животни, а да можеш да погалиш голямо животно е наистина страхотно“, казва той.

„Те са толкова лесни за чесане. Не мислех, че това ще ми се стори релаксиращо, но те просто са толкова пухкави. Това е много терапевтично занимание“, каза съпругата му Ема Клус.

Когато сеансите приключат, посетителите се изкарват извън обора на слънце, където ги чака Мораг. Тя вдига глава към небето, докато посетителите четкат и галят мекото ѝ и космато виме, предизвиквайки усмивки и възторг у посетителите във фермата Дъмбъл.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!