Messenger става изцяло криптиран. Но ще го четат ли властите?

Facebook въвежда криптиране „от край до край“ за личните съобщения и обаждания в платформата и в Messenger, съобщи Meta, компанията собственик на двете свързани социални мрежи, съобщава Axios.

Защо това е важно? Услугата за пълно криптиране, която ще обхване и Instagram на последваща дата, която предстои да бъде определена, е победа за защитниците на неприкосновеността на личния живот, които настояват технологичните компании да приемат тази практика, за да защитят потребителите.

От години Facebook обещава тази функция, а Messenger от 2016 г. разполага с опцията хората да включват криптиране от край до край (E2EE). Сега платформата „променя частните чатове и обаждания в Messenger, за да бъдат криптирани от край до край по подразбиране“, пише в своя публикация ръководителя на Messenger Лоредана Крисан.

„Работихме в тясно сътрудничество с външни експерти, учени, адвокати и правителства, за да идентифицираме рисковете и да изградим смекчаващи мерки, за да гарантираме, че поверителността и безопасността вървят ръка за ръка.“

Отделно от това Meta премахва комуникацията между приложенията от средата на декември. Така че потребителите на Instagram вече няма да могат да чатят с акаунти във Facebook и обратно.

През 2019 г. официални лица от САЩ, Великобритания и Австралия изпратиха на Facebook писмо, след като платформата обяви преминаване към криптирани съобщения, с искане да спре прилагането им поради опасения на правоприлагащите органи за експлоатация на деца и други престъпления.

Тази година законодателите на места, включително в САЩ, ЕС и Великобритания, разглеждат законопроекти за безопасността на децата, които включват разпоредби за сканиране на криптирани съобщения от страна на властите. На въпроса как компанията ще отговори на тези опасения, говорител на Meta заяви пред Axios, че криптирането „помага да се предпазят хората“ от хакери, измамници и престъпници.

„Не смятаме, че хората не искат да четем личните им съобщения, затова сме разработили надеждни мерки за безопасност, за да предотвратяваме, откриваме и се борим със злоупотребите, като същевременно поддържаме онлайн сигурността“, каза говорителят на Meta в изявление, изпратено по електронната поща на изданието.

„В наскоро публикувания ни доклад подробно са описани тези мерки, като например ограничаване на възможността лица над 19 години да изпращат съобщения на тийнейджъри, които не ги следват, и използване на технологии за идентифициране и предприемане на действия срещу злонамерено поведение. Тъй като въвеждаме криптиране от край до край, очакваме да продължим да предоставяме на правоприлагащите органи повече доклади от нашите колеги благодарение на работата ни в отрасъла за осигуряване на безопасността на хората“, заяви говорител на Meta.

Софтуерните инженери на Meta Джон Миликан и Рийд Райли заявиха в публикация в блога си, че „все още са във фазата на тестване на груповите съобщения и някои други продукти“, като например Instagram Direct Messages. „В Instagram в момента тестваме „изчезващи съобщения“ за индивидуални разговори в Instagram Direct в избрани държави“, заявиха те.

Говорителят на Meta заяви, че „нямаме график, който да споделим, за това кога ще започнем да криптираме съобщенията“ в Instagram.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!