New York Times: Колумбия ще стерилизира хипопотамите на Пабло Ескобар

През 80-те години на XX век наркобаронът Пабло Ескобар организира своя мини зоологическа градина в имението си с различни екзотични животни от цял свят. Сред тях са и четири хипопотама внесени от Африка. Когато Ескобар е убит през 1993 г., повечето от животните – зебри, жирафи, кенгурута и носорози – умират или са прехвърлени в различни зоологически градини в страната и извън Колумбия.

Но не и четирите му хипопотама. Те побягват в джунглата и се чувстват чудесно на местна почва. Може би твърде добре. Според официални данни около 170 хипопотама вече се разхождат на свобода из Колумбия, а популацията им трябва да бъде контролирана, тъй като може да нарасне до 1000 животни до 2035 г., което представлява сериозна заплаха за екосистемата на страната, съобщава New York Times.

Този месец, след години на дебати какво да се прави с ненаситните тревопасни животни, колумбийските власти обявиха план за стерилизация на някои от тях, евентуално евтаназия на други и преместване на някои от тях в резервати в други държави. В петък един от служителите заяви, че четири хипопотама – два възрастни женски и два млади мъжки – вече са били стерилизирани по хирургичен път.

„Намираме се в надпревара с времето по отношение на трайните въздействия върху околната среда и екосистемите“, заяви в изявление Сусана Мухамад, министър на околната среда на Колумбия. Колумбийските служители описват хипопотамите като агресивен и инвазивен вид, който няма естествени неприятели в Южна Америка.

Синът на Пабло Ескобар, Хуан Пабло Ескобар, пише в книгата си „Пабло Ескобар: моят баща“, че в началото на 80-те години баща му е пътувал до център за развъждане на диви животни в Далас, където е договорил четири жипопотама – две женски и двама мъжки – да бъдат докарани в имението му Хасиенда Наполес. Луксозното имение разполагала с летище, хеликоптерна площадка, басейни и арена за бикоборство с 1000 седящи места.

След като през 1993 г. г-н Ескобар е убит при престрелка със силите за сигурност на покрива на къща в Меделин, хипопотамите му избягват в джунглата. Животните, за добро или за лошо, се превръщат в разпознаваеми талисмани в Колумбия, увековечени в скулптури, включително една от тях на гигантски розов хипопотам на име Ванеса, която посреща посетителите на бившето имение на Ескобар, превърнато сега в увеселителен парк.

В Съединените щати новинарските медии ги наричат не толкова благородно „кокаинови хипопотами“.

През 2009 г. ловна дружинка, включваща колумбийски войници, с надеждата да спре разпространението на хипопотамите извън имението на г-н Ескобар, застреля и уби един от тях на име Пепе. Ловът предизвиква обществено недоволство, подхранвано от публикуването на снимка, на която войниците позират с мъртвия хипопотам. По-късно съдия в Меделин прекратява лова на партньорката на Пепе и тяхното потомство.

Но 30-годишното бездействие на правителството позволи на хипопотамите да се размножават далеч от родното им местообитание в Африка на юг от Сахара. Сега близо 170 хипопотама живеят в река Магдалена, основната река на Колумбия.

Целта на правителството е да стерилизира 40 хипопотама годишно. Но стерилизирането на хипопотам не е като кастрирането на котка.

Хипопотамите могат да тежат повече от три тона и прекарват по-голямата част от дните си, въргаляйки се във водата, така че е най-лесно да бъдат уловени през нощта. Експертите твърдят, че обикновено се упояват със стрелички и се подлагат на операция, където и да паднат. Експертите твърдят, че ако след убожсане със стрела влязат във водата, могат да се удавят.

„Тази процедура е много опасна, тъй като ветеринарният лекар трябва да е много опитен, за да действа възможно най-кратко време, преди да се събуди животното“, казва Герман Хименес, биолог в Папския университет „Хавериана“ в Колумбия. Хипопотамите са много опасни и агресивни животни. Годишно най-много човешки жертви от нападения на диви животни в Африка се пада не на лъвовете, а на хипопотамите.

Изследователите предупреждават, че ако хипопотамите не бъдат контролирани, те могат да изместят други бозайници, като ламантини и капибари, и че голямото количество отпадъци, които произвеждат, може да промени водните екосистеми, като доведе до вреден цъфтеж на водорасли. С разпространението на хипопотамите те могат да влязат в по-чест контакт с хората.

Д-р Хименес изрази загриженост относно набелязаните до момента планове, като заяви, че те „не са достатъчни, за да се контролира“ експлодиращата популация на хипопотамите. Според него, ако хипопотамите не бъдат премахнати напълно, Колумбия трябва да обмисли „да живее с този вид за постоянно“.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!