От Формула 1 до Кристиано Роналдо – златните инвестиции на Саудитска Арабия в спорта

Миналата седмица Саудитска Арабия беше обявена за единствения кандидат за домакин на Световното първенство по футбол през 2034 г. – голям успех, който следва поредицата от спортни придобивки на най-високо световно ниво за кралството, пише агенция Франс прес.

Монархията от Персийския залив се опитва да привлече туристи и инвестиции, тъй като се опитва да диверсифицира икономиката си от петрола. Ето някои от стъпките, които превърнаха Саудитска Арабия в основен играч в областта на спорта.

Зимни спортове

Саудитска Арабия, предимно пустинна страна, където летните температури достигат 50 градуса по Целзий, повдигна вежди през октомври миналата година, когато беше избрана за домакин на Азиатските зимни игри през 2029 г. Събитието, което вече си навлече гнева на природозащитниците, ще се проведе в НЕОМ – мегаполис в процес на изграждане на стойност 500 млрд. долара, който се планира да бъде целогодишен комплекс за зимни спортове.

Пет години по-късно, в същата година, в която ще се проведе Световното първенство по футбол – 2034, столицата Рияд ще организира Азиатските игри – събитие съпоставимо с Олимпийските игри. Домакинството на Олимпийски игри е „крайната цел“ на кралството, заяви през август миналата година министърът на спорта принц Абдулазиз бин Турки Ал Файсал.

Формула 1

Бляскавият свят на Формула 1 се пренесе през 2021 г. в Джеда, град на Червено море, който е входна врата за поклонниците към Мека, с нощно състезание по крайбрежието. Това е една от четирите Гран при, които ще се проведат в богатия Персийски залив тази година. Останалите са в Бахрейн, Катар и Абу Даби (ОАЕ).

Футбол

Клубовете от Саудитска Арабия, подкрепяни от държавния инвестиционен фонд, направиха големи покупки тази година, като се започне с подписването на договор с Ал Наср за Кристиано Роналдо през януари за две години и половина, като се твърди, че трансферната сума е 400 млн. евро.

Това отвори вратата за носителят на „Златната топка“ Карим Бензема се присъедини към Ал Итихад, Неймар напусна притежавания от Катар Пари Сен Жермен и премина в Ал Хилал. Но освен тях и други звезди в края на кариерата си се насочиха към саудитската професионална лига.

През октомври 2021 г. финансиран от Саудитска Арабия консорциум завърши поглъщането на клуба от английската Висша лига Нюкасъл след продължителни спорове с регулаторните органи във Великобритания.

Феновете на дългогодишния „спящ гигант“, който от години е в противоречие с предишния собственик, отпразнуваха това, като си сложиха арабски забрадки на стадион „Сейнт Джеймсис Парк“. Оттогава представянето на Нюкасъл се подобри и той се класира за участие в Шампионската лига през този сезон.

Междувременно Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното клубно първенство в края на декември, както и на Купата на Азия през 2027 г., която ще бъде и генерална репетиция за Световното първенство. Страната кандидатства и за провеждането на Купата на Азия за жени през 2026 г.

Голф

Саудитските пари промениха облика на професионалния голф, след като през юни новосъздадената компания LIV Golf, след съдебна битка с утвърдените американска PGA и европейската професионална голф асоциация, обяви шокиращо сливане със своите конкуренти.

Сделката се очаква да бъде финализирана в края на декември, следва двегодишна война, в която LIV привлече играчи срещу огромни суми, което накара американските и европейските вериги да ги лишат от право на участие в някои техни турнири, включително – в случая с Европа – от участие в престижната Ryder Cup.

Бившият номер едно в света Дъстин Джонсън през първия си сезон в саудитската лига спечели 35 млн. долара от наградни фондове – в допълнение към 150 млн. долара, които според различни информации е получил само за това, че се е съгласил да премине да играе в лигата на саудитците.

Бокс

Когато световният шампион в тежка категория Тайсън Фюри спечели двубоя срещу ММА звездата Франсис Нгану, това беше поредната битка от висок ранг в Саудитска Арабия.

Антъни Джошуа, друг британски боксьор в тежка категория, се е биел два пъти в Саудитска Арабия, като всеки път е получавал големи суми. Джошуа спечели реванша си срещу американеца Анди Руис в спортния град на крал Абдула през декември 2019 г., преди да се завърне през август миналата година, когато беше надвит от украинеца Олександър Усик.

Тенис

Тазгодишният Next Gen ATP Finals, в който участват най-добрите млади играчи при мъжете, ще се проведе в Джеда през декември. Беше съобщено също, че Саудитска Арабия е основен кандидат за домакин на тазгодишните финали на WTA (женската тенис асоциация), преди за организатор да бъде обявен Канкун в Мексико.

Крикет

Миналата година Saudi Aramco, най-големият износител на петрол в света и една от най-богатите компании, започна да спонсорира големи събития, организирани от Международния съвет по крикет, включително еднодневните и женските световни купи за мъже и жени.

Автомобилизъм

Рали Дакар, което първоначално се провеждаше между Париж и сенегалската столица Дакар, чието име носи, от 2020 г. насам се провежда на суровия пустинен терен в Саудитска Арабия.

Конни състезания

Арабският кон е една от най-древните породи коне. Саудитска Арабия е на преден план в конните надбягвания с Купата на Саудитска Арабия с награден фонд от 20 млн. долара – най-богатото състезание в света. Изданията през 2021 г. и 2022 г. бяха спечелени от коне, собственост на Саудитска Арабия, включително победата на Emblem Road миналата година. Японският кон Panthalassa спечели тазгодишното състезание през февруари.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!