Дъгови облаци изрисуваха небето над Аляска. Какво знаем за тях?

„Зрелищни“ облаци с цвят на дъга се появиха в небето над и около Арктика в продължение на повече от три дни благодарение на необичайно застудяване в горните слоеве на атмосферата. Те може да се появят отново през следващите няколко месеца, казват експерти.

Цветните облаци, известни като полярни стратосферни облаци (PSC), бяха забелязани в небето над части от Норвегия, Швеция, Финландия и Аляска и дори на юг като Шотландия, според Spaceweather.com.

Заради преливащия им цвят дъговите облаци биват наричани още седефени, тъй като напомнят на седефа, който се намира в черупките на мидите.

Дъговите облаци се образуват след продължителен период на необичайно ниски температури в небето, според Spaceweather.com.

Те „изгряват“ в цветовете на дъгата заради малки ледени кристали, които пречупват или разделят слънчевата светлина. Т.е. тя се дели на отделните дължини на вълната в различни цветове, който виждаме като ефект от земята.

Дъговите облаци се образуват само в долната стратосфера, между 9,3 и 15,5 мили (15 до 25 километра) над земната повърхност. Обикновено облаците не се образуват твърде високо в атмосферата, защото няма достатъчно влага.

Но при изключително ниски температури – под минус 121 градуса по Фаренхайт (минус 85 градуса по Целзий) – широко разположените водни молекули започват да се сливат в малки ледени кристали, които агрегират в облаци.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!