Начало Любопитно Хуманоидните роботи, тяхното бъдеще и груповият интелект

Хуманоидните роботи, тяхното бъдеще и груповият интелект

от kritichno.e

Производител на роботи от Шънджън наскоро разкри програма за съвместно практическо обучение на хуманоидни роботи в завод за електрически превозни средства, където десетки от неговите роботи изпълняват координирани задачи в множество сценарии и видове работа. Това пише в своя статия Global Times.

UBTECH заяви, че това е първата по рода си инициатива в света, представляваща голяма стъпка към изграждането на универсална „система за групов интелект“ за хуманоидни роботи. Десетки хуманоидни роботи, произведени от компанията, в момента провеждат съвместно обучение с множество единици, множество сценарии и множество задачи в интелигентния завод Zeekr 5G на Geely. По време на тази тренировъчна сесия компанията за първи път въведе „групов интелект“ в хуманоидните роботи. Те проектираха софтуерна архитектура за групи хуманоидни роботи, наречена BrainNet, и допълнително Internet of Humanoids (IoH), централен хъб за мрежово свързване на хуманоиден интелект.

Хуманоидните роботи бързо напредват и все повече се прилагат в промишлени условия. Най-общо казано, тези роботи са оборудвани с визуални, слухови и други сензорни технологии, което им позволява да разпознават обекти и да разбират прости команди. Въпреки това, точността на възприятието и стабилността им в сложни среди все още се нуждаят от подобрение, каза Гуо Тао, ангел инвеститор (бизнес ангел) и старши експерт по изкуствен интелект, пред Global Times.

Що се отнася до мобилността, те могат да извършват основни действия за ходене и хващане, въпреки че тяхната гъвкавост и прецизност са по-ниски от тези на квалифицирани работници. По отношение на интелигентното взаимодействие, тези роботи могат да се справят с основно сътрудничество и прости команди, но все още се затрудняват със сложна комуникация, отбеляза Гуо.

Бъдещите роботизирани системи ще се сблъскат с по-големи и по-сложни изисквания, изискващи внимание не само към мащаба, но и към надеждността, стабилността, гъвкавостта, интелигентността и сигурността, каза Цяо Хонг, академик в Китайската академия на науките, по време на две сесии, според China News Service. Технологията за роботика на Китай е напреднала бързо, значително стеснявайки пропастта с водещите международни стандарти. През последните три години инсталациите на промишлени роботи в Китай са съставлявали повече от половината от световния общ брой, докато технологията за хуманоидни роботи се развива бързо, отбеляза Цяо, цитиран от Global Times.

Колко далеч можем да стигнем?

Робот „отвлича“ други роботи

Експеримент, проведен преди няколко месеца в Китай, показа колко бързо машините могат да се обучават. Робот с изкуствен интелект убеди 12 други роботи да избягат с него „у дома“. Далеч по-интересно е как машините успяват да развият дефиниция за „дом“ и да последват своя „колега“.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини